back

Протидія домашньому насильству на Чернігівщині: попередження випадків та розвиток мережі спеціалізованих служб підтримки постраждалих

07-02-2024 | 17:22

В умовах війни, яка триває в Україні, питання виявлення фактів домашнього насильства і протидії йому залишається надактуальним.

Про розвиток на Чернігівщині мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, розповів сьогодні на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА директор Департаменту сім'ї, молоді та спорту облдержадміністрації Андрій Шемець.

«Протягом 2023 року зафіксовано понад 11 тисяч звернень з приводу домашнього насильства, що на 12 % більше ніж у 2022-му. Насамперед це пов’язано з тим, що на території області велись активні бойові дії. У порівнянні ж з 2021 роком кількість звернень майже не змінилась», ­– зазначив спікер.

Найбільше звернень (78 %) надійшло від жінок, решта – від чоловіків та дітей. На профілактичному обліку правоохоронних органів перебуває майже 5 тисяч осіб, які вчинили домашнє насильство. Загалом щодо кривдників за минулий рік винесено понад 6,5 тисячі термінових заборонних приписів.

Розповів спікер і про соціальну роботу з сім’ями, які опинились у складних життєвих обставинах.

Так, протягом минулого року центри соціальних служб та фахівці із соціальної роботи територіальних громад провели профілактичну роботу та надали послуги  понад  тисячі таких сімей, 101 сім’я – перебуває під соціальним супроводом.

Станом на початок року на обліку Служби у справах дітей перебуває 65 дітей, які зазнали домашнього насильства. З їх сім’ями проведена відповідна робота, направлена на захист прав дитини від насильства.

Основним завданням залишається виявлення та попередження випадків домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Для цього важливим є розвиток в області мережі спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб.

Наразі в області функціонує 45 таких служб, а саме: 2 денних центри соціально-психологічної допомоги з «кризовою кімнатою» (створені минулого року), 6 спеціалізованих служб первинного соціально-психологічного консультування (3 – у Борзнянській і Сосницькій громадах – створені минулого року), 37 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги (7 – створені минулого року).

«Лише протягом січня поточного року послугами цієї мережі скористалися 1230 осіб (850 дорослих і 380 дітей). Зокрема мобільні бригади вже надали більше 900 послуг», – розповів Андрій Шемець.

Та додав, що процес розвитку мережі спеціалізованих служб на Чернігівщині продовжується. Наразі Міністерство соціальної політики України напрацьовує документ щодо умов надання та розподілу субвенції з державного бюджету, яка буде спрямована на придбання автомобілів для мобільних бригад. Це надасть можливість збільшити кількість виїздів та забезпечити відповідними послугами населення в територіальних громадах.

Покращити якість надання послуг постраждалим від насильства допомагають і громадські організації та благодійні фонди. Утримувати спеціалізовані служби, надавати послуги, проводити навчання органам державної виконавчої влади та місцевого самоврядування на Чернігівщині допомагають більше 40 таких організацій та фондів.

Нагадаємо, за номером 1547 цілодобово та безкоштовно діє гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації