back

Безбар'єрний словник: люди старшого віку

02-11-2023 | 14:33

Дідусь, бабуся, пенсіонер, пенсіонерка – чи замислювалися ви як коректно звертатися до людей старшого віку, до прикладу, у громадському місці? Правильному та безбар’єрному спілкуванню вчить онлайн-посібник «Довідник безбар’єрності», розроблений за ініціативи Олени Зеленської.

Відтак, прикметником «старі» можна зачепити ту групу людей, яка себе так не ідентифікує, хоча цей варіант може часто траплятися як в медіа, так і на розмовно-побутовому рівні. Крім того, з урахуванням загальносвітової тенденції подовження життя, стає неочевидним, людей якого віку зараховувати до цієї категорії. До речі, згідно з класифікацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, літнім вважається вік 60-75 років, а старечим — 75-90 років. Тих, хто досяг 90 років і більше, заведено називати довгожителями.

«Бабуся», «дідусь» вживаємо лише, коли треба вказати на родинні зв’язки.

Термін «пенсіонери» також бажано використовувати, залежно від контексту. Адже цей термін в першу чергу характеризує людей, що отримують пенсію безвідносно до віку. Бо пенсія може бути також призначена, наприклад, дитині або іншій особі по втраті годувальника тощо.

Якщо нам все ж таки потрібно позначити різницю у віці того покоління, про яке ми говоримо чи пишемо, можна говорити «старше покоління», «люди старшого віку», «старші люди». Також сьогодні в українському законодавстві використовується такий термін, як «люди похилого віку», а от в Європі, наприклад, про людей, що вийшли на пенсію, кажуть «люди третього віку».

Довідково. Вебресурс «Довідник безбар’єрності», окрім словника з правильними толерантними визначеннями різних верст населення, консультації по взаємодії у стресових ситуаціях, слушні поради у воєнний час та багато іншого за посиланням.

Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції