back

Підприємництво в умовах війни: міжрегіональний діалог «бізнес – влада»

05-10-2023 | 16:37

Український бізнес значно постраждав після повномасштабного вторгнення, а надто той, що працює у прикордонних регіонах. Деякі підприємства там знищені, деякі – релокувалися у відносно безпечніші регіони. Лише на Чернігівщині про пошкодження заявили близько 500 суб’єктів, фіксація руйнувань триває.

Втім, попри труднощі, бізнес відновлюється і намагається розвиватися. З якими проблемами та перешкодами стикається, чиєю підтримкою користується – обговорили учасники робочої зустрічі «Бізнес Північного регіону: виклики воєнного стану та шляхи до відновлення».

Участь у заході, що відбувся сьогодні у змішаному форматі у Сумах, взяли представники Сумської ОВА, бізнес-асоціацій, громадських об’єднань підприємців з декількох областей, зокрема Сумської, Житомирської та Полтавської. Від Чернігівщини долучилися онлайн перший заступник начальника ОВА Костянтин Мегем, очільники ГО «Сяйво Сіверщини» Ірина Березинець та АГС «Совість» Володимир Демиденко.

Звертаючись до учасників зустрічі, Костянтин Мегем зауважив, що спільний кордон з росією і білоруссю аж ніяк не сприяє активному відновленню бізнес-діяльності в нашому регіоні.

«Розуміємо, що бізнес віддав досить багато для оборони у лютому-березні 2022 року і зараз поступово оговтується. Але наразі ті умови, що створені у прикордонних та деокупованих регіонах, не сприяють залученню інвестицій, що зумовлено саме безпековою ситуацією та відсутністю відповідних гарантій. Ті грантові програми, які реалізовуються, не охоплюють всі потреби підприємців на даний час. Тому зі свого боку Чернігівська ОВА лобіюватиме інтереси місцевого бізнесу в плані створення більш привабливих інвестиційних умов та відповідно – дієвих комплексних механізмів, що дозволять бізнесу розвиватися і не втрачати позиції на ринках», – зазначив перший заступник начальника ОВА.

Костянтин Мегем детально зупинився на питанні співпраці між владою, бізнесом та громадськістю у процесі відновлення.

Так, у процесі відбудови втілено у життя й продовжено реалізацію низки кейсів. Таким прикладом є село Ягідне, де для відновлення житла залучено кошти державного й місцевого бюджетів, сили «Добробату». Звісно, допомагав і бізнес. Завдяки такій синергії вдалося досить швидко відремонтувати частину будинків до настання холодів. Також у Ягідному реалізується ще один кейс, коли латвійський уряд надав кошти на будматеріали для повністю зруйнованих осель, частину з яких зводять знов-таки добробатівці.

До процесу відбудови в області долучаються й інші волонтерські об’єднання. До слова, для забезпечення ефективної підтримки волонтерської діяльності на Чернігівщині, координації взаємодії між волонтерськими організаціями, органами влади, при ОВА створений Штаб волонтерів.

Є й приклади міжнародної співпраці у процесі відбудови. Приміром, підприємці з інших країн фінансують відновлення житлового фонду шляхом закупівлі будівельних матеріалів для зведення тимчасових модульних будинків. Встановлюють їх волонтери, іноземні зокрема.

Не можна не згадати такого бізнесового партнера нашої області, як данську компанію ROCKWOOL, яка допомагала минулого року, продовжує підтримувати й зараз. Лише генераторів різної потужності було доставлено на Чернігівщину понад 400 одиниць. Також були  поставки мінеральної вати, на черзі – постачання твердопаливних котлів для мешканців, які втратили своє житло і зараз його відновлюють. Розглядається ще один варіант співпраці – шкільні автобуси, які данська компанія планує закуповувати у чернігівського автозаводу.

«Маючи спільну проблематику, прикордонні регіони мають об’єднуватися і разом напрацьовувати комплексні механізми підтримки для деокупованих територій», – сказав Костянтин Мегем.

Таким майданчиком може стати робоча група при Міністерстві економіки з напрацювання єдиного алгоритму дій з економічного відновлення деокупованих регіонів. Цю пропозицію Чернігівської ОДА підтримала Перший віце-прем'єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко під час Регіонального економічного форуму.

Читати також: Регіональний економічний форум: чим захід став особливим для Чернігівщини

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації