back

На Чернігівщині працюють над трансформацією системи ментального здоров’я

25-07-2023 | 16:30

В межах ініціативи першої леді зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» сьогодні на зустрічі з представниками громадських організацій та благодійних фондів обговорили можливі варіанти подальшої співпраці щодо трансформації системи ментального здоров’я в області.

Наразі система ментального здоров’я тільки починає змінюватися. Саме для того, щоб найвразливіші категорії населення мали можливість отримувати якісні психосоціальні послуги вже сьогодні, необхідна підтримка неурядових громадських організацій.

«Дякуємо Олені Зеленській за те, що вона підняла це питання. Переоцінити його насправді дуже важко. Ми хочемо, щоб психосоціальна послуга стала буденною річчю. Система, де людина стикається з наданням соціальних, освітніх, медичних послуг, має бути переформатована на імплементацію в неї психосоціального компоненту. Тобто, в школі має бути психолог та вчитель, а в амбулаторії – лікар, який пройшов відповідне навчання і соціальний працівник. Це дозволить покращити якість надання таких послуг», – зазначила заступниця начальника Чернігівської ОВА Жанна Шерстюк.

На Чернігівщині вже працюють сімейні лікарі, які пройшли курси за програмою mhGAP (глобальна програма ВООЗ, упродовж проходження якої навчають надавати допомогу особам із поширеними психічними розладами) і можуть надавати психологічну допомогу на первинному рівні.

Крім того, навчання навичкам самодопомоги і кризового реагування пройшли шкільні психологи. Соціальні працівники, співробітники молодіжних центрів, центрів ветеранів також надають психологічну допомогу. Але цього ресурсу замало, а також немає механізму перенаправлення між надавачами послуг.

«Ми маємо методологію, треба налагодити зв’язок один з одним. Для того, щоб ми спільно як єдина система, яка колись запрацює як формальний надавач послуг, могли б покрити найбільш критичну потребу в цьому, – наголосила заступниця начальника ОВА. – Сьогодні ми зібрали на одному майданчику найбільших хедлайнерів психосоціальної послуги в нашій області».

Оскільки в області — недостатня кількості фахівців-психологів, розглядається можливість організувати в амбулаторіях прийом  психологів з неурядових громадських організацій. Крім того, сімейних лікарів забезпечать методичною літературою, де будуть роз’яснені механізми самодопомоги.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації