back

Володимир Хоменко: «Музейно-меморіальний комплекс стане символом національної пам’яті про всі спалені села України»

01-03-2013 | 15:00

Про це очільник області заявив під час мітингу з нагоди 70-х роковин Корюківської трагедії 1943 року. На місці спорудження Музейно-меморіального комплексу пам'яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами, у фундамент Хреста І-ої черги Музейно-меморіального комплексу відбулося закладення капсули з таким текстом:

«Року 2013, березня першого дня в місті Корюківка, що на Чернігівщині, з нагоди вшанування 70-х роковин знищення міста нацистськими карателями, відбулися жалобні заходи із закладанням пам’ятної капсули на місці спорудження Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами. Упродовж 1,2 та 9 березня 1943 року загарбники розстріляли або спалили живцем близько 7000 мешканців міста Корюківка.

В історії Другої світової війни ця каральна акція проти мирного населення є одним з найжорстокіших злочинів нацизму. Завдяки Указу Президента України Віктора Федоровича Януковича від 22 вересня 2011 року № 925/2011 «Про заходи у зв’язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії» стало можливим відновлення історичної правди про масштаби трагедії та створення Меморіального комплексу на вшанування пам’яті про спалені загарбниками українські села і міста.

Скорботні заходи із закладанням капсули відбулися за участю голови Чернігівської обласної державної адміністрації Володимира Миколайовича Хоменка, голови Чернігівської обласної ради Анатолія Івановича Мельника, керуючого Чернігівською єпархією Української Православної Церкви архієпископа Чернігівського і Новгород-Сіверського Амвросія, свідків та родичів жертв Корюківської трагедії, широких кіл громадськості, жителів міста Корюківка.

Стражденна земля Корюківки стала символом пам’яті всіх населених пунктів України, знищених нацистами в роки Другої світової війни. Ми пам’ятаємо всіх безвинно загиблих синів і дочок України. Нехай ніколи не згасне свіча нашої пам’яті».

Представники з 15-ти районів області передали землю повністю та частково знищених 60-ти населених пунктів Чернігівщини, яка залишиться у Корюківському меморіалі як символ жалоби, вічної слави і вшанування пам’яті всіх жертв розправи карателів.

Виступаючи перед присутніми, голова облдержадміністрації Володимир Хоменко зауважив: важко осягнути масштаб трагедії, яка в десятки разів переважає інші нацистські злочини Другої світової війни і яка, на жаль, до недавнього часу була майже недослідженою і фактично невідомою широкій громадськості.

«Лише декілька років тому, завдяки Указу Президента України Віктора Януковича «Про заходи у зв’язку з 70-річчям Корюківської трагедії», розпочалась робота по її вивченню та вшануванню пам’яті невинно убієнних», - наголосив керівник області.

На виконання Указу Глави держави у 2011–2012 роках тривала науково-дослідницька робота, видавалися збірники документів, проведено низку просвітницьких заходів. Працівниками Національної телекомпанії України та обласного телебачення було підготовлено декілька документальних фільмів, присвячених трагедії спалених нацистами сіл.

«Переконаний, обласна влада зробить усе можливе, щоб втілити у життя проект по спорудженню Меморіального комплексу пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами. Він стане символом нашої пам’яті, нашої скорботи за всіма, хто загинув у жахливому полум’ї війни.

Наш святий обов’язок – передати наступним поколінням пам’ять про невинні жертви фашизму, щоб ніколи на нашій землі не було таких трагедій», - зауважив Володимир Хоменко.

На виконання Указу Президента України «Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії» пошуковцями було встановлено 61 місце поховання жертв Корюківської трагедії 1-2,9 березня 1943 року. Завдяки цим матеріалам Спеціалізованою установою «Військові меморіали» у 2012 році була проведена робота щодо вилучення 230 останків жертв Корюківської трагедії.

Сьогодні відбувся ритуал перепоховання останків мирного населення Корюківки, яке було знищено фашистськими окупантами в березні 1943 року.

В пам’ять про загиблих заупокійну літію відправив керуючий Чернігівської єпархією, архієпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій.

Прес-служба облдержадміністрації