17-08-2022 | 16:00
Про проблеми громад Новгород-Сіверського району та шляхи їх розв’язання начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус разом з керівниками районних військових адміністрацій, деякими керівниками структурних підрозділів ОВА спілкувався 16 серпня з очільниками ТГ.
У районі чотири громади, дві з яких — Новгород-Сіверська та Семенівська — щодня потерпають від ворожих обстрілів. Тож найголовніше питання — безпекове, яке торкається усіх сфер життя.
Насамперед має чітко працювати система оповіщення. На часі — її модернізація: проєкт є, потрібні кошти на встановлення. Також необхідно оптимізувати плани евакуації населення, облаштувати найпростіші укриття та захисні споруди (безпосередня близькість агресивних сусідів стимулює процес). Щодо останнього — пришвидшитися мають громади, школи яких працюватимуть в очному режимі, що можливо лише за безпечних умов. Зокрема, в Коропській громаді наразі 5 шкіл готуються до навчання дітей офлайн. Тут працюють над доукомплектуванням укриттів, зокрема додатковими джерелами електроживлення.
Не менш важливо — підготовка до опалювального періоду. Робота триває за планом — майже 66% по району.
«У цьому питанні бачу єдиний шлях — модульні котельні на альтернативних видах палива, а також встановлення систем індивідуального опалення. Але це все поступово», — наголосив В’ячеслав Чаус.
У громадах запевняють, що не буде проблем із забезпеченням дровами. На альтернативні види палива ще переводять деякі газові котельні.
Голови громад нарікають на стан доріг, що є одним із факторів погіршення логістичних маршрутів. Транспортне сполучення у самих громадах налагоджується. А от з центром району — складно. Питання ремонтів та логістики опрацьовуватимуть профільні департаменти ОВА.
Ще одна болюча тема — розвиток економіки, від чого напряму залежить наповнюваність бюджетів. Через активні бойові дії на території області та постійну загрозу ракетних обстрілів деякі підприємства релокували свої потужності. До того ж призупинено реалізацію 5 інвестиційних проєктів (а це сотні мільйонів гривень), зменшено обсяг посівів зернових.
«Ситуацію кардинально змінити не зможемо, але залучити якомога більше охочих відкрити власну справу чи розширити свою діяльність, користуючись державними програмами підтримки, — спробувати слід обов’язково», — зазначив В’ячеслав Чаус.