back

Про боротьбу з ВІЛ/СНІД в умовах пандемії COVID-19 — на брифінгу в ОДА

01-12-2021 | 16:22

Щороку, за ініціативи ВООЗ, 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Проблема вже довгий час залишається актуальною для всієї світової спільноти, а масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини мають глобальний характер.

У Чернігівській області, як і в Україні загалом, ситуація з ВІЛ/СНІД залишається доволі складною. Тут щорічно реєструється близько 500 нових випадків ВІЛ-інфекції. Станом на вересень поточного року в області перебуває під медичним наглядом майже чотири тисячі осіб з ВІЛ/СНІД. Таким чином, Чернігівщина на 6 місці серед областей з найвищим рівнем захворюваності.

За 9 місяців цього року в області виявлено 306 осіб з ВІЛ та 53 випадки СНІДу. Серед зареєстрованих людей, які живуть з ВІЛ, переважають чоловіки — 62,7%.

Протягом 2021 року на Чернігівщині померли 83 людини з ВІЛ. Найбільше смертей зареєстровано серед осіб у віці 25-49 років (78,3%), старше 50 років – 21,7%. Майже половина померлих (48,2%) – ін’єкційні наркозалежні.

Як протидіяти поширенню цієї небезпечної хвороби в умовах боротьби з іншою, не менш підступною, говорили сьогодні під час  засідання обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції.  Йшлося також про захист прав людей з ВІЛ/СНІД, в тому числі й реалізацію відповідних державних та обласних програм.

Ситуація з ВІЛ/СНІД  в області доволі напружена. Дуже важливо виявити хворобу якомога раніше. Адже нині є широкий спектр медикаментів, що забезпечують ефективне лікування і високу якість життя для таких хворих. Але, через страх дізнатися правду чи побоювання зазнати різних утисків через свою хворобу, люди не поспішають робити тести. До того ж епідемія коронавірусу ускладнює доступ до медичної опіки та програм підтримки для людей, які живуть з ВІЛ, — наголосила заступниця голови облдержадміністрації Жанна Шерстюк під час спілкування з журналістами місцевих ЗМІ.

Принагідно спікерка нагадала, що люди з хронічними захворюваннями (в тому числі й з ВІЛ/СНІД) належать до групи ризику і мають обов’язково вакцинуватися від COVID-19. Це може врятувати життя та полегшити перебіг хвороби. Жанна Шерстюк також зазначила, що перед щепленням рекомендовано проконсультуватися з лікарем, а перед самою процедурою — повідомити медичного працівника, який робить укол, про своє захворювання. Записатися на вакцинацію можна через «Дію» або сімейного лікаря.

До речі, з 6 грудня набирають чинності нові правила карантину. Найбільше змін стосується правил для «жовтого» рівня епідемічної небезпеки. Зокрема тепер підприємців у «жовтій» зоні зобов'яжуть перевіряти документи про вакцинацію або негативний тест. Для «червоного» рівня епіднебезпеки незмінним залишається заборона роботи закладів громадського харчування, освіти, культури, ТРЦ. Працювати вони зможуть тільки за умови наявності «зелених» COVID-сертифікатів (або ж сертифікатів про одужання чи негативних тестів) у 100% персоналу.

Жанна Шерстюк вкотре нагадала, що вакцинація — єдиний дієвий спосіб захиститися від коронавірусу. Станом на сьогодні 1021 особа госпіталізована у ковідних відділеннях. Більшість з них потребує кисневої підтримки. Наразі в області його в достатній кількості — залишок рідкого кисню становить 13,5 тонн, а також маємо 495 балонів (40-літрових) для зберігання газоподібного кисню.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації