18-11-2021 | 17:25
Як відомо, частина об'єктів інфраструктури на території громад області перебуває в невизначеному майновому стані. Це стосується, наприклад, підвідних газорозподільчих мереж та їхніх складових: газорегулювальні пункти різних модифікацій, станції катодного захисту, регулятори тиску, лічильники тощо.
Газорозподільні мережі Чернігівщини почали споруджуватися з кінця 70-х — початку 80-х років. Сьогодні вони мають 40 і більше років. За цей час газопроводи — а це, переважно, металеві труби — зазнали значної корозії. Тобто, наявний факт фізичного зносу. Також морально і фізично застаріло обладнання, яке є складовою цих мереж — газорегулювальні та розподільні пункти тощо.
Тому мережі вже сьогодні потребують оптимізації та поступового відновлення. Хто буде це робити? Наразі мережі використовує ПАТ «Чернігівгаз». І відповідно, тариф на транспортування газу включає витрати на ремонт та оновлення мереж. Це так звана інвестиційна програма.
За наявною інформацією, з 13,8 тис. км газорозподільних мереж області біля 700 км вже потребують заміни. Як стверджують у ПАТ «Чернігівгаз», щоб здійснити повну модернізацію системи, потрібно вкладати щонайменше по 320 млн грн на рік (у цінах 2018 року).
В той же час, щорічними інвестиційними програмами ПАТ «Чернігівгаз» передбачається відновлення не більше 10 км мереж щорічно, та й це завдання не завжди виконується.
— Яскравий приклад: у листопаді фахівцями Чернігівської ОДА здійснено аналіз інвестиційних програм ПАТ «Чернігівгаз», які перебувають у публічному доступі. Цьогорічна інвестиційна програма передбачає ремонт 1,2 км газорозподільчих мереж. Станом на 1 жовтня відремонтовано 0 км!
У той же час, більшість коштів цьогорічної інвестиційної програми направлено на встановлення індивідуальних лічильників (10,5 млн), ШРП (шкафний газорегуляторний пункт)», -— пояснює Дмитро Іванов, заступник голови Чернігівської ОДА.
Отже, виникає загроза того, що через якихось 10-15 років (в кращому випадку) громади, за такого правового статусу мереж, залишаться сам на сам з цими мережами, які будуть не придатні до експлуатації.
Саме для того, щоб встановити власників мереж, які б могли вимагати від ПАТ «Чернігівгаз» чи іншого ліцензіата виконання інвестиційних зобов’язань, у Чернігівській ОДА ініціювали інвентаризацію газових мереж.
До слова, держава також переймається питанням встановлення власності на газорозподільні мережі. Так, рішенням Ради національної безпеки і оборони від 30 липня 2021 року передбачене вжиття заходів щодо організації проведення інвентаризації газорозподільних мереж, які знаходяться у державній власності. Мета – підвищення ефективності їхнього використання шляхом відновлення правоустановлюючих документів з подальшою передачею мереж в оренду операторам ГРМ.
Інвентаризація мереж передбачає такі кроки.
— Кодексом газорозподільних систем, прийнятим у 2015 році, передбачене користування газовими мережами лише на договірній основі. Пройшло шість років, але інформації про укладення договорів щодо користування мережами у нас немає. Скоріше за все, вони не укладалися. А відсутність договірних відносин не передбачає ніяких зобов’язань користувача мереж, у даному випадку ПАТ «Чернігівгаз», перед власниками мереж. Ми ж розуміємо, що тільки власник мереж буде зацікавлений у інвестиціях. Наше завдання його встановити, — прокоментував радник голови Чернігівської ОДА Олександр Кравченко.
Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації