back

100 днів на посаді. Це тільки початок шляху

11-11-2021 | 17:00

4 серпня Президент Володимир Зеленський підписав Указ про моє призначення головою Чернігівської ОДА.

Я не є прихильником покрокових звітів про виконання своїх обов’язків. Вважаю, що до будь-якої роботи завжди слід ставитись чесно та відповідально. Проте, оскільки нинішня посада вимагає певної публічності, за традицією, говоримо сьогодні про 100 днів перебування на посту голови Чернігівської облдержадміністрації.

Влучно сказано, що один у полі не воїн. Тож на сьогодні вже практично сформована команда ОДА. Призначені заступники голови, керівники управлінь та департаментів. Оголошені конкурси на вакантні посади. Як і обіцяв, усі фахівці місцеві, щиро зацікавлені у розвитку області.

Проте команда — це не лише працівники облдержадміністрації. У більш широкому розумінні — це весь актив області. Тож із задоволенням можу констатувати, що конструктивна співпраця та порозуміння між облдержадміністрацією та органами місцевого самоврядування встановлені. І з головою обласної ради Оленою Дмитренко, і з головами територіальних громад — на постійному діловому зв’язку. Спільно вирішуємо усі нагальні питання.

Тривають кадрові зміни в районних держадміністраціях.

Найбільші виклики, з якими стикнувся на посаді, — необхідність діяти в умовах пандемії ковіду та енергетичної кризи. В обох напрямках намагаємось вживати максимально ефективних заходів.

Прагнемо сформувати в населення області колективний імунітет, забезпечивши позитивну динаміку темпів вакцинації.

Здійснюємо супровід процесу укладання договорів на постачання природного газу між бюджетними установами області та ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», щоб успішно пройти опалювальний сезон.

Постійно тримаємо у полі зору виконання програми Президента України «Велике будівництво». Рівень її реалізації зріс з 12% у серпні до 65,6% на початку листопада.

Працюємо над залученням в область інвестицій, іншими цікавими й корисними проєктами. Проте робити будь-які висновки ще надто рано. Ми тільки на початку нашого шляху. Хоч і рухаємось по ньому доволі швидко та упевнено.

Більш детальна інформація про те, чим займалася команда облдержадміністрації протягом останнього часу, викладена в короткому звіті, підготовленому нашими структурними підрозділами.

В’ячеслав Чаус,
голова Чернігівської облдержадміністрації

Узагальнена інформація щодо роботи Чернігівської ОДА у серпні — листопаді 2021 року

Кадри та менеджмент

У Чернігівській ОДА сформована управлінська вертикаль, а саме: призначено заступників голови ОДА. Всі вони місцеві.

Поновлено на посаді директора Департаменту фінансів, призначено за конкурсним відбором директорів Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю та агропромислового розвитку, а також начальника Управління капітального будівництва ОДА. На даний час триває конкурс на посаду начальника управління охорони здоров’я ОДА.

Розпочато зміну керівників РДА, зокрема, Прилуцької та Чернігівської. Для погодження на керівні посади в ОДА та РДА компетентних, ініціативних працівників, здатних за своїми діловими та моральними якостями забезпечити доручену ділянку роботи, за рішенням голови утворена кадрова комісія.

В ОДА припинена практика тиску на керівників та спеціалістів, безпідставних відсторонень від посад та звільнень.

Для перевірки роботи структурних підрозділів ОДА повноцінно працює відділ внутрішнього аудиту.

За останні місяці завершено аудит Департаменту екології та природних ресурсів та Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА. За його результатами, на розгляд голови ОДА внесені рекомендації щодо покращення ефективності діяльності структурних підрозділів у сфері реалізації окремих бюджетних програм та функціонування системи внутрішнього контролю. На черзі – Управління капітального будівництва Чернігівської ОДА.

Економіка: від міжнародної співпраці до припинення бюрократичної тяганини

Головна бізнес-подія року — Форум «Чернігівщина - країни Балтії. Регіональний вимір», проведений для налагодження контактів бізнесу і підтримки експортерів. Захід зібрав майже 150 учасників.

Започатковано діалог із представництвом Офісу простих рішень та результатів, у Чернігові відкрито регіональний офіс.

Розпочато створення технологічного парку оборонної спрямованості на території Чернігівської області із залученням Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки та підприємств оборонно-промислового комплексу. Складові технопарку — випробувальна база, тобто полігони, аеродром, лабораторії тощо. Зазначена ініціатива знайшла розуміння у Головнокомандуючого Збройних Сил України.

За сприяння ОДА на базі Національного університету «Чернігівська політехніка» було зареєстровано Індустріальний кластер Чернігівської області.

Для зручності бізнесу удосконалюється Інтерактивна інвестиційна карта області. Тут будуть створені особисті кабінети громад для оновлення та доповнення інформації про інвестиційні об’єкти.

Для популяризації місцевих експортерів та з метою сприяння їх експортній діяльності виготовлено «Каталог експортерів Чернігівської області», до якого включено близько 200 підприємств області.

Розпочата робота щодо створення «ONLINE EXPO» — платформи для проведення віртуальних промоційних заходів та виставок продукції місцевих виробників.

Для налагодження торговельно-економічного співробітництва та представлення наших підприємств на міжнародних ринках збуту ініційовано зустрічі експортерів Чернігівщини з Посольствами України, акредитованими в закордонних країнах (в форматі онлайн). Перша така зустріч запланована з Посольством України в Японії.

На базі Центру підтримки підприємництва, інновацій та стартапів (BusinesHubChernihivRegion) започатковано першу в області акселераційну програму навчання для підприємців (бере участь 10 команд підприємців).

У серпні п. р. проведена робоча зустріч з головою Державної служби геології та надр України Романом Опімахом, де було презентовано геолого-інвестиційний потенціал регіону. Результатом цієї зустрічі став початок співпраці територіальних громад області, зокрема, Борзнянської, Кіптівської, Менської та Олишівської, у напрямку дослідження інвестиційних перспектив геологічного потенціалу.

За останній рік до Чернігівської обласної державної адміністрації зайшло понад 400 клопотань, які стосуються питань у сфері земельних правовідносин. З різних причин з травня по липень ц.р. документи не підписувались. З приходом нової команди ситуація вирівнялась. Проаналізовано всі документи щодо надання землі. Стосовно більшості з них прийняте відповідне управлінське рішення, решта перебуває на стадії розгляду.

Прямий діалог з громадами

Створено Раду територіальних громад області. Це механізм прямої комунікації з громадами. Спільно їхніми очільниками вирішуємо питання соціально-економічного розвитку, наповнення бюджетів, залучення державних коштів для будівництва / реконструкції об’єктів у громад.

Щотижня голова ОДА виїжджає у 2-3 громади, особисто спілкується із жителями ОТГ, працівниками установ, підприємств та організацій, представниками бізнесу.

Інвентаризація газових мереж

Розпочато роботу з інвентаризації газових мереж на території області. Мова про об’єкти інфраструктури, що перебувають у невизначеному майновому стані — підвідні газорозподільні мережі та їх складові (газорегулювальні пункти різних модифікацій, станції катодного захисту, регулятори тиску, лічильники тощо).

Після інвентаризації буде визначено власника, зацікавленого у модернізації та якісному обслуговуванні мереж.

Пілотний проект розпочався у Прилуцькому районі, надалі буде масштабуватися.

Велике будівництво: область врятовано від провалу

На початку серпня рівень реалізації проектів «Велике будівництво 2021» був на рівні 12%, що було катастрофою (в середньому по країні було близько 60%). Причини – помилки у ПКД і їх низька якість, затягування з оголошенням тендерів, ОДА фактично дистанціювалась від роботи з підрядниками.

За останні місяці голова ОДА особисто побував на всіх об’єктах, спілкувався з підрядниками та спеціалістами технагляду. Фактично ОДА забезпечує щоденний супровід процесу будівництва. Як результат – пришвидшення темпів виконання робіт на об’єктах. На сьогодні рівень реалізації перевищив 65%.

Практично завершені роботи з реконструкції приміщення під дитячий садок у Кіптях. Виходять на фінішну пряму роботи на стадіонах у Носівці та Борзні. Активно тривають роботи з реставрації філармонії, реконструкції ЛОР-відділення обласної лікарні, а також Григорівської школи Бахмацької громади.

Через низку причин довго не може розпочатися реалізація проєкту реставрації колишнього кінотеатру ім. Щорса, однак тендерна процедура вже завершується.

Крім того, за кошти ДФРР триває масштабний ремонт Ічнянської гімназії, розрахований на три роки.

Вдалося залучити додаткове фінансування на проєкти регіонального розвитку. Зокрема 41 млн грн субвенції на реалізацію інфраструктурних проектів. А саме: на реконструкцію дитячого садка в Богданівці (Линовицька ОТГ), теплову модернізацію будівлі Прогресівської ЗОШ, реконструкцію будівель Козелецької ЦРЛ та придбання cпеціалізованого автомобілю швидкої медичної допомоги для Прилуцької центральної міської лікарні.

Розпочали реалізацію проєктів - переможців конкурсу так званої Секторальної підтримки. Таких проєктів в області реалізується шість на загальну суму 50,04 млн грн, з яких 37,8 млн грн — кошти державного бюджету, отримані від Європейського Союзу.

Стартувало формування переліку проєктів «Велике будівництво» на 2022 рік. Значна увага при цьому приділяється якості самих проєктів.

Завершуємо виконання робіт по трьох амбулаторіях (Халявин, Стольне, Грем’яч). Проблемний об’єкт — у Хоробичах. Причина — фактична відмова підрядника виконувати роботи.

В області модернізуються приймально–діагностичні відділення дев’яти лікарень. За останні місяці завершено ремонтно-будівельні роботи та введено в експлуатацію ще два відділення: Бахмацької міської та Бобровицької опорної лікарень.

На жаль, доводиться «рятувати» проекти, з тих чи інших причин не завершені раніше. Приміром, декілька амбулаторій, урочисто відкриті цього та навіть минулого року, потребували виконання додаткових робіт, не були підключені до електроживлення.

Всі об’єкти, які будуються, мають відповідати вимогам безбар’єрності. Для цього проведено обстеження 14 об’єктів «Великого будівництва» 2020 року. Зараз проводиться робота з усунення виявлених недоліків.

Агропромисловий комплекс: інвестиції та державна підтримка

Збільшується підтримка аграріїв з боку держави: на початок листопада обсяг такої допомоги аграріям Чернігівської області склав 121,3 млн. гривень. На рахунки вже надійшли 102,2 млн грн. Чернігівська ОДА активно працює з сільгоспвиробниками, щоб вони мали вичерпну інформацію та могли скористатись допомогою держави.

До речі, за попередніми розрахунками цього року буде зібрано понад 5,7 млн тонн зерна – найбільший валовий збір в історії області.

Відновлено роботу Оперативного штабу з питань захисту прав землевласників та представників аграрного бізнесу та Робочої групи з вирішення проблемних питань, пов’язаних з реєстрацією податкових накладних сільськогосподарським товаровиробникам (фермерським господарствам). ОДА стала переговорним майданчиком для сільгоспвиробників та представників податкових органів. .

Нові підходи до вирішення екологічних проблем

Створені 2 нові об’єкти природно-заповідного фонду: ландшафтні заказники місцевого значення «Лопата» (Менська ОТГ) та «Берізки» (Сухополов’янська ТГ). Площа природно-заповідного фонду області досягла 7,88% площі.

У рамках акції «Зелена країна» активно висаджувались дерева із залученням екоактивістів, учнівської та студентської молоді. На сьогодні область входить до трійки лідерів серед інших регіонів України за кількістю висаджених дерев – майже 2,14 млн саджанців.

Поновлена робота штабу з координації роботи щодо протидії екологічним загрозам та порушенням вимог природоохоронного законодавства на території області.

Після року бездіяльності проведено конкурс на посаду директора РЛП «Ялівщина», кандидатура переможця буде внесена для затвердження на сесію обласної ради.

Завершена інвентаризація непридатних до використання ХЗЗР в громадах. Напрацьовано алгоритм їх утилізації (не проводилась із 2012 року) – за рахунок коштів (4 млн грн) фонду охорони навколишнього природного середовища при обласній раді та співфінансування від громад (50/50).

Зростають доходи місцевих бюджетів

За 10 місяців поточного року фактичні надходження до загального фонду зведеного бюджету області (без урахування міжбюджетних трансфертів) склали 6,3 млрд грн, план на цей період перевиконаний на 3,7% (+225,4 млн грн).

Надходження обласного бюджету за 10 місяців цього року становили 881,6 млн грн (+31,3 млн грн або +3,7% до планових призначень).

Житлові субсидії

Управліннями соціального захисту населення ОДА проведено розрахунок житлових субсидій та пільг на опалювальний сезон 2021-2022 років.

У жовтні 2021 року житлові субсидії отримує 96,9 тис. сімей. Пільги у готівковій формі надано 24,6 тис осіб, у безготівковій – 26,4 тисячі. Загальна сума нарахованих пільг та житлових субсидій у жовтні поточного року становила 118,9 млн гривень. Кошти субсидій та пільг профінансовано 03.11.2021 в повному обсязі.

Державні допомоги отримують більше 52 тисяч жителів області. Виплата всіх державних допомог проводиться вчасно, заборгованість відсутня. Забезпечення житлом дітей-сиріт

На 2021 рік області передбачено субвенцію 31 млн грн на ремонти та придбання житла для розвитку сімейних та інших форм виховання, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Ці кошти спрямовано на придбання житла або виплату грошової компенсації для 84 осіб.

Безпека та оборона

Спільно із Чернігівським прикордонним загоном продовжуємо роботу щодо передачі земельних ділянок уздовж державного кордону у постійне користування Державній прикордонній службі України.

На виконання Закону України «Про основи національного спротиву» попередньо визначено місця постійної дислокації для окремої бригади територіальної оборони.

У жовтні проведені командно-штабні навчання з питань забезпечення безперебійного руху автотранспорту для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій на автомобільних дорогах загального користування державного значення під час екстремальних погодних умов.

Нові дороги

Цього року у рамках програми Президента «Велике будівництво» заплановано ремонт 125 км автомобільних доріг загального користування місцевого значення та вулиць і доріг комунальної власності. Станом на 5 листопада вже відремонтовано 111 км.

Щоб вчасно розпочати ремонт у 2022-му, вже розпочаті тендерні процедури з виготовлення проєктно-кошторисної документації.

Підготовка до зими та тарифи

Чернігівська область однією з перших забезпечила стовідсотковий початок опалювального періоду у будівлях житлового фонду.

На виконання Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 року, підписаного 30 вересня між Урядом, НАК «Нафтогаз України», Асоціацією міст України і членами Конгресу, Чернігівська ОДА забезпечила супровід процесу укладення договорів на постачання природного газу між бюджетними установами та організаціями області та ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг».

Таким чином, заклади бюджетної сфери до кінця 2022 року зможуть отримувати природний газ за фіксованою ціною на рівні майже 16,6 тис. грн з ПДВ за 1 тис куб. м.

Станом на 5 листопада всі 276 закладів соціальної сфери області, які опалюються природним газом, розпочали процедури закупівель. Укладено договори на постачання газу до будівель 174 закладів (63 %).

Чернігівська ОДА також відпрацювала із усіма громадами, де є централізоване опалення, виконання вимог Меморандуму про непідвищення тарифів. Опрацьовується питання компенсації теплопостачальним підприємствам з місцевих бюджетів різниці в тарифах.  

Якісний мобільний зв’язок 4G

У вересні між Чернігівською облдержадміністрацією та ТОВ «Лайфселл» підписано Меморандум про взаєморозуміння. Якщо у 2020 році стан покриття території області мобільним зв’язком четвертого покоління 4G від ТОВ «Лайфселл» становив 37,93%, то є плани збільшити до кінця року покриття до 63,01%. А у 2022-2024 роках — додатково побудувати 20 нових базових станцій у стандартах GSM/LTE. Відтак орієнтовно буде досягнуто покриття 95%.

Триває підготовка до підписання подібного документу із представництвом «Київстар».

Інформаційна безпека

Питання якісного телевізійного та радіосигналу підняте на державний рішень.

Під час візиту членів Національної ради з питань телебачення та радіомовлення дано старт вирішенню проблем у прикордонні на Чернігівщині. Зокрема розпочато роботу із провайдером цифрового мовлення ТОВ «Зеонбуд» щодо збільшення потужності наявних та встановлення додаткових передавачів. Стартувала розбудова державної цифрової мережі МХ 7.

Якісна освіта

В області дошкільною освітою охоплено 97,6% дітей віком від 3 до 6 років (427 закладів).

Новий навчальний рік почали 426 закладів загальної середньої освіти всіх форм та типів власності. Учнів у них — 96599.

Кількість малокомплектних шкіл зменшилась з 47,5% у 2020/2021 навчальному році до 38,8% у 2021/2022.

Ставка — на опорні школи та їх філії, куди направляються фінансові ресурси для створення якісного освітнього середовища. Функціонують 48 опорних закладів освіти та 29 їхніх філій.

Цього року Чернігівський обласний педагогічний ліцей для обдарованої сільської молоді Чернігівської обласної ради набув статусу «наукового».

Протягом 2021/2022 навчального року забезпечено роботу 13 закладів професійної (професійно-технічної) освіти, де навчається 4865 учнів.

За рахунок коштів освітньої субвенції з державного бюджету, на умовах співфінансування з місцевих бюджетів закуплено для громад 10 шкільних автобусів. За рахунок зекономлених коштів укладено угоду на закупівлю ще двох шкільних автобусів. Чотири автобуси громади придбали самостійно.

Тож цього навчального року 100% дітей, які потребують підвозу шкільними автобусами, мають таку послугу.

Укладено угоду на придбання 1397 ноутбуків для вчителів (на умовах співфінансування державного та місцевих бюджетів). Поставку ноутбуків передбачено до 1 грудня 2021 року. За рахунок зекономлених коштів оголошено тендер на закупівлю ще 91 ноутбука.

Протидія Covid-19

В області працюють 116 пунктів вакцинації, 26 центрів масової вакцинації населення та 26 мобільних бригад.

Наразі область за показником вакцинованості населення від ковіду посідає 8 місце в Україні.

Повну дозу вакцинації (станом на 8 листопада) отримали 202 тис. осіб (24,8% дорослого населення), першою дозою щеплено 56,9% дорослого населення.

До речі, Чернігівська ОДА показує приклад вакцинації: щеплення отримали більше 90% працівників, так само і в РДА.

Через збільшення кількості хворих із тяжким перебігом коронавірусу, із серпня додатково введено 12 лікарень із ковідними відділеннями (всього їх 19), додалось 1196 ліжок (всього 2081).

Збільшено кількість ліжок, які мають централізоване підключення кисню: із 835 до 1872 (на 1037 ліжок).

Всі працівники, які надають допомогу хворим на COVID-19, застраховані.

Постійно контролюється стан забезпечення киснем та лікарськими засобами мережі ковідних лікарень. Часто доводиться у ручному режимі вживати заходів для забезпечення лікарень киснем, коли менеджмент лікарень звертається по допомогу. Приміром, Чернігівські міські лікарні № 2 та 3, Корюківська та Чернігівська ЦРЛ, завантажені тяжкими хворими, більшість яких потребує щоденної кисневої терапії, з жовтня 2021 перебувають на постійній координації.

Завдяки співпраці з ЗСУ, в області запущена в дію пересувна киснева станція, здатна виробляти більше тонни медичного кисню на добу.

Культура і туризм

У рамках «Великого будівництва» стартувала ІІ черга реконструкції обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм. Окрім оновлення зали та обладнання, тут буде забезпечена доступність приміщення для маломобільних відвідувачів (ліфт).

За дорученням Президента України стартували роботи у Національному заповіднику «Качанівка». Першими почались протиаварійні роботи Альтанки Глінки. Готується ПКД на реставрацію Палацу з двома флігелями та Водогінної вежі.

23 серпня у Батурині на 30-метровому флагштоці встановлено найбільший в області Державний Прапор.

Стартував проект «Чернігівське князівство від тисячолітньої історії до сучасної туристичної промоції» — комплекс заходів для посилення туристичної привабливості області (8 сенсорних кіосків, нова експозиція у історико-культурному музеї-заповіднику «Слово о полку Ігоревім», туристичні вказівники на автодорогах тощо).

Кількісті туристів, які побували на Чернігівщині, зросла цього року до рекордної. За 9 місяців 2021 року туристичні об’єкти області відвідало 1 мільйон 175 тисяч екскурсантів, що на 15 % або на 175 тисяч осіб більше ніж за цей період минулого року.

Сім’я та молодь

Три територіальні громади розпочали створення за державні кошти центрів підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (Корюківська, Ніжинська, Варвинська). Рівень облаштування — 60%. Всі центри мають запрацювати до кінця року.

До початку навчального року діти з 43 багатодітних сімей за рахунок коштів обласного бюджету отримали електронні планшети для забезпечення онлайн-навчання.

Нові спортивні об’єкти у громадах

У рамках «Великого будівництва» завершується реконструкція стадіону «Колос» в Борзні та стадіону ДЮСШ у Носівці.

Спільно із міською владою Чернігова розпочато підготовку до будівництва найбільшого спортивного об’єкта в області — Палацу спорту. Триває виготовлення проектно-кошторисної документації.

Почали опрацьовувати питання будівництва ще одного унікального для області об’єкта — Льодової арени.

Цього року у громадах відкрито 18 активних парків, у проекті ще три. Це універсальні об’єкти, де можна отримати через смартфон уроки з вправами різного рівня складності.