back

Область до опалювального сезону готова. Простим він не буде, але тарифи не зростатимуть

30-09-2021 | 18:31

Комунальні підприємства та бюджетні установи Чернігівщини підготовлені до початку опалювального сезону за планом.

Так, у тепловому господарстві області готові до роботи взимку всі 765 котелень та 536,9 км теплових мереж. Капітально відремонтовані 8 котелень, замінені 8 котлів та 4,6 км теплових мереж, підготовлені 125 центральних теплових пунктів. На всі ці роботи використано 48,2 млн гривень.

Відповідні роботи проведені також на об’єктах житлового фонду та соціальної сфери, у водопровідно-каналізаційному та дорожньому господарствах.

Проте фінансово-економічна ситуація на підприємствах галузі, які вже не перший рік працюють збитково, залишається напруженою. За січень-серпень цього року сума збитків склала 102 млн гривень, що на 30,5 мільйона більше минулорічного відповідника.

З-поміж цілої низки об’єктивних та суб’єктивних причин такої ситуації — суттєва заборгованість споживачів в оплаті отриманих комунальних послуг. На сьогодні вона сумарно по галузі перевищує 370 мільйонів гривень.

Щоб рекордні цьогорічні ціни на газ на ринках Європи не вдарили по українцям, Президент України доручив розробити Меморандум про непідвищення рівня тарифів. Сьогодні його було підписано на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад у Києві. Для сталої роботи теплокомуненерго та незмінності тарифів громади отримають фінансування від держави.

З іншого боку, виправдання неплатників тарифами не завжди доречні. Адже держава компенсує їх через систему пільг та субсидій. Тільки на Чернігівщині житлові субсидії отримують 120 тисяч домогосподарств, пільгами на житлово-комунальні послуги користуються 61,5 тисячі осіб. Сума видатків з державного бюджету на субсидію цьогоріч зросла. Наступного року програму субсидій збільшать ще на 12 мільярдів гривень.

Раніше за сприяння Президента Зеленського в Україні був запроваджений механізм застосування фіксованих річних пропозицій газу для людей та для підприємств теплокомуненерго.

Проте, як наголосив голова облдержадміністрації В’ячеслав Чаус, повністю перекладати відповідальність за успішне проходження опалювального сезону на державу не варто. Навколо цього питання необхідно консолідувати зусилля і виконавчої влади та місцевого самоврядування у кожній громаді. При цьому слід подбати про перехід на альтернативні види опалення та впровадження енергоощадних заходів, раціонально підходити до споживання енергоресурсів.

Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації