back

В’ячеслав Чаус: в питаннях охорони пам’яток маємо діяти на випередження, щоб не втратити їх безповоротно

03-09-2021 | 10:20

2 вересня голова ОДА В’ячеслав Чаус провів нараду щодо актуальних питань збереження об’єктів культурної спадщини на території Чернігівщини. Участь у нараді взяли Володимир Нідзельський, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, відповідальні працівники обласної прокуратури та управління Служби безпеки України в області, представники департаментів культури, архітектури і містобудування ОДА

За інформацією директорки Департаменту культури і туризму, національностей та релігій ОДА Людмили Замай, Чернігівщина посідає одне з перших місць в Україні за кількістю об’єктів культурної спадщини. На території області їх налічується 10203. Проте тільки 2160 із них внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, що ускладнює охорону та збереження решти.

Така ситуація викликана низкою незалежних від Департаменту причин, як, наприклад, тривала процедура затвердження облікової документації та неунормованість пам’яткоохоронного законодавства.

З аналогічних причин не несуть належної відповідальності суб’єкти, діяльність яких призвела до втрати чи пошкодження пам’яток. Так, за останні три роки в Чернігівській області зафіксовано 90 порушень на об’єктах культурної спадщини: непогодження містобудівних і ландшафтних робіт, незаконні приватизація, будівництво, земляні роботи з прокладання інженерних мереж, розорювання курганів, викрадення бронзових бюстів, наруга над могилами та інші. Проте більшість порушників не була відповідно покарана саме через недосконалість чинного законодавства.

За законом під охорону підпадають усі, навіть нововиявлені, пам’ятки. Проте, за словами правоохоронців, довести навмисність шкоди, заподіяної пам’ятці, незанесеній до реєстру, практично неможливо. Звідси й випливає найнеобхідніше — якомога швидше внести об’єкти культурної спадщини до реєстрів, чітко визначити їх території та охоронні зони.

Наше завдання спрацювати на випередження, аби не втратити пам’ятки незворотно, — наголосив В’ячеслав Чаус.

Для цього, акцентував голова ОДА, необхідно, по-перше, забезпечити стовідсоткове внесення пам’яток до Державного реєстру.

По-друге, посилити нагляд за ремонтно-реставраційними роботами.

По-третє посилити координацію дій усіх структур, дотичних до охорони культурної спадщини.

По-четверте, сформулювати законодавчі ініціативи, які б дозволили притягнути порушників пам’яткоохоронного законодавства до реальної відповідальності.

По-п’яте, для визначення охоронних зон у громадах мають бути розроблені історико-архітектурні опорні плани. Вони, у свою чергу, спиратимуться на комплексні плани просторового розвитку територій громад. Це не лише має допомогти збереженню пам’яток, а й сприяти залученню інвестицій, посилити довіру бізнесу до громад.

У своїх діях маємо зробити акцент на профілактиці, — підкреслив голова облдержадміністрації. — Не слід допускати початку робіт, якщо вони в результаті можуть призвести не лише до збитків у бізнесі, а й до втрати нашого культурного спадку.

На розробку комплексних планів просторового розвитку територій громад передбачене надання субвенції з державного бюджету. Тому вже цього року перші кілька громад області зможуть розробити такі плани. Голова облдержадміністрації доручив Управлінню містобудування та архітектури та надавати їм максимальну консультативну допомогу.