back

Прийнятий закон, що дозволяє реструктуризувати борги на ринку природного газу

15-07-2021 | 15:31

Верховна Рада України 14 липня прийняла закон № 3508-д «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ і забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу». Підтримали цей закон 303 народних депутати.

Кризова ситуація формувалася ще у 2015 – 2016 роках. На сьогодні заборгованість українців перед підприємствами теплокомуненерго майже сягнула 30 мільярдів гривень, підприємства теплокомуненерго, своєю чергою, заборгували Нафтогазу майже 50 мільярдів гривень. Не менше 8 мільярдів складають штрафні санкції. Заборгованість, що виникла через різницю в тарифах, становить близько 30 мільярдів гривень.

Через такі суми боргу початок опалювального сезону у значній частині громад України опинився перед загрозою зриву. У місцевих бюджетах десятків мільярдів гривень на порятунок від боргів цієї сфери не знайшлося. 

Новий закон визначає порядок врегулювання заборгованості за природний газ та послуги його транспортування. Він скасовує штрафи та пеню на заборгованість, що виникла після 1 травня 2020 року, та реструктуризує чинну заборгованість на 5 років. Крім того, накладає заборону на начислення пені або санкцій з боку постачальників природного газу.

Для урегулювання заборгованості виробників теплової енергії, послуг тепло- та гарячого водопостачання за природний газ розрахункова дата переноситься з 1 липня 2016 року на 1 травня 2021 року.

Реалізація цього законопроекту базуватиметься на повній перевірці всіх сум боргів, штрафних санкцій, вимог і звинувачень, які лунають у відносинах між громадами, підприємствами теплокомуненерго, постачальниками води, газу і «Нафтогазом». Законодавці сподіваються, що таким чином можна буде навести лад у цій сфері та вивести її з кризи.