back

Олена Дума: Робота із запобігання домашньому насильству має бути націлена на практичний результат

24-04-2021 | 14:59

У п'ятницю, 23 квітня, заступниця голови Чернігівської ОДА Олена Дума провела засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання та протидії домашньому насильству та протидії торгівлі людьми при облдержадміністрації. В онлайн-режимі до засідання приєдналися представники виконавчих комітетів міських, сільських, селищних рад Чернігівщини.

Йшлося про удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству в умовах децентралізації, можливість отримання субвенції на створення спеціалізованих служб підтримки осіб, постраждалих від насильства, а також протидію жорстокому поводженню, насильству та булінгу щодо дітей.

— Домашнє та гендерно зумовлене насильство є публічною проблемою, — наголосила Олена Дума. — Робота із запобігання та протидії йому має бути чітко скоординована на всіх рівнях та націлена на чіткий результат: українське суспільство має бути вільним від насильства, постраждалі — отримувати якісні послуги, а кривдники — нести відповідальність.

За перші три місяці 2021 року на Чернігівщині зафіксовано півтори тисячі звернень до компетентних органів щодо фактів домашнього насильства. Це суттєво більше, ніж рік тому, і це свідчить про підвищення рівня довіри до відповідних органів та зростання усвідомленості постраждалими факту порушень їхніх прав.

В області налагоджується ефективна взаємодія усіх структур, що причетні до запобігання та протидії домашньому насильству і захисту постраждалих. На всіх рівнях — від обласної державної адміністрації до територіальних громад — визначаються особи, персонально відповідальні за вжиття заходів у цій сфері.

Олена Дума звернулася під час наради до представників 17 територіальних громад Чернігівщини, де досі не визначено координаторів з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, аби до кінця місяця  це питання було остаточно вирішене відповідно до законодавства.

Особливу увагу учасники засідання приділили питанню надання субвенції з державного бюджету на створення спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства чи насильства за ознакою статі. 

Чернігівщина лишається однією з п’яти областей України, де такі служби не створені у жодній з територіальних громад, підкреслив заступник директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації В’ячеслав Голуб.

Досі на заваді цьому стояв брак фінансування. Однак нещодавно оприлюднена урядова постанова від 21 квітня 2021 року № 398, якою затверджено порядок та умови надання згаданої субвенції місцевим бюджетам, відкрила шлях до отримання суттєвої державної підтримки у цьому питанні.

На розвиток мережі таких спеціалізованих служб у державному бюджеті на 2021 рік передбачено майже 275 мільйонів гривень.

Таким чином, територіальні громади можуть отримати фінансування на реконструкцію чи ремонт приміщень для облаштування нових притулків, денних центрів і консультативних служб для постраждалих від домашнього насильства, на придбання необхідного обладнання і техніки, а також автомобілів для мобільних бригад при притулках.

Документи на отримання субвенції громади мають надати до Міністерства соціальної політики України упродовж 30 днів.

— Це реальний шанс для територіальних громад додати впевненості своїм мешканцям в їхній соціальній захищеності, а також сприяти розвиткові своєї соціальної інфраструктури, — зазначив В’ячеслав Голуб.

Олена Дума закликала усі громади долучитися до процесу і готувати документи для отримання субвенцій, а також нагадала, що будь яка робота із запобігання та протидії домашньому насильству має бути націлена на конкретний практичний результат.