back

Більшість українців готові вакцинуватися проти COVID-19 — дослідження ЮНІСЕФ

22-04-2021 | 15:43

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні презентує результати опитування «Ставлення до вакцинації від COVID-19», проведеного в березні 2021 року дослідницькою агенцією Info Sapiens за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Дослідження показало, що про хворобу українці знають не лише з новин: для багатьох COVID-19 — уже особистий досвід. Так, 66% опитаних стикалися із COVID-19 у своєму оточенні, а 22% вказали, що хворіли самі. Про те, що хвороба мала тяжкі наслідки для них або людей із близького оточення, розповіли 43% респондентів (графік 1). 

image

 

Понад дві третини (71%) опитаних вважають пандемію загрозою для себе та своєї родини. Прикметно, що серед людей, старших від 60 років, цей показник вищий і становить 81% (графік 2).

image

Ефективним способом захиститися від COVID-19 більшість українців вважають вакцинацію. Якби була змога безоплатно прищепитися від COVID-19, 63% опитаних хотіли б це зробити, проте 31% з них — лише певною вакциною. Старше покоління виявило більшу готовність: 71% людей від 60 років згодні безоплатно прищепитися від COVID-19 (графік 3).

image

Головними причинами вакцинуватися від COVID-19 українці вважають (графік 4):

  • «Щоб не хворіти на коронавірус, не мати ускладнень від хвороби» — 83%.
  • «Щоб не інфікувати інших» — 66%.
image

- Висновки дослідження стануть у пригоді управлінцям, котрі впроваджують кампанії з вакцинації від COVID-19, — коментує Голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сильвандер. — Наприклад, бачимо цікавий факт: 67% людей старшого віку порадили б своїм родичам безоплатно вакцинуватися від COVID-19 (графік 5). Це означає, що люди від 60 років можуть стати амбасадорами вакцинації, тобто переконати щепитися родичів, друзів і знайомих.

image

 

Як показало опитування, високий авторитет мають сімейні лікарі: 64% українців загалом і 72% людей від 60 років дослухаються до порад сімейного лікаря, приймаючи рішення про щеплення (графік 6).

- Ми давно спостерігаємо, що українці довіряють своєму лікарю щодо вакцинації, — зазначає голова відділу поведінкових та соціальних комунікацій ЮНІСЕФ в Україні Анна Суходольська. — Тож украй важливо, щоб сімейні лікарі спілкувалися із своїми пацієнтами про щеплення, керуючись виключно принципами доказової медицини. 

image

 

Дані дослідження засвідчують довіру українців і до рутинної вакцинації. Із твердженням «важливо, щоб дитина була вакцинована, мала щеплення» скоріше погоджуються 78% українців загалом і 84% осіб, старших від 60 років (графік 7).

image

Близько 70% опитаних вважають вакцинацію ефективною в запобіганні небезпечним хворобам і 63% — безпечною (графіки 8, 9). Це означає, що більшість людей в Україні розуміють потребу щеплень для того, щоб захистити себе і своїх дітей від таких небезпечних хвороб, як, наприклад, туберкульоз, правець, кір, дифтерія, кашлюк.

image
image

- Упродовж багатьох років ЮНІСЕФ в Україні працює з поведінковими змінами в питанні вакцинації дітей і дорослих, тож, звісно, ми раді бачити високий рівень довіри до щеплень загалом, — підсумовує Лотта Сильвандер. — Минулий рік став суворим нагадуванням про роль вакцин у збереженні всього світу. Сьогодні вакцинація — наша найбільша надія на подолання пандемії і відновлення звичного способу життя.

Детальніше із графіками та результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням: https://cutt.ly/NvD35te.

Дослідження проводилося методом телефонних інтерв’ю (дзвінки на мобільні телефони тривалістю до 15 хв). Було опитано 2 027 осіб, старших від 18 років, в усіх регіонах України, за винятком АР Крим і непідконтрольних урядові територій Донецької та Луганської областей. Вибірка репрезентативна дорослому населенню України та відповідає даним Державної служби статистики станом на 1.01.2020 за статтю, віком, розміром населеного пункту та макрорегіоном.