back

В ефірі обласного радіо обговорили питання захисту прав дітей та надання соціальних послуг в умовах нового адміністративно-територіального устрою

09-04-2021 | 09:40

У середу, 7 квітня, заступниця начальника Служби у справах дітей обласної державної адміністрації Юлія Олифіренко та директор Обласного центру соціальних служб Алла Кот взяли участь в ефірі «Українське радіо. Чернігівська хвиля», де обговорили питання безпеки дітей, які виховуються в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків та соціальної допомоги родинам, які перебувають у складних життєвих обставинах.

За словами Юлії Олифіренко, в області налічується понад 1200 дітей, які перебувають на обліку служб у справах дітей через неналежний догляд з боку батьків, домашнє насильство чи інші складні життєві обставини.

Основна турбота про таких дітей, в результаті децентралізації перейшла до сфери компетенції служб у справах дітей органів місцевого самоврядування. Такі обов’язкові підрозділи утворені нині у 56 із 57 територіальних громад. Для контролю за умовами проживання цих дітей спільно з правоохоронцями проводяться профілактичні рейди.

Алла Кот відмітила, що з родинами, де батьки неналежним чином виконують свої обов’язки працюють фахівці із соціальної роботи, працівники центрів соціальних служб чи центрів надання соціальних послуг, які діють сьогодні у більшості територіальних громад. Ця робота має за мету підвищити виховний потенціал батьків, їх відповідальність за долю дітей, допомогти подолати залежність від алкоголю чи наркотичних засобів та попередити виникнення небезпечних для дітей ситуацій.

Якщо батьки не стали на шлях виправлення, їм загрожує позбавлення батьківських прав чи відібрання у них дітей без позбавлення батьківських прав, що вирішується в судовому порядку.

– Позбавлення батьківських прав є домінуючою причиною, через яку діти втрачають піклування батьків. Зокрема, за результатами 2020 року з цих підстав набули статус позбавлених батьківського піклування, близько 150 дітей. Загальна кількість дітей, які втратили батьків з цих та інших соціальних причин (перебування в місцях позбавлення волі, тривала хвороба батьків, відмова забрати дитину із закладу охорони здоров’я тощо) налічує 1323 особи, тоді як дітей-сиріт – 676, – зазначила Юлія Олифіренко.

У випадках безпосередньої загрози для життя та здоров’я дитини в родині орган опіки та піклування зобов’язаний ухвалити рішення про негайне відібрання  дитини від батьків, забезпечити тимчасове влаштування дитини та у тижневий термін звернутись до суду, підкреслила заступниця начальника Служби у справах дітей облдержадміністрації.

Участь у програмі взяла також Ольга Панкратова, начальниця відділу ювенальної превенції Головного управління Національної поліції в області, яка поінформувала радіослухачів про адміністративну та кримінальну відповідальність батьків, у випадку порушення прав дітей.

Наостанок учасники одностайно підсумували, що раннє виявлення складних життєвих обставин є найкращою профілактикою соціальних негараздів у житті дитини в майбутньому.

Серед успішних практик запобігання проблемним ситуаціям – наставництво над дітьми, які виховуються в інтернатних закладах, розвиток якого перебуває на постійному контролі керівництва області.

Наразі налічується 14 таких активних громадян, готових добровільно допомагати підліткам у підготовці до самостійного життя.