back

У Чернігівській області триває процес формування системи соціального захисту дітей соціально-незахищених категорій

01-04-2021 | 09:17

На Чернігівщині проживає близько двох тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Лише третина з них біологічні сироти, решта — соціальні. Після реформування адміністративно-територіального устрою області вся відповідальність за цих дітей лягає на плечі територіальних громад.

Тож учора, 31 березня, на засіданні координаційної ради у справах дітей при Чернігівській облдержадміністрації обговорили питання профілактики соціального сирітства та захисту дітей, позбавлених батьківського піклування. Засідання проходило під головуванням заступниці голови Чернігівської ОДА Олени Думи. До наради в онлайн-режимі долучилися представники райдержадміністрацій, виконавчих комітетів міст обласного значення, територіальних громад.

Наразі у громадах спостерігається недостатня кількість та якість соціальних послуг для сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах. Зокрема у двох з них такі послуги взагалі відсутні. Питання неукомплектованості кадрами та складне матеріально-технічне забезпечення окремих служб у справах дітей залишається відкритим. Як наслідок — протидія явищу соціального сирітства є неефективною, — зауважила Олена Дума. І додала, що захист дітей — це одне з першочергових завдань державної влади, тож облдержадміністрація та профільні органи в межах своєї компетенції завжди готові надати допомогу громадам, щоб забезпечити дітей соціально-незахищених категорій усім необхідним.

Учасники наради також відзначили важливість прийняття у громадах програм, спрямованих на реалізацію державної політики щодо соціального захисту сиріт, та дітей позбавлених батьківського піклування. За інформацією служби у справах дітей ОДА, з 57 громад такі програми мають — 32. Наголошувалось також і на необхідності створення у службах у справах дітей умов для доступу до ресурсів ЄІАС «Діти».

Крім того, на засіданні йшлося і про багатодітні сім’ї. На початок року в області проживає 7148 таких родин. Протягом 2020 року був створений банк даних про багатодітні родини, які мають п’ять і більше дітей та потребують першочергової допомоги.

Також в області проживає понад тисячу внутрішньо переміщених дітей. З них 128 відвідують ДНЗ, 674 — заклади загальної середньої освіти та 13 осіб навчаються в професійно-технічних установах. Члени координаційної ради наголосили, що в громадах на рівні сільських/селищних рад необхідно активізувати роботу щодо захисту цієї категорії дітей. Зокрема, щоб вони своєчасно отримували статус внутрішньо переміщених осіб та відповідне посвідчення, а при розробці місцевих програм передбачалися кошти на захист цієї категорії дітей.

За результатами засідання Олена Дума відзначила, що попереду ще багато роботи. На її думку, треба об’єднати зусилля для створення розгалуженої системи соціального захисту дітей соціально-незахищених категорій. Представникам громад рекомендовано збільшити кількість фахівців, які надаватимуть соціальні послуги у громадах, провести інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення щодо важливості усиновлення, інших форм сімейного виховання дітей, в тому числі — створення патронатних родин.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації