back

Про новий Кримінальний кодекс на форумі "Україна 30. Розвиток правосуддя"

03-03-2021 | 11:36

Чому Кримінальний кодекс потребує змін? Якою буде структура нового Кримінального кодексу України та його особливості розповів член Комісії з питань правової реформи при Президентові України, заступник голови робочої групи з питань розвитку кримінального права Микола Хавронюк на Всеукраїнському Форумі «Україна 30. Розвиток Правосуддя».

- Чому виникла необхідність змінювати той Кримінальний кодекс України, який був прийнятий Верховною Радою у 2001 році? Він був і є радянським, він не дає нам виконувати ті задачі, які ставить суспільство перед правоохоронною системою та системою кримінальної юстиції. Він побудований за принципом «була б людина, а статтю підберемо». Саме тому нам потрібно якнайшвидше від нього позбутися. Тому потрібно писати новий Кримінальний кодекс. Ця робота розрахована на досить тривалий час. Я нагадаю, що кодекс 2001 року писали 7 чи 8 років. Ми намагаємося свій підготувати швидше. Ми працюємо з жовтня 2019 року, - розповів Микола Хавронюк.

Він зазначив, що робочій групі вдалося підготувати концепцію цього кодексу, обговорити її на конференціях, отримати схвалення науково-практичної спільноти.

- Після того ми взялися за підготовку загальної частини Кримінального кодексу. Певною мірою нас відволікло те, що з 1 липня 2020 року почали діяти кримінальні проступки, включені до чинного Кримінального кодексу. Ми замислились над тим, що нам робити з кримінальними проступками. Чи писати новий кодекс про кримінальні проступки, чи включити їх до майбутнього Кримінального кодексу. Врешті решт, ми прийшли до того, що ми визначили кримінальні проступки як вид кримінальних правопорушень і включили їх до загальної частини майбутнього кодексу, - зазначив Микола Хавронюк.

За його словами структура Кримінального кодексу буде досить традиційною. Загальна частина складається з трьох книг. Перша книга про Кримінальний кодекс, його особливості як закону. Друга книга про поняття кримінального правопорушення. Третя книга про те, що ми робимо з тими, хто вчинив кримінальне правопорушення. Далі починається особлива частина. Ми її також поділили на декілька книг. Починаємо зі злочинів проти людини. Третя книга буде стосуватися кримінально-правових засобів та їх застосування.

Микола Хавронюк сказав, що Кримінальний кодекс має бути не лише «городнім опудалом» для тих, хто вчиняє правопорушення, він має захищати інтереси потерпілих. Документ має бути зручним для користування слідчим, прокурором, адвокатом і суддею.