back

Вакцинація – невід’ємна складова збереження здоров’я і життя населення

29-01-2021 | 16:48

Не секрет, що вакцинація – ефективний метод  убезпечення громадян від  спалахів контрольованих інфекційних захворювань. І як би це банально не звучало, лише завдяки  профілактичним щепленням від, наприклад, кору, краснухи, паротиту, дифтерії, менінгококу тощо людство продовжує існувати. Іншими словами, вакцинація – невід’ємна складова збереження здоров’я і життя населення.

Віднедавна (із серпня 2020 року) Чернігівський обласний центр громадського здоров’я  взяв на себе важливу функцію отримання, зберігання та розподілу вакцин між лікувальними закладами області, адже профілактика будь-яких недуг, популяризація засад здорового способу життя, вивчення та  аналіз стану захворювання  населення Чернігівщини полягає у площині щоденної роботи співробітників центру. Звісно, що і опікування профілактичними щепленнями дітей та дорослих, згідно з профільними установчими документами, невипадково  покладено саме на  цей заклад.

Відтак головний експерт  Управління охорони здоров’я облдержадміністрації зі спеціальності «Вакцинопрофілактика» Романа Сопотницька зазначає: цілеспрямована робота центру не тільки популяризує вакцинацію, а й допомагає  громадянам переконатися  в ефективності такого методу профілактики захворювань, долати хибні уявлення про начебто  шкідливість введення в організм антигенів.

Робота сектору координації програм планової імунізації населення відділу епідеміології неінфекційних хвороб полягає у замовленні імунобіологічних препаратів у ДП «Укрвакцина» МОЗ України згідно з  нашими річними планами. Отримавши і зберігаючи вакцини у спеціальній кімнаті із холодильниками, ми відправляємо їх в регіони області, які і розподіляють препарати по своїх лікувальних закладах. Стараємося контролювати, щоб необхідна вакцина завжди в нас була. Для цього ми  співпрацюємо  як і з ДП «Укрвакцина» МОЗ України, так і ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Наприклад, нині в нас закінчилася вакцина БЦЖ (для профілактики захворювання на туберкульоз), також очікуємо, що вакцина АКДП (проти дифтерії, кашлюку та правця), якої немає, буде надходити не раніше червня поточного року. Інші  препарати, обумовлені Календарем профілактичних щеплень, зараз є у достатній кількості, - зауважує Романа Сопотницька.

Чернігівський обласний центр громадського здоров’я у разі необхідності може зберігати і розподіляти так звані рекомендовані, тобто, необов’язкові вакцини для профілактики, наприклад, грипу тоді, коли вони надійдуть шляхом організаційних закупівель або внаслідок  благодійних акцій. Так було із вакциною «Ваксигрип», яку роздали для щеплення медичних працівників області  на початку сплеску  застудних захворювань.

Звісно, що центр готовий і до прийому та розподілу вакцини проти коронавірусної інфекції. Для цього створено «дорожню карту» на національному  рівні, визначено регіонального координатора з цього питання. За словами Романи Сопотницької, нині заклад  розробляє свої плани на рівні області.

– У плані визначено, як буде проходити вакцинація проти COVID-19. Вона розділена на п’ять етапів, які треба буде поступово виконувати. Наприклад, на першому етапі будуть залучені лише мобільні  бригади, яких в області шість. Другий етап  передбачає залучення тимчасових пунктів щеплення, відкритих  на базі  центрів ПМСД. Треба сказати, що це дуже і дуже великий обсяг роботи, особливо у плані тієї кількості населення, яке визначено для щеплення проти коронавірусної інфекції на різних етапах вакцинальної  кампанії. Зокрема, на першому етапі заплановано вакцинувати 5175 громадян, на другому  набагато більше -  61999 осіб. Звісно, згодом ці цифри будуть змінюватися у бік збільшення. Тобто, процес йде, - стверджує Романа Сопотницька і запевняє – Чернігівський обласний центр громадського здоров’я  зробить все можливе для того, щоб громадяни переконалися у  необхідності вакцинуватися проти коронавірусної інфекції, бо лише щеплення здатне створити колективний імунітет проти цього  підступного захворювання.

Повертаючись до роботи центру з вакцинації згідно з Календарем  профілактичних щеплень, слід зазначити – ще кілька місяців тому певна частина  батьків  відмовлялися від профілактичних щеплень, знаходячи різні мотивації для цього – від оприлюднених поодиноких випадків  незвичних реакцій на вакцину  -  і до невдоволення необхідністю відвідування поліклініки через начебто небезпеку «підхопити» коронавірус. Нині ж ситуація кардинально змінилася – завдяки систематичній та виваженій роботі Чернігівського обласного центру громадського здоров’я у плані роз’яснення переваг  імунопрофілактики,  рівень  вакцинації  населення Чернігівщини значно зріс за багатьма показниками – до 80% від визначеного плану , тому область увійшла до першої десятки цього загальноукраїнського рейтингу. Співробітники центру також наголошують: хоча  вакцинація і не дає стовідсоткової гарантії убезпечення від тієї чи іншої інфекційної хвороби, її роль у попередженні можливих ускладнень та гарантію легкого перебігу  недуги важко переоцінити. І  це стосується не тільки обов’язкових щеплень, а  й інших, які  себе  також добре зарекомендували.

Робота з прийому, зберігання та розподілу вакцин потребує неабиякої зосередженості та уважності, - розповідає співробітниця відділу Ірина Мишко, - адже від нас залежить, наскільки швидко той чи інший лікарняний заклад отримає замовлений імунобіологічний препарат. Доволі серйозно треба  ставитися до нашої звітності, що ведеться як на паперових носіях, так і в електронному вигляді. Водночас ми всі розуміємо, що перебуваємо на «вістрі» профілактики інфекційних захворювань і, без перебільшення, працюємо над зміцненням здоров’я жителів Чернігівщини. А це дуже важливо.

Отже, робота Чернігівського обласного центру громадського здоров’я  свідчить – вакцинація проти інфекційних захворювань – невід’ємна складова потужного і спільного  процесу попередження інфекційних захворювань, створення колективного імунітету та протидії новим викликам оточуючого середовища.

Прес-служба Управління охорони здоров’я
Чернігівської облдержадміністрації