back

У Чернігівській ОДА розповіли, як відбуватиметься голосування на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року в умовах пандемії

21-10-2020 | 14:15

Цієї неділі, 25 жовтня 2020 року, на території Чернігівської області відбуватимуться місцеві вибори. Як і по усій Україні, голосування здійснюватиметься в умовах адаптивного карантину. З метою убезпечення учасників виборчого процесу на державному рівні затверджено ряд протиепідемічних заходів.

Про особливість цьогорічних виборів, відповідальність, покладену на органи місцевого самоврядування за забезпечення належних умов на дільницях, і про те, що варто знати громадянам, щоб уникнути ризиків інфікування COVID-19, розповів на брифінгу Валерій Білоокий, керівник відділу державного адміністрування виборців Чернігівської ОДА.

Виборчий процес вийшов на завершальну стадію. Основні етапи відбулися – всі комісії утворені, кандидати зареєстровані, агітація триває, попередні списки та запрошення згідно з головним реєстром виборців своєчасно доставлені, нині друкуються остаточні уточнені списки, які 22 числа будуть передані виборчим комісіям, — поінформував Валерій Білоокий. І додав, що попри складність ситуації із захворюваністю на коронавірус, вибори 25 жовтня відбудуться.

Порядок голосування затверджено низкою постанов Кабінету Міністрів України, в яких чітко прописані дії територіальних комісій під час організації та проведення голосування. Крім того, днями ЦВК на своєму офіційному сайті оприлюднила покрокову інструкцію для усіх учасників виборчого процесу — членів комісій, спостерігачів, суб'єктів виборів у день голосування.

За словами спікера, на кожній ДВК буде визначено відповідальну особу, яка опитуватиме учасників виборчого процесу про їх самопочуття та проводитиме температурний скринінг.

У разі виявлення у громадянина підвищення температури понад 37,2°С та за наявності симптомів респіраторного захворювання, йому буде рекомендовано утриматись від відвідування приміщення виборчої комісії і звернутися за медичною допомогою. При цьому, щоб не позбавляти людину права на волевиявлення, кожна дільниці має бути забезпечена окремою кабінкою і скринькою, — зауважив Валерій Білоокий.

Обов`язково на вході в приміщення мають бути засоби для дезінфекції рук, інформаційні плакати. Для дотримання дистанції між голосуючими не менше 1 метра наноситься спеціальна розмітка. Столи для бюлетенів заборонено накривати тканиною. Кожні дві години передбачена дезінфекція поверхонь і кожні чотири – вологе прибирання. При цьому голосування не зупинятиметься. За бажанням, для заповнення бюлетенів виборець може скористатися власною ручкою.

Відповідальність за забезпечення належних протиепідемічних умов на дільницях, а також виділення коштів для фінансування цих заходів покладено на органи місцевого самоврядування.

За останніми даними, на ці потреби місцевими бюджетами вже виділено понад 1 млн гривень і процес триває. Сподіваємось, що до дня голосування всі дільниці будуть забезпечені всім необхідним для захисту виборців та членів ДВК від інфекції, - зазначив Валерій Білоокий.

Згідно з вимогами, в приміщеннях дозволяється одночасне перебування не більше трьох виборців з розрахунку на одного члена комісії. Громадянам не рекомендовано приводити із собою дітей, а також затримуватись на дільниці тривалий час.

Кожен виборець має усвідомлювати особисту відповідальність і безумовно дотримуватись карантинних обмежень – скористатися дезінфектором для рук, зберігати дистанцію, прийти на дільницю в захисній масці або респіраторі. Важливо одягнути засіб захисту належним чином, тобто повністю прикрити ніс і рот. Слід зауважити, що роздача захисних масок та рукавичок на дільницях не передбачена. Про це виборець має подбати самостійно. Використані засоби захисту необхідно залишити у спеціальних контейнерах для їх подальшої утилізації, — поінформував спікер.

Ще одне важливе питання, озвучене Валерієм Білооким, яким чином буде організоване голосування на дому в умовах пандемії.

Згідно з рекомендаціями Кабміну, виборцям, які перебувають на самоізоляції, хворим на COVID-19, або тим, хто нещодавно виписався з лікарні, потрібно не пізніше 20-00 п’ятниці, 23 жовтня, подати до ДВК заяву і довідку з медустанови про стан здоров'я. Дільнична виборча комісія приймає рішення і вносить таку людину до відповідного списку, — повідомив посадовець.

З метою мінімізації ризиків розповсюдження хвороби, ЦВК рекомендує виборчим комісіям у першу чергу обслуговувати маломобільні групи населення і тих, хто тимчасово втратив здатність самостійно пересуватись. Після цього відвідати хворих на COVID-19 та осіб, що перебувають на самоізоляції. Члени дільничних комісій після відвідування хворого на коронавірус щоразу мають змінювати засоби захисту.

Порядком голосування на дому передбачено, що виборець самостійно тримає паспорт, на прохання члена комісії перегортає сторінку, а також, дотримуючись дистанції, знімає маску для підтвердження особи. Така практика також застосовуватиметься і на дільницях.

Нагадаємо, станом на жовтень 2020 року на Чернігівщині зареєстровано близько 794 тисяч виборців, які матимуть можливість проголосувати на 1080 виборчих дільницях. Для проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в області утворено 65 територіальних виборчих комісій та окружну виборчу комісію з виборів народного депутата України по одномандатному виборчому округу № 208.

Департамент інформаційної діяльності та комунікації
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації