back

Заступник голови Чернігівської ОДА ознайомився з роботою дослідних станцій у Носівському та Ніжинському районах

02-06-2020 | 10:56

В рамках робочої поїздки заступник голови Чернігівської ОДА Олександр Савченко ознайомився з роботою двох дослідних станцій Чернігівської області.

Зокрема, з однією з найстаріших наукових установ України  - Носівською селекційно-дослідною станцією (розташована у с. Дослідне, рік заснування - 1911) і ДС «Маяк» у Крутах Ніжинського району.
Обидві є відокремленими підрозділами Національної академії аграрних наук України. Зареєстровані як неприбуткові державні бюджетні установи. Напрямок - дослідження та експериментальні розробки у сфері природничих і технічних культур.

Носівські науковці спеціалізуються на вирощуванні зернових, бобових та олійних культур, а фахівці «Маяку» - на овочах та баштанництві.  У своєму роді «Маяк»- унікальний підрозділ. Таких станцій лише чотири по Україні.

В ході візиту Олександр Савченко оглянув матеріально-технічну базу установ, проаналізував фінансовий стан, ознайомився з асортиментом нових культур, і головне – результатами дослідницької роботи в полях.

- Сталий розвиток аграрного сектору, нарощування обсягів виробництва та реалізації сільськогосподарської продукції, і як результат - посилення конкурентоспроможності на ринку місцевих сільгоспвиробників – є одними з ключових завдань для влади. Провідна роль у цьому процесі належить саме науковцям. Це і виведення нових сортів, і впровадження їх у виробництво для покращення врожайності тощо, - зазначив Олександр Савченко. – Щоб оцінити вклад селекціонерів запланували ознайомитись з роботою усіх шести дослідних станцій, що працюють на теренах Чернігівщини.

Дослідницьку роботу провадять на державних землях. У розпорядженні Носівських селекціонерів понад тисяча гектарів сільгоспугідь. У 2020 році вирощується 16 сільгоспкультур, які представлені 36 сортами в 59 генераціях. Є позитивна динаміка врожайності по роках. Налагоджено тісну співпрацю із сільгоспвиробниками в частині реалізації насіннєвого матеріалу.


 

Установа розвивається – оновлюється техніка, ремонтуються приміщення, будуються склади, вчасно виплачується заробітна плата. У 2019 році до місцевого бюджету перераховано близько 3 мільйонів гривень податків. Станція не має ані кредиторської, ані дебіторської заборгованості.

Натомість, ситуація на «Маяку» не така оптимістична. Лише 3 га земельних площ або 1% використовують для наукової роботи. Займаються селекцією огірків, салатів, спецій, ревеню, редьки тощо. Втім більшу частину земель відведено під товарне виробництво, зокрема, кукурудзу, що не є притаманним науковій діяльності. При цьому, з огляду на відсутність модернізації та незадовільний стан приміщень станції, ефективність товарного виробництва виглядає доволі сумнівно. Такий стан речей свідчить про неефективний менеджмент, або хронічне недофінансування з боку засновників.

Зі свого боку ОДА залучає дослідні станції для участі у виставках та ярмарках сільгоспвиробників. Спільно з Департаментом розвитку економіки та сільського господарства проводять Дні села. Налагодження співпраці з аграріями дає змогу науковцям виходити на нові ринки збуту.

Департамент інформаційної діяльності та
комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації