back

Уряд затвердив перспективний план формування територій громад Чернігівської області

13-05-2020 | 22:14

Кабінет Міністрів України cьогодні, 13 травня, затвердив перспективний план формування територій громад Чернігівщини, а також ще чотирьох областей: Волинської, Кіровоградської, Полтавської та Закарпатської. Відтак, затверджені перспективні плани вже мають 17 областей.

Реформа адміністративно-територіального устрою, попри карантин, продовжується. Це частина великої реформи децентралізації в Україні. Наша кінцева мета – успішні громади, в яких люди зможуть отримувати якісні сервіси, зокрема, це стосується якісної медичної допомоги, – зазначив Прем'єр-міністр Денис Шмигаль. – Затвердження перспективних планів сприятиме, зокрема, збільшенню надходжень до місцевих бюджетів із розрахунку на одного мешканця громади приблизно удвічі. Це означає більші можливості для розвитку, відновлення інфраструктури, залучення інвестицій тощо.

Згідно із затвердженим перспективним планом у Чернігівській області передбачається утворення 57 об’єднаних територіальних громад замість існуючих наразі 22 районів.

Нагадаємо, цьому передувала значна організаційна, аналітична та методологічна робота облдержадміністрації спільно з регіональними відділеннями асоціацій органів місцевого самоврядування та експертним організаціям. У тому числі активно залучалися Асоціація об’єднаних територіальних громад, Асоціація міст України, Всеукраїнська асоціація сільських і селищних рад.

Згідно зі змінами до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (у грудні), а також до Методики формування спроможних громад (у січні) були чітко визначені критерії, за якими мають утворюватися ОТГ.

Оскільки одна з умов об’єднання громад – відповідність перспективному плану, детально обговорювалася конфігурація кожної громади.

Щоб знайти найоптимальніші варіанти об’єднання і врахувати думку громад, упродовж кінця січня – початку лютого цього року в ОДА було проведено понад 30 консультацій з представниками органів місцевого самоврядування різних рівнів. До обговорення долучились представники 80 місцевих рад області, голови ОТГ, депутати обласної та районних рад.

Наразі на Чернігівщині функціонують 50 ОТГ (13 міських, 19 селищних, 18 сільських). Вони покривають 65,8 % території області, де проживає половина її населення. Вже 376 місцевих рад із 569 (це кількість рад базового рівня на початок реформи) скористались правом на добровільне об’єднання.

Проте ще 193 місцеві ради не ввійшли до складу жодної із ОТГ.

Згідно з прийнятими змінами до законодавства передбачається, що чергові місцеві вибори відбуватимуться на новій територіальній основі – відповідно до затверджених перспективних планів. Тож реформування базового рівня вийшло на завершальну стадію.

З приводу затвердження перспективного плану висловили свої думки експерти з децентралізації.

Ірина Грозенко, виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, голова постійної комісії обласної ради з питань розвитку і реформування місцевого самоврядування, децентралізації та європейської інтеграції:

Затвердження перспективного плану дає можливість продовжувати реформу децентралізації та перейти до наступного етапу реформування. Основне завдання зараз, після затвердження перспективного плану, реформувати субрегіональний рівень та прийти на місцеві вибори з новим адміністративно-територіальним устроєм.

Микола Силенко, консультант з бюджетних питань Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України:

У першу чергу, слід відмітити, що прийнятий перспективний план істотно прискорює завершення процесу формування базового рівня місцевого самоврядування – об’єднаних територіальних громад, які покриватимуть 100% території Чернігівської області. Це означає, що чергові місцеві вибори будуть проведені в усіх громадах, які будуть в рівних умовах. Уже завтра набуває чинності Закон 562-ІХ про «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», і визначення адмінцентрів громад та затвердження їх територій здійснюватиметься на основі затвердженого Кабміном перспективного плану формування територій громад. 

Серед позитивних моментів слід відмітити, що з 1 січня 2021 року всі громади базового рівня перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з державою. Бюджетні трансферти (дотації і субвенції) для ОТГ будуть враховані при складанні проєкту державного бюджету на наступний рік. Не будуть виникати ситуації, коли на території району є школи, заклади культури або інші установи, але вони фінансуються із різних, часто «незрозумілих» для жителів громад джерел. Наприклад, сьогодні Смичинська ЗОШ фінансується з бюджету Городнянської ОТГ, а майже поряд Вихвостівська ЗОШ – з районного бюджету. З наступного року має бути єдиний підхід у цьому питанні. Зовсім скоро абсолютно всі утворені громади зможуть розпоряджатися своїми фінансовими ресурсами, матеріальними та іншими активами на свій розсуд, відповідно до потреб та можливостей.

Серед іншого варто відмітити роботу Чернігівської ОДА у формуванні остаточного варіанту документу, яка провела широкі консультації із представниками громад області. Я особисто був присутній на кількох таких консультаціях і можу зробити висновок: свою думку, бачення щодо перспектив об’єднання або приєднання територій мали можливість висловити всі зацікавлені та небайдужі.

На мою думку, затвердження перспективного плану і створення 100% об’єднаних територіальних громад області запускає широкі можливості для остаточного вдосконалення адміністративно-територіального устрою і функціоналу місцевого самоврядування.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації