back

Що змінилось в українському законодавстві для підтримки платників податків на час дії карантинних заходів

27-03-2020 | 09:36

Законом України від 17 березня цього року № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до Податкового кодексу України. Відтак, тимчасово звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України. Дана норма буде діяти протягом трьох місяців з дня опублікування Закону № 530-ІХ.

18 березня набрав чинності Закон України № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)». Так, за порушення податкового законодавства, вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

– порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

– відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

– порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;

– порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Також з 1 березня по 31 травня цього року платникам податків не нараховується пеня. Нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня поточного року, крім документальних позапланових з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, що відповідно до плану-графіку мали розпочатися з 18 березня (по 31 травня) та на день набрання чинності Закону № 533-IX не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку. Документ оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 березня 2020 року.

Документальні та фактичні перевірки, розпочаті до 18 березня та не були завершеними, тимчасово зупиняються до 31 травня цього року. Прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом не потрібно.

На період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 Кодексу.

Річну декларацію про майновий стан і доходи за 2019 рік можна подати до 1 липня, крім випадків передбачених розділом IV Кодексу.

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 жовтня 2020 року сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею Декларації за 2019 рік.

Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 30 квітня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності), що перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовується ними в господарській діяльності.

Об’єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не оподатковуються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у період з 1 березня по 30 квітня 2020 року.

Внесені зміни і до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а саме:

– фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства тимчасово звільняються від нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 березня по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року за себе;

– тимчасово штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 Закону № 2464, не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди 1-31 березня та 1–30 квітня 2020 року: несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом № 2464, до контролюючих органів;

– протягом періодів — 1-31 березня та 1–30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню;

– встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період з 18 березня по 18 травня 2020 року. Документальні перевірки, розпочаті до 18 березня та не були завершеними, зупиняються до 18 травня 2020 року.

Щодо реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та/або програмних РРО

Для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку другої – четвертої групи відтерміновано:

до 1 серпня 2020 року впровадження застосування програмних РРО;

до 1 січня 2021 року застосування РРО та/або програмних РРО для окремих видів діяльності,

до 1 квітня 2021 року запровадження обов’язкового використання РРО та/або програмних РРО для всіх платників єдиного податку другої – четвертої групи.

Для згаданої категорії також відтерміновано до 1 січня 2021 року застосування санкцій, визначених пунктом 1 статті 17 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

З оновленою редакцією тексту Кодексу можна ознайомитись у розділі «Нормативні та інформаційні документи» загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу.

За повідомленням сектору комунікацій
Головного управління ДПС у Чернігівській області