back

У Чернігівській ОДА вчергове підняли питання зменшення платіжок за тепло: що відповіли теплогенеруючі компанії

05-03-2020 | 14:24

Учора, 4 березня, на нараді в облдержадміністрації обговорили питання виконання теплопостачальними підприємствами області урядових рекомендацій щодо коригування платіжок на тепло і гарячу воду в залежності від коливання ціни на природний газ.

Нараду провів перший заступник голови Чернігівської ОДА Віталій Загайний. Участь у заході також взяли представники профільних структурних підрозділів ОДА, міські голови міст обласного значення, керівники теплопостачальних підприємств АТ «Облтеплокомуненерго», КП «Прилукитепловодопостачання» та ТОВ «НіжинТеплоМережі».

Окрім коригування платежів, обговорили проблеми тепловиків. Їх діяльність напряму пов’язана з наданням життєво необхідних послуг. І щоб підготовка до наступного опалювального сезону 2020-2021 років пройшла на належному рівні, ці питання потрібно вирішувати вже зараз.

Є два питання, які турбують обласну владу. З одного боку – це постанова уряду, яка рекомендує тепловикам піти шляхом зниження коефіцієнту, щоб люди отримували платіжки з меншими сумами. Разом з тим – інша проблема – накопичений борг теплогенеруючими підприємствами, який ставить під загрозу початок наступного опалювального сезону. Більше того, тепловики нарікають на суттєві зміни в розрахунках за доставку газу, які передбачають оплату послуги впродовж всього року. З огляду на відсутність проплат від споживачів у міжопалювальний період, це ставить компанії у складну фінансову ситуацію, – зауважив Віталій Загайний.

Як повідомлялось раніше, у грудні 2019 року тепловики пішли назустріч споживачам і прийняли рішення про зменшення оплат. З урахуванням заявленої НАКом вартості газу, меншої на 31,4% від врахованої у діючих тарифах тепловиків, населення отримало менші суми. В залежності від місця проживання знижки коливались у межах від 100 до 469 гривень. Натомість січневе здешевлення енергоносія на 25,4% не відобразилось у квитанціях жодного теплопостачальника.

– Прошу не забувати, що зараз ми живемо в дуже щільному інформаційному просторі. І цілком логічно у людей буде виникати запитання, чому газ дешевшає, а зменшення нарахувань немає. І в першу чергу воно лунатиме у бік надавачів послуг і місцевої влади, – підкреслив Віталій Загайний.

На лютий «Нафтогаз» вивів тепловикам ціну газу на рівні 3948 гривень за 1000 кубометрів (без ПДВ та без урахування тарифів на послуги з транспортування та розподілу і торгівельної націнки постачальника газу). Порівняно із ціною, закладеною в структурі діючих тарифів підприємств теплокомуненерго (6235 гривень за 1000 кубометрів), різниця становить 36,7%. Це дозволяє компаніям розглянути можливість зменшити громадянам оплати за свої послуги. Тим більш, що газова складова займає 71,4% у собівартості послуги генерування тепла.

У свою чергу тепловики висловили власну аргументовану позицію та окреслили низку проблем, що ставлять під питання таку можливість. Перше – борги перед НАК «Нафтогазом». Наразі сукупний борг складає 584,6 мільйона гривень. Найбільшу суму накопичило АТ «Облтеплокомуненерго» – 415,6 мільйона гривень. Друге – це сезонність послуги. Також суттєву роль відіграє подорожчання оренди, електрики і вартості її розподілу. Скорочується обсяг наданих послуг, пов’язаний з відмовою споживачів від централізованого опалення та аномально теплою зимою. На фінансовий стан підприємств також негативно впливає неповернення різниці в тарифах, затримки з надходженням коштів по субсидіях тощо.

Варто зазначити, що основна маса теплогенеруючих підприємств є приватними, тому обласна влада дотримується позиції, що ініціатива по вирішенню проблемних ситуацій на підприємствах має, насамперед, йти від їх власників.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації