back

Герої Крут: пам’ятаємо і шануємо

29-01-2020 | 14:46

Сьогодні, 29 січня, на Чернігівщині на території Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» відбувся пам’ятний захід до чергової річниці подвигу студентського війська українських патріотів.

Вшанувати пам'ять Героїв Крут зібралися представники органів влади, ветерани, школярі та студенти, курсанти військових навчальних закладів із Києва та Львова, ветерани, учасники АТО/ООС, родини воїнів, загиблих на сході країни, представники оперативного командування «Північ», військовослужбовці, делегації з районів та об'єднаних громад області, громадські активісти. Серед учасників — заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Андрій Подорван, заступник голови облради Арсен Дідур, голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.

Сто два роки тому відбулася подія в історії нашої країни, яка стала символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Добровольці — захисники Крут виступили проти кількатисячного російсько-більшовицького війська, затримавши таким чином наступ на Київ на чотири дні. Для тільки-но проголошеної незалежної Української Народної Республіки це були визначальні дні, які дозволили їй отримати міжнародне визнання та військову допомогу.

— Ще зовсім молоді, але з абсолютним усвідомленням того, що вони хочуть бути вільними і незалежними, оборонці Крут стали на захист української державності. Їх героїзм, без перебільшення, — символ незламності українців, — зазначив Андрій Подорван. — Таку ж силу духу і стійкість у цей самий день майже сто років потому виявили і наші сучасні герої, які у 2015 році відбили наступ ворога під Вуглегірськом. У 13-му мотопіхотному батальйоні, який вступив там у бій, переважно воювали бійці з Чернігівщини. Для декого з них це був останній бій.  Ми низько вклоняємось їх подвигу і пишаємось ними.

Заступник голови ОДА підкреслив, що незважаючи на втрати, бій під Крутами завершився перемогою війська УНР. Вона довела, що українці можуть успішно боротися і з противником, що переважає кількісно.

Про те, що участь студентів у бою під Крутами була свідомим вибором, наголосив голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович. Недарма ж крутянських героїв називають «першими кіборгами», порівнюючи із захисниками Донецького аеропорту.

Пам’ять усіх полеглих за свободу та незалежність Української держави учасники заходу вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів до Монументу. Відбулася заупокійна літія.

Зібранню представили тематичну літературно-мистецьку композицію. Також усі охочі могли ознайомитися з виставкою «Блокпост пам'яті», присвяченою загиблим на сході України героям, та відвідати музейну експозицію Меморіального комплексу.

До слова, вперше публічно вшанували подвиг героїв Крут 29 січня 1991 року. Тоді на місці бою біля села Пам’ятне Борзнянського району відбулися панахида та мітинг.

Більше фото - на ФБ-сторінці Чернігівської ОДА.

 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації