back

Володимир Хоменко: “Необхідно докласти всіх зусиль до забезпечення реалізації в області всіх соціальних ініціатив Президента України”

31-10-2012 | 11:24

На цьому голова обласної державної адміністрації наголосив під час проведення чергового засідання Регіонального комітету з економічних реформ. Керівник області нагадав присутнім, що нові соціальні ініціативи, які були озвучені Главою держави Віктором Януковичем у березні поточного року, мали на меті чотири основні стратегічні напрямки соціальних реформ. Це :

- по-перше, відновлення довіри суспільства до державної політики, спрямованої на покращення життя громадян;

- по-друге, це комплексне перетворення підходів до оплати праці, податків та соціального страхування;

- третій напрямок – глибока модернізація сфери соціального забезпечення, перехід від безсистемних виплат до адресної допомоги та соціальних послуг, які відповідають потребам конкретної людини та сім’ї;

- і четвертий – сприяння ефективній зайнятості, створення нових робочих місць, підтримка працездатного населення.

Стан впровадження в дію нової державної соціальної політики в області проаналізувала начальник головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Лариса Юрченко.

Вона повідомила, що послідовні дії обласної державної адміністрації з реалізації законодавства у сфері зайнятості, тісна співпраця з соціальними партнерами сприяли покращенню ситуації на ринку праці області.

Останні дані Держкомстату свідчать про зниження чисельності та рівня безробіття населення у віці 15–70 років та підвищення рівня зайнятості економічно активного населення області з 59,4% до 59,8%.

У січні-вересні 2012 року в області за рахунок усіх джерел фінансування створено 15,9 тис. нових робочих місць, що на 0,9 % більше, ніж за цей період торік. Річне завдання (15,7 тис.) вже виконано на 100,8 %. При цьому кількість ліквідованих робочих місць порівняно з відповідним періодом 2011 року скоротилася на 15,3 %.

З 1 січня 2013 року вступає в силу новий Закон України «Про зайнятість населення», який стимулюватиме роботодавців до створення нових робочих місць, сприятиме працевлаштуванню молоді та створить умови для перенавчання працівників, які виявилися неконкурентоспроможними на ринку праці.

Оскільки позитивним фактором стимулювання зайнятості є зростання доходів населення, перед роботодавцями поставлено конкретне завдання щодо динамічного підвищення рівня заробітної плати.

За січень - серпень 2012 року середня зарплата в області склала 2267 грн, що перевищує її розмір за минулорічний період на 18,1% (в Україні – на 16,3%) та забезпечує рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб майже в 2 рази.

Системно і цілеспрямовано здійснюються заходи по ліквідації боргів із виплати заробітної плати. Загальна сума заборгованості найманим працівникам підприємств, установ і організацій області з початку року зменшилася на 2 млн. грн. або на 10,1 % і на 1 жовтня склала 18 млн. грн., у тому числі по економічно активних підприємствах – 8 млн гривень.

У повному обсязі реалізуються нові соціальні ініціативи щодо пенсійного забезпечення.

У поточному році вдвічі збільшено розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни. До Свята Перемоги таку допомогу отримали 72,3 тис. ветеранів війни області на суму 30,8 млн грн, з них 8,2 тис. інвалідів війни, на що спрямовано 16,1 млн гривень.

На виконання діючих норм законодавства та соціальних ініціатив Президента України з Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в області на цей час здійснюються щомісячні страхові виплати 3,6 тис. особам, які потерпіли внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Реалізуючи нові соціальні ініціативи Президента України в частині посилення адресності різних видів пільг та соціальних виплат, здійснюється постійний моніторинг повноти і своєчасності виплати державних допомог, відповідно до якого станом на 1 жовтня в області отримують виплати 72,7 тис. осіб, що на 6,3 % більше, ніж на аналогічну дату торік. На це спрямовано 516,9 млн грн, що на 18,6 % більше, ніж на 1 жовтня 2011 року.

Виплата всіх видів державних соціальних допомог проводиться вчасно, заборгованості немає.

Здійснено перші кроки по запровадженню нових підходів до оцінювання доходів громадян при призначенні соціальної допомоги.

За словами Лариси Юрченко, Чернігівська область була однією з 4-х областей країни, де проводився експеримент, який сприятиме запровадженню в державі непрямої оцінки доходів громадян у 2013 році і дозволить спрямувати державну підтримку таким чином, що зробить систему адресності більш ефективною.

Принципи, на яких побудовано систему існуючих державних соціальних допомог сім’ям з дітьми, зорієнтовано на підтримку сімейних цінностей,зростання народжуваності завдяки тому, що їх розміри прив’язані до постійно зростаючих розмірів прожиткових мінімумів.

Станом на 1 жовтня в області налічується 1,9 тис. малозабезпечених сімей, які мають 4,1 тис. дітей до 18 років. З них 726 багатодітних сімей, де виховується 2,7 тис. дітей. Середній розмір допомоги багатодітній малозабезпеченій сім’ї становить 2440 гривень. Діти з малозабезпечених сімей додатково отримують по 260 гривень.

З початку року почесне звання України «Мати-героїня» присвоєно 593 жінкам області, яким виплачено одноразової винагороди на загальну суму 6,4 млн гривень.

У 2012 році багатодітні сім’ї області забезпечено пільгами з оплати житлово-комунальних послуг, придбання палива, послуг зв’язку на суму 4,2 млн грн., пільговим проїздом для дітей - на 292,1 тис. грн.

З метою модернізації роботи соціальних служб, спрямованих на покращення відповідних послуг найуразливішим верствам населення, до штатів центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді регіону введено 406 посад фахівців із соціальної роботи. Їх діяльність спрямовано на забезпечення психологічних, соціально-педагогічних, юридичних, інформаційних та соціально-медичних послуг сім’ям з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Фахівцями із соціальної роботи відвідано 57,1 тис. сімей з дітьми, в результаті чого виявлено 2,5 тис. таких сімей (в них 5,1 тис. дітей), які потребують сторонньої допомоги. На даний час 1094 родини (в них 2,3 тис. дітей) перебувають під соціальним супроводом районних та міських центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Здійснюються заходи по забезпеченню сприятливих умов для соціальної інтеграції осіб з особливими потребами, покращення їх соціального забезпечення.

В області зареєстровано 76,6 тис. осіб з інвалідністю із них 3,8 тис. діти-інваліди. З початку року інвалідам видано 1,4 тис. одиниць технічних засобів реабілітації, з них 448 інвалідних колясок та - 9,1 тис. направлень на забезпечення протезно-ортопедичними виробами та ортопедичним взуттям.

З квітня 2012 року, після внесення змін у Порядок забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, органами праці та соціального захисту населення області проведено анкетування інвалідів для підбору їм необхідних технічних засобів реабілітації та направлено до підприємств-виробників майже 4,2 тис. направлень на забезпечення інвалідів засобами реабілітації, із них 566 - кріслами колісним. На даний час вже виготовлено і видано інвалідам 200 крісел колісних та 874 одиниці інших засобів реабілітації.

Проводиться робота з розвитку нових видів соціальних послуг та інноваційних форм соціальної роботи. Реабілітацію дітей-інвалідів в області здійснює 4 Центри соціальної реабілітації, де з початку року отримали послуги 552 дитини.

До кінця року планується ввести в експлатацію новий корпус стаціонарного відділення обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів на 60 місць. Це надасть можливість охопити допомогою вдвічі більше дітей, ніж тепер. Протягом року додатково пройдуть реабілітацію 700 дітей-інвалідів.

Підвищеної уваги потребують ветерани, інваліди війни, самотні непрацездатні особи, люди з психофізичними вадами здоров’я. Реалізуючи принцип адресності при наданні допомоги саме цій категорії людей, органи виконавчої влади та місцевого самоврядування активно співпрацюють з громадськими організаціями в пошуку нових підходів у вирішенні соціальних проблем.

Ще однією важливою складовою соціальної політики держави сьогодні є створення комфортного середовища для безпечного перебування людей похилого віку та з психоневрологічними вадами здоров’я у стаціонарних закладах системи соціального захисту.

В області створено Наглядову раду за діяльністю інтернатних установ системи соціального захисту населення, до складу якої увійшли представники управлінь: охорони здоров’я, освіти і науки, служби у справах дітей, громадських організацій та засобів масової інформації.

На території області проживає 85,4 тис. постраждалих від аварії на ЧАЕС громадян, серед яких 15,8 тис. дітей; 4,7 тис. інвалідів.

У 2012 році на соціальний захист постраждалих громадян передбачено 52,6 млн. грн., що на 1,7 млн. грн. більше ніж у минулому році.

З метою реалізації нових соціальних ініціатив щодо підвищення стандартів життя на поточний рік передбачено додаткові асигнування на фінансування Чорнобильських програм за напрямками діяльності Міністерства надзвичайних ситуацій України. При цьому, на забезпечення житлом постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи область у 2012 році має отримати близько 6 млн. грн., за рахунок яких планується закупити житло для 20 сімей інвалідів-чорнобильців. За 9 місяців профінансовано 3,6 млн. грн. на вказані цілі та розпочато процедури державних закупівель житла за вказані кошти.

Для реалізації заходів з комплексного медико-санітарного забезпечення постраждалих, а саме, на стаціонарне лікування інвалідів внаслідок Чорнобильської катастрофи, області додатково передбачено на 2012 рік 1,1 млн. гривень.

На даний час вже отримано 781 тис. грн, з яких за 9 місяців п.р. використано 686 тис.грн на закупівлю лікарських засобів та витратних матеріалів медичного призначення для покращення стаціонарного лікування чорнобильців в медзакладах області.

Як підкреслив голова облдержадміністрації Володимир Хоменко, основним завданням зараз є не тільки закріплення тих позитивних тенденцій та напрацювань, яких вже досягнуто, а й рух уперед у питаннях реалізації державної соціальної політики, зростання добробуту населення.

Необхідно постійно працювати над підвищенням якості та ефективності системи захисту населення від соціальних ризиків, забезпечення підтримки працездатного населення, в першу чергу шляхом розв’язання проблем безробіття, детінізації зайнятості та своєчасної виплати заробітної плати.

Також треба продовжити комплексну модернізацію роботи соціальних служб, забезпечувати сприятливі умови для соціальної інтеграції осіб з особливими потребами, соціальний супровід прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.

“На виконання цих та інших заходів будуть спрямовуватися відповідні видатки з Державного бюджету, тому необхідно докласти всіх зусиль до забезпечення реалізації в області всіх соціальних ініціатив Президента України”, - наголосив Володимир Хоменко.

Прес-служба облдержадміністрації