back

Тепло дешевшає: Президент та Уряд запроваджують зниження вартості комунальних послуг

25-12-2019 | 13:48

За дорученням Президента України Уряд знайшов механізм зниження тарифів на тепло цієї зими. Вчора Кабмін прийняв постанову, яка дозволяє теплокомуненерго зменшити суму в платіжці за тепло. Зниження складе до 30%.

Уже зараз теплопостачальники мають можливості та можуть перерахувати платіжки, враховуючи зниження ціни на газ. Тепер усе залежить від того, наскільки швидко і ефективно спрацюють органи місцевого самоврядування та теплокомуненерго – саме вони мають право переглянути цифри у платіжках громадян.

Усі відповідні інструменти місцевій владі Президент і Уряд надали. На засіданні Ради розвитку громад та територій Прем‘єр-міністр закликав очільників міст не зволікати з перерахунком. «Українці повинні відчути зміни у своїх платіжках вже зараз, а не через 3-5 років. Ми дали необхідний механізм. Тепер  відповідальність – на владі на місцях», – зауважив Олексій Гончарук.

Зниження цін на тепло – лише перші кроки до справжньої енергонезалежності. Для цього потрібні спільні дії громадян, громади та Уряду. В Україні близько 180 тисяч багатоквартирних будинків, більшість з яких побудована за радянських часів. Вони невтеплені та втрачають забагато тепла у зимовий період.

Уряд виступив з ініціативою масштабної програми енергомодернізації будинків, де вагому роль будуть грати громадські об‘єднання у вигляді ОСББ, місцева влада та державна підтримка з  бюджету. Програма реалізуватиметься спільно з Фондом енергоефективності, статутний капітал якого вже складає 2,7 мільярда гривень. Ще є мультидонорський фонд з капіталом 100 мільйонів євро для співфінансування проєктів Фонду енергоефективності.

У держбюджеті на 2020 рік передбачено ще 1,6 мільярда гривень у статутний капітал Фонду енергоефективності, 400 мільйонів на теплі кредити та 7,5 мільярда у Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР), там також є частина проєктів енергоефективності з модернізації муніципальних будівель. Допоміжною складовою стануть програми на утеплення ЄІБ та ЄБРР.

У перспективі завдяки модернізації будинків може знизитись споживання енергії у два та навіть більше разів.