back

Андрій Прокопенко: Головним критерієм формування ОТГ була і залишається фінансова спроможність

06-12-2019 | 21:20

Сьогодні, 6 грудня, голова Чернігівської облдержадміністрації Андрій Прокопенко та очільник обласної ради Ігор Вдовенко провели засідання регіональної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівня Чернігівської області.

Нагадаємо, Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук доручив облдержадміністраціям подати Уряду доопрацьовані перспективні плани формування територій громад. При цьому має бути врахована Методика, за якою ОТГ є спроможними. Ці плани мають обов’язково передбачати стовідсоткове охоплення території областей об’єднаними громадами.

Члени регіональної робочої групи висловили своє бачення стосовно перспективного плану. Обґрунтовані напрацювання облдержадміністрації представила директор Департаменту розвитку економіки та сільського господарства Олександра Хомик.

Вона повідомила, що перша редакція проєкту перспективного плану була затверджена розпорядженням Уряду у 2015 році. Підтримуючи процеси добровільного об’єднання, ОДА ще декілька разів подавала до Кабміну схвалені обласною радою допрацьовані проєкти плану. Наразі план, затверджений Урядом у березні 2018 року, охоплює 98,2% території Чернігівщини. Тоді Уряд не врахував декілька громад області.

Олександра Хомик зазначила, що ОТГ на Чернігівщині формуються за принципом їх економічної та фінансової спроможності. При цьому враховується й добровільний вибір громад, як саме об’єднуватися.

«Не може громада використовувати 40 відсотків на потреби апарату і 60% від бюджету на 5 тисяч чи 6 тисяч своїх мешканців. Це довго продовжуватись не може», – підкреслив голова обласної ради Ігор Вдовенко.

Головне, на чому акцентували члени робочої групи, – громади повинні мати перспективи економічного розвитку й забезпечувати людям комплекс необхідних якісних послуг. Як варіант, невеликі громади можуть приєднувалися до вже наявних ОТГ.

«Перспективний план був прийнятий обласною радою, декілька разів змінювався. Але ж перспективний план – це не догма. Треба відповідним чином реагувати на побажання людей, – прокоментував голова ОДА Андрій Прокопенко. – Як виявилось, на шляху децентралізації є чимало різних перешкод. Деякі населені пункти принципово не хочуть вступати до громад, на певних територіях просто недостатньо щільне населення, а комусь бракує фінансових ресурсів, щоб вважатися спроможною ОТГ».

Свою позицію стосовно перспективного плану висловили й виконавчий директор регіонального відділення асоціації сільських і селищних рад Ірина Грозенко та директор регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Ірина Кудрик. Значна частина їх напрацювань були враховані у плані, який підготувала ОДА.

До обговорення сьогодні долучилися голови декількох діючих ОТГ, а також голови 4 сіл, які прагнуть об’єднатися в Крутівську ОТГ.

Довідково. На сьогодні в області функціонує 45 ОТГ. Ще 5 новоутворених громад чекають на перші місцеві вибори, які відбудуться 22 грудня. Крім того, 18 місцевих рад уже приєднались до 9 сільських та селищних ОТГ.

Територія ОТГ покриває 64% області, де проживають 49,7% її населення. Вже 369 місцевих рад із 569 на початок реформи скористались правом на добровільне об’єднання (65%).

Такі результати дозволяють області тривалий час входити до п’ятірки регіонів-лідерів з децентралізації.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації