back

Головний пріоритет – виховання дітей у сім’ях

05-12-2019 | 17:12

В Україні інтернатні заклади будуть реформовані за європейськими стандартами. Діти мають виховуватися в сім’ях. На цьому наголосив Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук на першому розширеному засіданні Координаційної ради з питань реформування системи інституційного догляду та виховання дітей.

Чернігівщину на заході представляли заступник голови ОДА Наталія Романова, керівники Департаменту соціального захисту населення, Управління освіти і науки, Служби у справах дітей облдержадміністрації.

«Уряд надаватиме пріоритет сімейним формам виховання та максимально створюватиме умови для того, щоб діти росли в умовах батьківського піклування», – наголосив Олексій Гончарук.

За словами Прем’єр-міністра, на сьогодні близько 12 мільярдів гривень держава виділяє на інтернатну систему виховання. Однак 85% цих коштів витрачаються на утримання самих інтернатів, і лише 15% безпосередньо на дитину. «Це неприпустима історія. І за найближчі роки потрібно, щоб система стала принципово іншою – дитиноцентриською», – підкреслив Глава Уряду і наголосив, що розмір виплати на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають у сімейних формах виховання, вже збільшено – до 2,5 та 3,5 (для дітей з інвалідністю) прожиткових мінімумів на дитину. Також виділено кошти на купівлю 1701 квартири для дітей-сиріт. 

Крім того, на 2020 рік заплановано фінансування на стимулювання розвитку соціальних послуг, будівництво малих групових будинків. «За 4 роки маємо, принаймні, вдвічі зменшити кількість інтернатів в Україні. Це – абсолютно реалістичний план», — акцентував Прем’єр-міністр.

На Чернігівщині проживають 2030 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. З них сімейними формами виховання охоплені 1859 дітей. У тому числі у 27 ДБСТ виховуються 180 дітей, у 198 прийомних сім’ях – 328.

Упродовж трьох останніх років з держбюджету область тримала понад 47,7 мільйона гривень на придбання житла для зазначеної категорії осіб, а також приміщень для розвитку сімейних форм виховання. З місцевих бюджетів на ці потреби виділено 288 тисяч гривень, інших джерел – 270,8 тисячі. За ці кошти придбані 34 будинки та квартири для 43 осіб, а також житло для створення 5 дитячих будинків сімейного типу, в які влаштовані 36 дітей. 54 особи з числа дітей-сиріт отримали грошові компенсації на придбання житла.

Робота з реформування інтернатних закладів в області здійснюється за підтримки консорціуму «Соціальні ініціативи» (відповідно до договору з Мінсоцполітики). Головний акцент – на розвитку сімейних форм виховання, а також мережі послуг у громадах. Наразі спільно розроблені проєкти планів трансформації будинку дитини «Надія», Сновської загальноосвітньої школи-інтернату та Батуринської спеціальної школи-інтернату. Вони мають бути затверджені сесією обласної ради.

Читати також: Громади мають піклуватися про кожну дитину

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
з використанням матеріалів Кабінету Міністрів України