back

Як служба зайнятості допомагає людям з інвалідністю

28-11-2019 | 12:24

Допомагаючи з працевлаштуванням своїм клієнтам, фахівці служби зайнятості використовують індивідуальний підхід. Стосується це і людей з вадами здоров’я, які прагнуть повернутися до активної трудової діяльності.

Від початку звернення до служби зайнятості і до моменту працевлаштування людину супроводжує кар’єрний радник. Під час поглибленого профілювання він визначає ступінь трудової мотивації, активності та мобільності безробітного, перешкоди на шляху до працевлаштування, разом з клієнтом складає індивідуальний план працевлаштування з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії, професійних навичок людини, її знань, можливостей, індивідуальних потреб та побажань.

Можливості своїх клієнтів ми оцінюємо, зважаючи на їх освіту, професійні знання, вміння, досвід тощо, — говорить директор Чернігівського обласного центру зайнятості Лідія Падалка. — Ми пропонуємо роботодавцям взяти на роботу не людину, яка має інвалідність, а конкурентоздатного кваліфікованого працівника, який претендує на робоче місце.

Протягом січня-жовтня 2019 року до служби зайнятості області звернулися 813 людей з інвалідністю, а всього мали статус безробітного 1342 особи. Працевлаштовані 384 громадянина цієї категорії. Люди з інвалідністю працюють операторами або машиністами (кочегарами) котельні, охоронниками, водіями, продавцями, слюсарями-ремонтниками, трактористами, підсобними робітниками, сторожами, прибиральниками.

Непоодинокі приклади працевлаштування таких громадян і на керівні посади або роботу, що потребує від людини вищої освіти чи відповідної кваліфікації. Наприклад, колишні безробітні, які мають вади здоров’я, наразі працюють інженерами, менеджерами, економістами, бухгалтерами, медсестрами тощо.

Альтернативою безробіттю може стати започаткування підприємницької діяльності. Упродовж 10 місяців поточного року п’ятеро людей з інвалідністю відкрили власний бізнес, отримавши, як стартовий капітал, виплату допомоги по безробіттю одноразово. Двоє з них працюють в сфері торгівлі, колишня безробітна з Ріпок – манікюрницею. Успішно розвивається й бізнес чернігівця, який започаткував власну справу з різьблення, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю. Вдалою виявилася бізнес-ідея колишньої безробітної з Городні, психолога за освітою. Відтепер жінка заробляє собі на життя, проводячи мотиваційні тренінги.

Не кожна людина, яка бажає працевлаштуватися, володіє затребуваною професією. В таких випадках служба зайнятості пропонує своїм клієнтам безкоштовно пройти професійну підготовку, перепідготовку чи підвищення кваліфікації. Протягом січня-жовтня поточного року цією можливістю скористалися 79 людей з інвалідністю.

Також допомагають визначитися із професією до душі тимчасові роботи. Це можливість і підзаробити, і продемонструвати трудові вміння та навички, адаптуватися до нових умов, зарекомендувати себе, щоб у подальшому бути запрошеним на постійну роботу. Протягом січня-жовтня 2019 року участь у таких роботах взяли 69 людей з інвалідністю.

Задля оперативного працевлаштування громадян цієї категорії, фахівці служби зайнятості постійно залучають їх до участі у різноманітних семінарах, тренінгах, інших заходах, які допомагають визначитися з професією і знайти своє місце у житті.

 

За інформацією Чернігівського обласного центру зайнятості.