27-09-2012 | 16:50
Під час перебування у Чернігівській міській лікарні №2 Віце-прем'єр-міністр України - Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова взяла участь у нараді з головними лікарями лікувально-профілактичних закладів області на тему „Про стан надання медичної допомоги хворим із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями”.
Відкриваючи нараду, голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко наголосив, що питання, винесене на розгляд, дуже важливе для області, адже серцево-судинна патологія має високий рівень поширеності, смертності та інвалідності серед населення Чернігівщини. Саме ці захворювання суттєво впливають на тривалість життя мешканців області та збереження трудоресурсного потенціалу регіону.
Він підкреслив: працюючи над реалізацією в регіоні президентської програми реформ, облдержадміністрація приділяє значну увагу питанням реорганізації системи охорони здоров’я, зокрема і в напрямку профілактики та лікування цієї категорії захворювань.
В області прийнята Програма «Запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань на 2012–2015 роки». В ході її виконання в поточному році виділено 700 тис. грн. на придбання медикаментів та витратних матеріалів для хірургічного лікування гострого коронарного синдрому.
Починаючи з липня 2011 року – відколи в області запрацював ангіографічний комплекс – майже 400 хворих на серцево-судинну патологію отримали допомогу на сучасному рівні.
З метою наближення високоспеціалізованої медичної допомоги до населення, забезпечення її якості на рівні сучасних стандартів, обласною держадміністрацією підписано Меморандум про співпрацю з Національною академією медичних наук України. Хворі з міст і районів області вже отримують лікування за рахунок коштів державного бюджету.
На виконання соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича в області успішно реалізується пілотний проект стосовно державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.
В аптечній мережі створено двомісячний запас визначених гіпотензивних засобів, а роздрібна ціна на ліки, які підпадають під дію пілотного проекту, знижена на 10–25 %. Реалізація цього проекту дасть можливість покращити якість життя таким хворим та зменшити рівень інвалідності.
«І ця робота буде продовжуватися. Адже, як зазначив Глава держави: «Все, що ми робимо, ми робимо для людей. У цьому основний зміст наших реформ, важливою частиною яких має стати нова соціальна політика. Ми будуємо державу, що служить людям».
Складні і відповідальні завдання стоять сьогодні перед медичною спільнотою регіону. Переконаний, що за сприяння Міністерства охорони здоров’я – спільними зусиллями ми неодмінно створимо на Чернігівщині дієву систему надання нашим людям якісної медичної допомоги на рівні світових стандартів», - зауважив керівник області.
Як зазначила у своєму виступі Віце-прем'єр-міністр, згідно зі статистичними даними, торік і Україні від серцево-судинних захворювань померло більше ніж 440 тисяч чоловік, що складає 66,3% від усіх причин смертності.
Незважаючи на зменшення в Україні показника смертності від хвороб системи кровообігу протягом 2010-2011 років на 5%, він, за словами Раїси Богатирьової, продовжує залишатися одним із найвищих в Європі.
«Показники захворюваності і смертності розглядаються як своєрідне інтегральне віддзеркалення економічних, соціально-гуманітарних проблем розвитку суспільства. У зв’язку з цим вкрай важливою є розробка і реалізація комплексних превентивних заходів, спрямованих на подолання цих негативних тенденцій.
Зниження смертності від серцево-судинних захворювань проблема не лише галузі охорони здоров’я. Це соціальна проблема всього суспільства і відповідні шляхи вирішення цієї проблеми повинні бути загальнодержавними», - зауважила Віце-прем'єр-міністр.
На її погляд, недооцінюється те, що збільшення кількості років здорового життя, трудоресурсної безпеки і соціально-економічного зиску можна досягти вкладаючи кошти у профілактику захворювань і програми зміцнення здоров’я населення. Нездоланною також залишається невіра в те, що профілактика може бути ефективною; ігноруються такі фактори ризику як куріння, нездорове харчування та недостатня фізична активність.
Раїса Богатирьова зазначила: щоб профілактика не залишалася лише декларацією, планується створення реальних структур щодо профілактики і контролю над захворюваннями.
У 2011-2012 роках за ініціативою Міністерства охорони здоров’я було розроблено нову загальнодержавну програму «Здоров’я 2020: український вимір», яку після всебічного обговорення буде передано на розгляд до Верховної Ради України для прийняття її як Закону України.
Головна мета цієї Програми полягає у збереженні та зміцненні здоров’я населення саме шляхом профілактики хронічних та інфекційних захворювань та мінімізації впливу факторів ризику розвитку хвороб на основі міжсекторального підходу, створення сприятливого для здоров’я середовища, формування відповідального ставлення громадян до особистого здоров’я та мотивації населення до здорового способу життя.
Програма передбачає оптимізацію організації і фінансування медичної галузі зі створенням дієвої системи охорони громадського здоров’я, зорієнтованої на пріоритетний розвиток первинної медичної допомоги, сімейної медицини і спроможної забезпечити задоволення медичних потреб населення на рівні чинних стандартів.
У документі знайшли своє відображення заходи, спрямовані на боротьбу з факторами ризику серцево-судинних захворювань. На переконання Раїси Богатирьової, профілактика не може бути успішною лише за рахунок фахових сил охорони здоров’я – необхідне тісне співробітництво з іншими секторами суспільства. Партнерство між міністерствами, недержавними громадськими організаціями, науково-дослідними установами, професійними науковими товариствами дозволило б об’єднати ресурси для спільної профілактичної роботи і реально впливати на поведінку населення через різні сектори суспільства.
«Здоров’я як вища людська цінність повинна досягатися і вимірюватися не тільки у соціальних, економічних та ресурсних детермінантах. До здоров’я необхідно відноситися з гуманітарної позиції: через освіту, просвіту, науку, культуру і духовність.
Ми сподіваємося, що наші зусилля щодо формування у людей (особливо у підростаючого покоління) нових цінностей, орієнтованих на здоров’я і здоровий спосіб життя, на нові перспективні мотивації і цілі здійснять вирішальний вплив на значне покращення стану громадського здоров’я у найближчі 20-25 років.
Тому синхронно з розробкою загальнодержавної програми «Здоров’я 2020: український вимір» йде підготовка концепції гуманітарного розвитку нашої країни на період до 2020 року. Водночас наріжним каменем нашого успіху стають заходи Уряду країни щодо посилення ролі лікаря: самоврядування лікарської професії, вдосконалення підготовки фахівців, підвищення рівня їх професійної та громадської відповідальності.
Зміна пріоритетів у фінансуванні профілактичної роботи у згаданій програмі передбачає повне задоволення потреб медичної галузі і населення у необхідних для цього ресурсах», - зауважила Віце-прем'єр-міністр України.
Окремим завданням вона визначила істотне покращення системи доведення профілактичної інформації до громадськості, адже рівень знань населення в галузі здоров’я – один з найвагоміших факторів, що формують усталену відповідальність громадян за збереження здоров’я, відмови від шкідливих звичок, дотримання здорового способу життя.
«Реалізація цих заходів дозволить поліпшити якість і продовжити життя населення, збільшити трудові ресурси та економічний потенціал країни», - наголосила Раїса Богатирьова.
7 липня на території Чернігівської області сталося ДТП, в якому постраждали громадяни Російської Федерації. На цю трагічну подію першими відгукнулися медичні працівники.
За якісне та своєчасне надання медичної допомоги постраждалим Раїса Богатирьова вручила подяки Віце-прем'єр-міністра України – Міністра охорони здоров'я України колективу міської станції швидкої медичної допомоги, колективу Чернігівської міської лікарні №2 та обласної лікарні, КЗ «Чернігівське обласне бюро судово-медичної експертизи».
Також Раїса Богатирьова вручила ключі від 8 санітарних автомобілів та сертифікати від 25 кисневих концентраторів.
Під час перебування в обласному центрі Віце-прем’єр-міністр ознайомилася з роботою обласного Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів.