back

Наталія Романова: Поінформованість про проблему торгівлі людьми допоможе вберегтись від потрапляння у сучасне рабство

30-07-2019 | 16:40

За даними Міжнародної організації з міграції, за роки незалежності України від торгівлі людьми постраждали понад 230 тисяч осіб. Українці потерпають від сучасного рабства як усередині країни, так і за кордоном. Чернігівщина не є винятком: упродовж 2013-2019 років статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, отримали 29 чоловіків та 24 жінки. При цьому 51 особа постраждала за межами України.

Як протидіяти цьому явищу та яка робота проводиться в даному напрямі, говорили сьогодні під час брифінгу представники органів влади, силових структур та громадськості.

— Кожному з нас здається, що проблема сучасного рабства далека від технологічно розвинутого сьогодення. Втім, міжнародна статистика свідчить протилежне. І від ризику потрапити під такий прояв насильства не застрахований ніхто. Мова йде не тільки про громадян, які виїжджають за кордон у пошуках великих заробітків, а й про осіб, які вступають у трудові відносини в Україні, не пересвідчившись у їх безпеці та законності, — підкреслила в.о. голови облдержадміністрації Наталія Романова і додала, що із загостренням політичної та економічної ситуації, збройним конфліктом на сході країни міграційні настрої, а з ними і вразливість до торгівлі людьми, посилилися.

Як повідомив заступник директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА В’ячеслав Голуб, за шість місяців цього року статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, на Чернігівщині отримали 12 людей.

Детальніше у прямій мові В’ячеслава Голуба:

Варто зазначити, що у 2018 році в області відповідний статус встановлено 9 особам. Тенденцію збільшення отриманих статусів В’ячеслав Голуб пояснює, насамперед, не погіршенням ситуації, а покращенням взаємодії всіх дотичних структур та проведенням потужної інформаційної роботи серед населення.

До слова, Чернігівщина – у п’ятірці областей, де найбільше присвоєно статусів постраждалих осіб.

Проте ідентифікувати таких осіб нелегко: одні не визнають себе жертвами, інші — не хочуть розповідати про пережите, наголосив старший оперуповноважений відділу боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, ГУНП в області, підполковник поліції Олександр Кобзар. Лише цьогоріч в Україні виявлено близько 200 кримінальних правопорушень (більшість трудова та сексуальна форми експлуатації).

Крім того, з деякими постраждалими дуже важко знайти спільну мову. Керівник проектів ГО «Чернігівський громадський комітет захисту прав людини» Наталія Кулікова навела приклад, коли в області чоловіку встановили відповідний статус, а він потім зник. За словами активістки, кожен виявлений випадок набуває все більшої складності. Часто торгівлю людьми важко відрізнити від порушень норм трудового законодавства. Тому значна увага приділяється налагодженню національного механізму протидії торгівлі людьми на місцях, особливо в громадах, де робота на упередження більш ефективна.

Наталія Кулікова зазначила, що завтра стартує інформаційна кампанія в управлінні Державної міграційної служби в області: при видачі закордонних паспортів громадяни отримуватимуть пам’ятки, як убезпечити своє перебування за кордоном та де отримати консультації з питань протидії торгівлі людьми.

Сьогодні ж усі охочі могли долучитися до всеукраїнської акції — перегляду фільму «Жінка в полоні». Стрічка про Маріш, 52-річну угорку, яка служить одній родині вже десятиліття, працюючи по 20 годин на день без оплати. Фільм простежує героїчний шлях Маріш назад до свободи. Безкоштовний показ відбувся в Обласному молодіжному центрі.

Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації