back

Вертаємо своє: Україна відзначає п’яту річницю звільнення від російської окупації міст східної України

04-07-2019 | 15:54

Понад 5 років триває російсько-українська війна. Її жертвами стали більше 40 тисяч українських громадян. Понад 13 тисяч із них загинули. Майже 1,5 мільйона мешканців сходу України вимушено покинули домівки.

За оцінками Організації Об’єднаних Націй, цей збройний конфлікт є одним із найсмертоносніших у Європі з часів Другої світової війни.

Активна збройна агресія Росії проти України розпочалася із переміщенням російських військових підрозділів у Криму та в районі Керченської протоки. Дата 20 лютого 2014 року зафіксована на відомчій медалі Міністерства оборони Росії “За повернення Криму”. Саме цей день у заяві Верховної Ради України від 21 квітня 2015 року та у Законі України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення дати початку тимчасової окупації» визначено днем початку російської агресії.

У березні–квітні 2014 року російсько-терористичні війська окупували більше семи відсотків нашої території, приступивши до реалізації плану “Новоросія” та дестабілізації ситуації на сході України: підбурення антиукраїнських протестів, захоплення будівель обласних державних адміністрацій і правоохоронних органів.

Але вже у червні–липні 2014 року українське військо, що складалось із регулярної армії та добровольчих загонів, зупинило просування окупації та звільнило від бойовиків частину захоплених територій Донеччини та Луганщини.

Звільнення розпочалося 3-4 червня. Підрозділи 25-ї повітряно-десантної, 79-ї, 95-ї аеромобільних бригад і Національної гвардії одночасним ударом із трьох напрямів пішли у наступ і визволили Лиман. Невдовзі українські прапори знову замайоріли над Маріуполем, Слов’янськом, Краматорськом, Сєвєродонецьком, Лисичанськом і ще десятком населених пунктів Донецької та Луганської областей. Ті, хто побував під окупацією терористів, з полегшенням зустрічали відновлення української влади.

П’яту річницю тих подій Україна відзначає цього літа і вшановує визволителів міст східної України від російської окупації. Саме завдяки їхній мужності, патріотизму і звитязі наша держава зупинила просування ворога і не втратила свого суверенітету.

Проте війна триває. Щодня на всій лінії протистояння фіксуються артилерійські обстріли, стрілецький вогонь. Гинуть та отримують вогнепальні поранення українські військовослужбовці. Трапляються випадки захоплення їх у полон, де наші захисники зазнають тортур, знущань, принижень.

Розпочавши збройну агресію проти України, Росія порушила норми та принципи міжнародного права, двосторонні та багатосторонні угоди. Такі дії є важким злочином проти миру, який тягне за собою міжнародно-правову відповідальність Російської Федерації як держави та міжнародну кримінальну відповідальність її вищого керівництва.

Тим часом Україна відновила повноцінну життєдіяльність деокупованих територій, повертає їх мешканців до загальноукраїнського інформаційного, культурного та економічного простору та має на меті визволення всіх захоплених агресором населених пунктів, повне відновлення своєї територіальної цілісності.

Досягнення цієї мети забезпечать боєздатне військо, добровольці, волонтери, кожен, хто щодня допомагає армії і в тилу працює для перемоги. Наша сила – у внутрішній консолідації на основі спільних національних цінностей, передусім поваги до власної держави.

Пам’ятаймо, російського агресора можуть перемогти лише сучасні та українські по духу Збройні Сили за підтримки сильного громадянського суспільства.

За інформацією Сергія Бутка, представника Українського інституту
національної пам’яті у Чернігівській області