back

«Гроші за пацієнтом» та «доступні ліки»: як змінюється система охорони здоров’я

10-05-2019 | 09:53

Уряд перебудовує систему охорони здоров’я. Усі наявні комунальні заклади, що надають первинну медичну допомогу, цього року перейшли на нову, більш вигідну систему фінансування — «гроші за пацієнтом». Тобто отримують кошти за послуги, а не за розмір приміщення, кількість ліжок або ж медперсоналу. Дохід залежить від обсягу роботи.

Для багатьох лікарів, медсестер первинки це відображається в зарплаті у понад 10-15 тисяч гривень. Окрім того, уперше в історії українці мають можливість отримувати медичну допомогу в приватних закладах за бюджетні кошти. Кожен п'ятий заклад первинної допомоги у реформі — приватний.

З квітня минулого року українці вперше отримали можливість вільно обирати свого лікаря, без прив’язки до місця проживання чи прописки. На сьогодні вже 27,6 мільйона громадян обрали свого лікаря (65% наявного населення). На 1 травня майже третина лікарів на первинці (7278 фахівців) вже набрали ліміт і понадліміт декларацій з пацієнтами.

Покращився сервіс для пацієнтів: є можливість записатись до сімейного лікаря, терапевта та педіатра по телефону або онлайн, базові дослідження можна пройти в приміщенні амбулаторії. 97% медзакладів комп’ютеризовані, пацієнти вже можуть отримувати електронні рецепти на ліки, незабаром буде запроваджено е-картку, е-направлення та е-лікарняний.

Щохвилини лікарі виписують понад 100 е-рецептів на «доступні ліки»

Два роки тому Уряд запустив програму «Доступні ліки», за якою медикаменти від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми можна отримати безкоштовно або з незначною доплатою. З квітня препарати за цією програмою лікарі виписують за електронним рецептом. Це дає можливість пацієнту отримувати ліки в будь-якій аптеці країни, що ввійшла в програму, незалежно від місця виписки рецепту. На даний час отримати «доступні ліки» можна в понад 6400 аптеках.

Лікарі вже виписали 1,4 мільйона електронних рецептів, майже за мільйоном таких рецептів люди отримали необхідні ліки. За е-рецептами «доступні ліки» можна отримати як у великих містах, так і в маленьких селах. У селах та селищах міського типу загалом виписано більше 373 тисяч електронних рецептів, за понад 111 тисяч з них пацієнти вже отримали ліки.

Запровадження е-рецепту дає можливість отримати достовірні дані про людей, які користуються цією програмою. Зокрема, середній вік громадян, які отримують «доступні ліки», — майже 68 років. Отже, програма забезпечує захист людей похилого віку. Майже 80% (або трохи більше мільйона) всіх виписаних електронних рецептів — на ліки від серцево-судинних захворювань, 18% — від цукрового діабету ІІ типу, ще 2% — від бронхіальної астми.

Окрім того, можна оцінити зручність програми для пацієнтів: 22,7% електронних рецептів відпускаються менш ніж за одну годину. Тобто людині достатньо години для того, щоб відвідати свого лікаря, отримати електронний рецепт, одержати необхідні ліки в аптеці. 41% е-рецептів відпущені впродовж 6 годин, 52,6% — упродовж 24 годин. Щохвилини лікарі по всій країні виписують понад сто е-рецептів для своїх пацієнтів.

Завдяки е-рецепту Національна служба здоров’я також має можливість виявити порушення, яких припускаються лікарі при виписуванні рецептів. Наприклад, призначають 5-річній дитині лікарський засіб, дозволений лише для дорослих. І усунути такі порушення та захистити права пацієнтів.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабінету Міністрів України