19-04-2019 | 16:22
Упродовж минулого року на Чернігівщині зафіксовано понад дві з половиною тисячі фактів насильства в сім’ї. Майже 93% постраждалих — жінки. Цьогоріч уже зареєстровані 842 випадки. Найбільше звернень щодо скоєння домашнього насильства надійшло до правоохоронних органів у Чернігові (460), Носівському (53) та Корюківському (35) районах.
Як взаємодіють органи влади та установи, на які покладено функції запобігання та протидії домашньому насильству, та реагують на факти його скоєння, обговорили сьогодні учасники засідання Міжвідомчої ради з питань сім’ї, ґендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми при облдержадміністрації.
Як зазначив заступник директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА В’ячеслав Голуб, кількість офіційних звернень з приводу скоєння насильства у сім’ї дещо знизилась. Втім, це не свідчить про те, що зменшився рівень насильства. Скоріш за все, через недостатню поінформованість, певну недовіру до правової системи, небажання розповідати про злочин або ж взагалі його невизнання постраждалі просто не звертаються. Відтак, потрібні нові підходи у вирішенні цієї суспільної проблеми.
Так, уже більше року реалізується новий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Значним кроком у формуванні єдиної ефективної системи належного реагування на кожен випадок насильства та його профілактики є створення мобільних бригад соціально-психологічної допомоги та спеціалізованих притулків. Крім того, з початку цього року за домашнє насильство передбачена кримінальна відповідальність.
— Першочергово на всіх рівнях мають запрацювати спеціалізовані служби підтримки постраждалих від домашнього насильства. Також повинна проводитись корекційна робота з кривдниками, як того вимагає законодавство, — наголосила директор Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА Ніна Лемеш. — Адже нагальна необхідність на сьогодні — це мати змогу в будь-який час надати фахову соціально-психологічну допомогу постраждалим з виїздом до місця проживання, а у разі потреби — забезпечити місцем безпечного тимчасового цілодобового перебування.
До речі, в області цьогоріч створено шість мобільних бригад. Зокрема, першу — при Ріпкинському районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Для людей, які опинилися у складних життєвих обставинах, у тому числі потерпають від насильства, діє обласний центр соціально-психологічної допомоги. Тут допомагають вийти із депресивного стану, знайти житло, зареєструвати та оформити документи, працевлаштуватися, влаштувати дитину до садочка чи школи тощо. За словами директора центру Олени Телькун, з моменту його створення (2006 рік) тут отримали комплексну допомогу більше тисячі осіб.
Після внесення законодавчих змін у січні 2018 року особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, в тому числі діти, за безоплатною правовою допомогою можуть звертатися і до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігові та відповідних центрів у Менському, Ніжинському та Чернігівському районах. Проте, як зазначила директор Регіонального центру Ірина Протченко, на сьогодні до центрів надійшло всього 14 таких звернень.
Учасники розширеного засідання говорили і про взаємодію служб у справах дітей та профільних структурних підрозділів райдержадміністрацій з питань запобігання та протидії жорстокому поводженню з дітьми.
За три місяці цього року на облік служб у справах дітей взято понад 70 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах. Усього на такому обліку на початок квітня перебували 1143 дитини (більше півтисячі сімей), поінформувала заступник начальника Служби у справах дітей ОДА Юлія Олифіренко. Кількісно мережа служб у справах дітей по області збільшується, та фахівців все одно не вистачає. Особливо це стосується ОТГ.
Читати також: Від якості превентивної роботи залежить безпека дітей у сім’ї, побуті та суспільстві
— Робота із запобігання та протидії домашньому насильству має бути чітко скоординована на всіх рівнях влади і націлена на чіткий результат —суспільство має бути вільним від насильства, постраждалі особи — мати доступ до якісних послуг, а кривдники — нести відповідальність, — підсумувала Ніна Лемеш.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації