back

650 ОТГ отримали півтора мільйона гектарів земель

26-12-2018 | 14:40

Уряд прийняв рішення передати об’єднаним територіальним громадам у власність державні землі сільськогосподарського призначення. Впродовж року 485 ОТГ отримали понад 950 тисяч гектарів, власником яких стала сільська/селищна рада. 22 грудня Уряд виділив ще 500 тисяч гектарів. Таким чином 650 об’єднаних громад на сьогодні володіють 1,5 мільйона гектарів земель.

На Чернігівщині також завершено процес передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність створених об’єднаних територіальних громад.

37 ОТГ (Батуринська, Бобровицька, Городнянська, Ічнянська, Корюківська, Менська, Носівська, Остерська, Семенівська, Сновська міські; Варвинська, Гончарівська, Деснянська, Козелецька, Коропська, Куликівської, Линовицька, Лосинівська, Любецька, Малодівицька, Михайло-Коцюбинська, Олишівська, Парафіївська, Сосницька, Срібнянська, Талалаївська, Холминська селищні; Вертіївська, Височанська, Іванівська, Кіптівська, Комарівська, Макіївська, Мринська, Новобасанська, Плисківська, Тупичівська сільські) отримали в комунальну власність 161,8 тисячі гектарів земель.

Земельна децентралізація від Уряду дала право об’єднаним громадам вирішувати: здати в оренду агрохолдингам ці землі і отримані кошти використати на розвиток території або ж виділити селянам для ведення особистого сільського господарства. 

Довідково: Стаття 121 Земельного кодексу України дає право на безоплатну приватизацію земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам для ведення садівництва (не більше 0,12 гектара), для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара), для індивідуального дачного будівництва (не більше 0,10 гектара), для будівництва індивідуальних гаражів (не більше 0,01 гектара).

Тобто якщо людина не має оформлених на себе земель, вона має можливість скористатися своїм законним правом та отримати й приватизувати ділянку безкоштовно.

Таке ж право мають ті, кому в спадок дісталися неприватизовані землі. Скажімо, дідусю чи бабусі сільською радою був виділений город, але документів на нього не було. То діти чи онуки, які ще не скористалися правом безкоштовної приватизації, мають можливість оформити землю на себе, не сплачуючи абсолютно нічого.

Також цьогоріч Держгеокадастр провів інвентаризацію сільськогосподарських земель в ОТГ, які були утворені в Україні до 2018 року.

У Чернігівській області проведено інвентаризацію на площі 88,2 тисячі гектарів. Роботи виконані в повному обсязі відповідно до  Плану-графіка.

До речі, діє спеціальний сайт, де можна побачити, яка земельна ділянка приватизована, а яка ще вільна. Це унеможливлює «втаємничення» інформації і дає змогу людям дізнатися достовірну інформацію про наявність в ОТГ земель. 

І найголовніше – якщо раніше для оформлення права власності на землю сільськогосподарського призначення потрібно було їхати в обласний центр, то тепер це можна зробити просто в селищній раді ОТГ. Уряд спростив цей процес, зробивши його максимально прозорим та доступним для людей.

 

Зроблено ще два важливі кроки для захисту прав селян

Уперше з часів української незалежності синхронізовано два ключових реєстри, які містять інформацію про власність на земельні ділянки в країні, – Земельний кадастр та Реєстр речових прав.

В Україні за рік реєструється близько мільйона договорів оренди земельних паїв. І раніше це було поле для маніпуляцій з порушенням прав українських селян. Траплялися подвійні реєстрації, коли одну і ту саму земельну ділянку передавали декілька разів в оренду нечисті на руку підприємці. Державою виявлено близько 200 тисяч таких сумнівних операцій.

Тепер ці «чорні» схеми стали неможливими. Реєстри автоматично видають інформацію і більше не допускають жодних маніпуляцій з оформленням як права власності на землю, так і права на оренду паю. 

Уряд розробив також антирейдерський закон, який вводить додаткові гарантії захисту прав українських селян – власників і землі, і нерухомості. Послуги нотаріусів будуть здешевлені, адже держава скасовує 1% псевдоподатку, а малозабезпечені та пенсіонери отримають пільги щодо сплати державного мита. Законопроект прийнятий у першому читанні.

 

За матеріалами Департаменту інформації та комунікацій
з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів
та Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області