back

Верховна Рада підтримала продовження реформ Уряду

23-11-2018 | 16:08

Верховна Рада вчасно ухвалила Закон «Про Державний бюджет України на 2019 рік». Це дозволяє вже зараз розпочати планування видатків на наступний рік і гарантує, що всі видаткові статті, як і цьогоріч, будуть профінансовані вчасно і в повному обсязі. Крім того, вчасно ухвалений бюджет дозволяє продовжити співпрацю з Міжнародним валютним фондом, що відкриває Україні можливість отримати фінансування і від інших міжнародних фінансових установ і донорів. У тому числі, макрофінансову допомогу ЄС у розмірі один мільярд євро.

Співпраця з МВФ дозволить Україні спокійно пройти пікові виплати за зовнішнім боргом, який був накопичений з 2005-го по 2013-й роки. Загалом у 2019 році на обслуговування боргу держбюджет має витратити 418 мільярдів гривень, що складає майже половину зведеного бюджету країни.

Цей бюджет є збалансованим. Тобто всі видатки мають конкретне джерело фінансування. Загалом до ІІ читання бюджет зріс всього на 1,8% (17,7 мільярда гривень). Таке зростання забезпечено за рахунок збільшення надходжень від НБУ, а також уточнення надходжень від окремих податків і зборів.

Перегляд дохідної частини дав змогу збільшити видатки на пріоритетні напрями соціальної і економічної сфери. Зокрема, збільшено фінансування безпеки і оборони, додаткові кошти будуть направлені на ремонт і будівництво доріг, АПК, освіту і охорону здоров’я, а також на соціальний захист. 

Починаємо жити на свої кошти

Уряд ставить на меті поступове зменшення бюджетного дефіциту. Це буде ключовим пріоритетом Міністерства фінансів. Показник бюджетного дефіциту на 2018 рік — 2,6% ВВП, наступного року — 2,28% ВВП. Бюджет на наступний рік повністю вписується в цей параметр. Поступове зменшення бюджетного дефіциту означатиме можливість поетапно скорочувати обсяги запозичень.

Кабінет Міністрів вже затвердив стратегію управління державним боргом на найближчі три роки (2018-2020 роки). Головна мета, яку поставив Уряд, — позбутися критичної залежності від запозичень. Наступного року боргове навантаження на бюджет має скоротитися до 52,2% ВВП (2018 — 60% ВВП), а до 2020 року — до 49% ВВП.

Бюджет буде плануватися на три роки

Уряд планує продовжити консультації з Верховною Радою, аби ще у 2018 році ухвалити зміни до Бюджетного кодексу: запровадити трирічне бюджетування. Це дасть чіткі макроекономічні орієнтири для бізнесу й інвесторів, а також дозволить раціонально планувати великі інфраструктурні проекти.

 

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабінету Міністрів України