back

У Любечі відбувся V Відкритий фестиваль традиційної слов’янської культури та бойових єдиноборств «Київська Русь»

20-08-2012 | 08:10

18 серпня у Любечі відбувся V Відкритий фестиваль традиційної слов’янської культури та бойових єдиноборств «Київська Русь».

У заході взяли участь голова обласної державної адміністрації Володимир Хоменко, перший заступник голови обласної ради Іван Коробка, народний депутат України Михайло Чечетов, Архієпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій; генеральний директор-художній керівник, Голова Національної хореографічної спілки України, Герой України, Народний артист України і Росії, академік Академії мистецтв, професор Мирослав Вантух; керівник Центру українських досліджень Установи РАН Інституту Європи Віктор Мироненко, інші офіційні особи.

Цього року дійство було присвячено 80-річчю Чернігівської області, 210 річчю Чернігівської губернії та 1130- річчю першої літописної згадки про Любеч.

Захід розпочався з богослужіння, яке у Спасо-Преображенській церкві відправив Архієпископ Чернігівський і Новгород - Сіверський Амвросій.

На Замковій горі, де у 1097 році відбувся І з’їзд давньоруських князів, Володимир Хоменко оголосив про відкриття фестивалю.

Він назвав знаковим те, що проведення фестивалю „Київська Русь”, присвяченого історичним традиціям слов’янської культури, відбувається напередодні найбільшого національного свята – Дня незалежності України.

«Ця визначна дата золотою сторінкою увійшла в історію нашої держави, започаткувавши нову епоху в житті українського народу, законодавчо закріпила його вікові прагнення до національного самовизначення, духовної свободи та економічного зростання. За словами Президента України Віктора Януковича, ми маємо пам’ятати і те, що наша історія завжди була нерозривно пов’язана із становленням європейської цивілізації.

Багато поколінь наших предків натхненно творили й плекали українську націю та рідну мову, мужньо боролися за утвердження державності. Сучасні українці з гідністю продовжують цю місію і сьогодні», - наголосив Володимир Хоменко.

Керівник області зауважив: завдяки наполегливій праці трудівників Чернігівщини за роки незалежності закріпилися позитивні тенденції розвитку області у соціально-економічній та культурно-духовній сферах.

«Дбаючи про краще майбутнє, ми шануємо своє героїчне минуле, на його прикладах виховуємо молоде покоління, відроджуємо історичні пам’ятки.

Збереженню та примноженню надбань наших пращурів присвячено і цьогорічний Відкритий фестиваль традиційної слов’янської культури та бойових єдиноборств „Київська Русь”, який вже вп’яте проводиться на землі древнього Любеча», - зазначив голова облдержадміністрації.

Уперше Любеч згадується в давньоруському літописі „Повість минулих літ” 882-го року. У 1016 році тут відбулася битва, перемогу в якій здобув Новгородський князь Ярослав Мудрий.

У 1097 році в Любецькому замку відбувся історично відомий з’їзд князів, метою якого було припинити міжусобні війни та запобігти розпаду Київської держави на удільні князівства.

З любецькою землею пов’язані імена древлянського князя Мала, дружини великого князя київського Святослава і матері Володимира – Малуші, оспіваного у билинах Добрині Нікитича та преподобного Антонія Печерського – одного з найвідоміших релігійних діячів Київської Русі.

Тому, підкреслив Володимир Хоменко, саме в Любечі проходить цей фестиваль, метою якого є відновлення величі стародавнього містечка, популяризація культурно-мистецьких надбань Чернігівського краю, збереження традиційних бойових видів єдиноборств, а також відродження народних промислів, створення привабливого туристичного іміджу області.

Свою назву Замкова Гора отримала від Замку, що був збудований на ній в 11 столітті Чернігівським князем Владимиром Мономахом. З того часу Любецький замок стає однією з головних резиденцій чернігівських князів. І сьогодні зусиллями обласної державної адміністрації на Замковій горі вже розпочато підготовчі проектні роботи по реконструкції цієї визначної пам’ятки Київської Русі.

Учасники та гості фестивалю оглянули макет Любецького замку, який незабаром буде відновлено на цьому визначному історичному місці.

Після відкриття фестивалю було урочисто відкрито одразу декілька об’єктів історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч»: пам’ятник Малуші та її сину Володимиру; відреставрована кам’яниця гетьмана Павла Полуботка та печера Преподобного Антонія.

Від імені Ріпкинського земляцтва у м.Києві голові облдержадміністрації Володимиру Хоменку було вручено Орден преподобного Антонія Печерського.

На стадіоні, де традиційно відбуваються основні заходи фестивалю, його учасників та гостей привітав перший заступник голови облдержадміністрації Станіслав Прокопенко. Він також привітав учасників ансамблю народного танцю ім. П.Вірського та його художнього керівника Мирослава Вантуха.

Гості свята також переглянули урочистий парад учасників фестивалю та презентаційні виступи творчих колективів не лише Чернігівщини та України, а й Росії, Білорусі та Польщі; оглянули табір клубів історичної реконструкції та бойових єдиноборств, виставки «Містечко майстрів», виставку-експозицію «Любеч стародавній», виставку територіальних громад Чернігівщини.

Прес-служба облдержадміністрації