back

Мінрегіон готує зміни до ДБН, аби ефективно влаштувати безбар’єрний простір для людей з інвалідністю

20-11-2018 | 12:50

У проекті нових державних будівельних норм пропонується ввести чіткі та обов’язкові параметри влаштування доступного середовища для всіх груп людей з інвалідністю, зокрема, у приміщеннях театрів, кінотеатрів, музеїв, концертних залів та інших громадських закладів.

— Для прикладу, в Україні діє лише один театр з облаштованим безбар’єрним простором для людей з інвалідністю. Це Театр на Подолі у Києві. На противагу цьому в більшості європейських країн доступними є практично всі такі громадські заклади. І цю ситуацію треба змінювати, — зазначив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Лев Парцхаладзе.

Згідно з проектом ДБН, місця для осіб з інвалідністю у зальних приміщеннях потрібно розташовувати в доступній для них зоні залу, що забезпечить повноцінне сприйняття події.

Для людей з порушеннями опорно-рухового апарату повинні бути забезпечені безперешкодний доступ до будівлі та приміщень за допомогою пандусів, підйомників чи ліфтів, спеціально облаштовані туалетні кімнати тощо. При цьому ширина дверей має бути не менше 90 сантиметрів.

Для людей з порушеннями слуху сидячі місця потрібно розміщувати на відстані не більше 10 метрів від джерела звуку. Крім цього, в аудиторіях та залах з фіксованими сидіннями на 50 осіб та більше варто передбачати не менше 4% крісел із вмонтованими системами індивідуального прослуховування.

Люди з порушеннями зору мають бути забезпечені необхідною тактильною та візуальною інформацією. У приміщеннях з особливими вимогами до художнього вирішення інтер’єрів допускається використовувати інші компенсуючі заходи, наприклад, встановлювати аудіопокажчики.

Нагадаємо, що у грудні минулого року Президент України прийняв Указ, яким у термін до 31 грудня 2020 року зобов’язав заклади освіти, науки, культури, охорони здоров’я стати доступними для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп.

Крім того, у проекті нових ДБН щодо доступності чітко визначені обов’язкові параметри, деталізовані вимоги та наведені конкретні приклади влаштування на відкритих автостоянках паркомісць для людей з інвалідністю. Так, ширина зони для паркування автомобіля повинна бути не менше ніж 3,5 метра. Розміри паркувальних місць, розташованих паралельно бордюру, мають забезпечувати доступ до задньої частини автомобіля, щоб використовувати пандус або підйомний пристрій.

Такі паркомісця повинні бути розміщені не далі ніж 50 метрів від доступного для осіб з інвалідністю входу до будівлі, при житлових будинках — не далі 100 метрів. Вони повинні позначатися дорожніми знаками та горизонтальною розміткою відповідно до Правил дорожнього руху з піктограмами міжнародного символу доступності.

Довідково. Державні будівельні норми – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.

Проект нових ДБН розроблений ПАТ «КиївЗНДІЕП» на заміну діючих ДБН В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення», адаптований до європейських норм та міститиме наглядні приклади того, як це має виконуватися на практиці.

Нові ДБН щодо доступності планується затвердити найближчим часом.

 

За інформацією Міністерства регіонального
розвитку, будівництва та ЖКГ України