back

Пам’ятаймо: Батуринській трагедії 310 років

13-11-2018 | 08:16

«Всі мешканці Батурина без огляду на вік і стать вирізані, як наказують нелюдські звичаї москалів.... Ціла Україна купається в крові. Меншиков уживає засобів московського варварства», — писали французькі часописи про одну з найбільших трагедій в історії України — «батуринську різанину» 1708 року.

310 років тому центр політичного життя Гетьманщини (тут розташовувалися Генеральна військова канцелярія, Генеральний Суд Лівобережної України, проживала і працювала політична, військова та культурна еліта) було не просто розграбовано, а буквально стерто з лиця землі.

Історики стверджують, що жертвами у Батурині стали 6-7 тисяч мирних громадян, 5-7 тисяч військовиків, разом — 11-14 тисяч батуринців, сердюків, козаків.

Як відомо, у 1708 році за наказом російського царя улюблене дітище гетьмана Івана Мазепи було втоплено в крові і знищено. Ім’я самого гетьмана піддано анафемі та затавроване печаттю зрадника. Так розплатилася Україна за своє прагнення до волі.

Чому так сталося? Є дві версії поразки українських оборонців. В історіографії від часів «Історії Русів» до сьогоднішнього дня основною причиною поразки вважається зрада наказного полковника Прилуцького полку Івана Носа. Він виступав за підкорення московитам, і тому був заарештований до майбутнього суду, але через свою людину вказав агресорам таємний хід у фортецю.

Новітня версія історика Сергія Павленка на підставі аналізу величезної кількості документів пояснює, що не було зради Носа. Командування московського гарнізону, який із Батурина українці виманили у тому ж 1708 році, добре знало, де розташовані вилазки та потаємні ходи Батуринської фортеці. Отже, Меншикову цей хід підказали знаючі московські командири, які приєдналися до нього.

Власне факт злочину спочатку визнавали й самі його організатори, хоч і нічого злочинного у цьому не бачили: так собі, звичайна практика державної політики.

Батуринська трагедія нагадує, що сусід-агресор за останні сторіччя анітрохи не змінився. І тільки сильна армія потужної єдиної і консолідованої України є гарантом безпеки і майбутнього.

 

 

Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації