back

Запуск системи аукціонів, ринку твердого та рідкого біопалива, «зелених» бондів та розвиток ЕСКО — пріоритети на найближчу перспективу

25-10-2018 | 10:26

Прогрес та плани розвитку сталої енергетики в Україні обговорили представники влади, бізнесу, інвестори та інші учасники ринку на 10-му Мiжнародному форумі i виставці сталої енергетики Центральної та Схiдної Європи «SEF 2018».

— Позитивна динаміка введення нових потужностей на суму більше 1,3 мільярда євро інвестицій за останні 4 роки доводить, що запроваджені законодавчі стимули ефективно працюють, а «зелена» енергетика — драйвер розвитку економіки та створення робочих місць в регіонах, — зазначив голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

Ще один важливий пріоритет — широкомасштабна енергомодернізація. Завдяки запуску ЕСКО вдалося відкрити ринок утеплення будівель для інвесторів.

Наразі укладено більше 200 ЕСКО-контрактів на близько 200 мільйонів гривень. Це лише початок, адже в країні близько 70 тисяч бюджетних установ потребує термомодернізації.

Активна робота по залученню ЕСКО-компаній проводиться і на Чернігівщині. Наразі сформовано обласну базу об`єктів бюджетної сфери (налічує 1100 одиниць), які потребують впровадження енергоефективних заходів із залученням механізму енергосервісу. Потенційні інвестори можуть ознайомитися з відповідною інформацію на офіційному сайті Департаменту ЖКГ та ПЕК облдержадміністрації, а також на офіційних сайтах райдержадміністрацій. Крім того, на сайті Держенергоефективності розміщено базу ОСББ Чернігівській області.

Залучатимуть механізм енергосервісу у чотирьох школах Ніжина. По даним об’єктам затверджено базові рівні споживання теплової енергії. По трьом навчальним закладам уже проводиться процедура закупівлі енергосервісу, по одному — енергоаудит.

Аби допомогти бізнесу із розробкою проектів та їх фінансуванням, Держенергоефективності спільно з Міністерством закордонних справ Фінляндії та Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) заснували Фінсько-український трастовий фонд. Детально про те, як подати заявку, за посиланням.

За словами Сергія Савчука, наразі стоїть завдання — продовжувати підтримку інвестиційно сприятливих умов для розробки та реалізації «зелених» проектів.

Серед найголовніших законодавчих ініціатив — поетапне впровадження аукціонів, що будуть обов’язковими для проектів сонячної енергетики потужністю більше 10 МВт та вітрової енергетики потужністю більше 20 МВт.

Щоб підвищити інтерес інвесторів до таких проектів, пропонується надати їм можливість заключати договір на продаж «зеленої» енергії до 20 років.

Також пропонується інтегрувати у зазначений законопроект рішення щодо обмеження строку дії технічних умов на приєднання об’єктів «чистої» електроенергетики до мереж на 5 років. Це  сприятиме вивільненню резервованих потужностей та запобіганню спекуляціям із безстроковими технічними умовами.

Паралельно ведеться робота над механізмом створення конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива, ринком рідкого біопалива та формуванням належних умов для виробництва енергії із сміття.

Окрім цього, у фокусі уваги Агентства — започаткування ринку «зелених» бондів.

Варто зазначити, що на Чернігівщині за 9 місяців цього року в експлуатацію введено 2,8 МВт потужностей електричної енергії з відновлюваних джерел. Зокрема і завдяки запуску нової біогазової установки потужністю 2,4 МВт ТОВ «Городище-Пустоварівська аграрна компанія». Об’єкт розташований на території Богданівської сільської ради Прилуцького району. Працює установка на відходах Линовицького цукрового заводу.

А також 1МВт — від 31 генеруючої установки, що працюють на енергії сонця.

Загальна потужність об’єктів відновлюваної енергетики Чернігівщини — понад 8,2 МВт. З початку 2018 року зазначеними об’єктами вже вироблено понад 25 млн кВт/год. електроенергії.

Наприклад, лише Корюківська ТЕС за вказаний період виробила понад 20 млн кВт/год., що повністю дозволяє забезпечити річну потребу в електроенергії такого підприємства, як КП «Чернігівводоканал».

 

За інформацією Департаменту ЖКГ та ПЕК
Чернігівської облдержадміністрації
та управління комунікації та зв’язків
з громадськістю Держенергоефективності