back

Уряд представив бюджет розбудови країни

17-09-2018 | 13:57

Кабінет Міністрів України виконав вимоги Бюджетного кодексу, за якими проект бюджету на наступний рік має бути поданий в Парламент до 15 вересня. 14 вересня Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман презентував документ на засіданні Уряду, після чого проект головного кошторису країни був переданий до Верховної Ради. 

 

Збалансований бюджет

Уряд запланував стабільне зростання вітчизняної економіки. За два роки номінальний ВВП зросте майже на 1 трильйон гривень. Наступного року інфляція має зменшитися з 9,9% запланованих на цей рік до 7,4%. Доходи Держбюджету-2019 сягнуть майже 1,3 трильйона гривень.

Одним із головних завдань у забезпеченні макроекономічної стабільності Уряд визначив скорочення боргів, а відтак – і зменшення боргового навантаження на бюджет. Уже цьоріч сума державного боргу зменшилася на 119,63 мільярда гривень. Наступного року держборг має скоротитися до 52,2% ВВП (цього року – 60% ВВП), до 2020 року цей показник зменшиться до 49% ВВП.

 

Уряд забезпечує стабільне фінансування бюджетних пріоритетів

 

Безпека і оборона

У період війни найголовнішим пріоритетом для Уряду залишається забезпечення обороноздатності держави та безпека громадян. Уряд виконав вимоги РНБО щодо фінансування видатків на оборону і безпеку не менше 5% ВВП. Наступного ркуі на ці статті загалом закладено 209,5 мільярда гривень, що за загальним фондом більше на 31,5 мільярда гривень, ніж цьогоріч.

Зростають також видатки на забезпечення громадської безпеки – на 16,1 мільярда гривень (до 82,1 мільярда гривень), на зарплати військовослужбовцям – на 24,1 мільярда гривень (до 108,3 мільярда), на розвиток і модернізацію військової техніки – на 3,9 мільярда гривень (до 36,2 мільярда).

 

Енергоефективність

Важлива складова побудови енергонезалежної держави – зменшення споживання енергоресурсів. У 2019 році енергоефективні проекти фінансуватимуться через Фонд енергоефективності, в який закладено 1,6 мільярда гривень. 400 мільйонів гривень передбачено на фінансування «теплих» кредитів. За 4 роки дії програми «теплі кредити» вже отримали 500 тисяч українських родин.

 

Ремонт і будівництво доріг

Наступного року Уряд продовжить масштабний ремонт і будівництво доріг. Розвиток дорожньої інфраструктури залишається серед пріоритетів бюджетного фінансування. У 2019 році на дороги буде виділено 56 мільярдів гривень – на 8,3 мільярда гривень більше, ніж цього року. На 1 мільярд гривень збільшиться фінансування програм забезпечення безпеки дорожнього руху. Загалом на це виділено 2,5 мільярда гривень.

 

АПК

Вітчизняний аграрний комплекс формує 12% вітчизняного ВВП і забезпечує близько 40% усіх валютних надходжень. Тому підтримка АПК залишається серед головних урядових пріоритетів і в бюджеті-2019. Уряд забезпечив законодавчі вимоги щодо фінансування АПК на рівні не менше 1% загального випуску продукції в аграрному секторі. Загальний обсяг фінансування – 6,9 мільярда гривень. Збережені всі раніше започатковані програми. Зокрема, на розвиток тваринництва в бюджеті закладено 4 мільярди гривень, на здешевлення придбання вітчизняної техніки – 1,38 мільярда, на підтримку фермерів – 1 мільярд.

 

Децентралізація

Уряд продовжує процес децентралізації, який сприяє фінансовому зміцненню територіальних громад. Наступного року доходи місцевих бюджетів зростуть більше ніж на 40 мільярдів гривень. У той же час Уряд збільшує допомогу у фінансуванні місцевих інфраструктурних проектів. У 2019 році бюджет Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) зросте на 3,1 мільярда гривень (до 9,1 мільярда гривень). Це дозволить збільшити кількість інфраструктурних проектів, що реалізуються за підтримки Фонду. Цього року за рахунок коштів ДФРР та субвенції на розвиток ОТГ уже реалізується 3170 проектів на загальну суму 7,7 мільярда гривень. У 2019 році субвенція на підтримку ОТГ складе 1,9 мільярда гривень.

 

Якісна освіта

Уряд турбується про майбутнє країни і створює належні умови для розвитку дітей. Тому освіта залишається серед пріоритетних напрямів соціальних видатків. Загальна сума фінансування освіти наступного рокузросте на 27,8 мільярда гривень (до 242,1 мільярда гривень). У тому числі ці кошти будуть використані на подальше реформування початкової освіти. На ці цілі виділяється 1 мільярд гривень. Також у бюджеті передбачені кошти на подальше зростання зарплат учителів.

 

Сучасна система охорони здоров’я

Наступного року Уряд продовжить масштабну реформу охорони здоров’я. Нова сучасна медицина має підвищити якість лікування і подовжити тривалість життя українців. Зокрема, фінансування оновленої системи первинної медичної допомоги передбачено на рівні 15,3 мільярда гривень. Також наступного року стартує реформа екстреної медичної допомоги, на фінансування якої виділяється 1 мільярд гривень. Нові «швидкі» і диспетчерські системи допоможуть врятувати тисячі життів.  

У 2019 році продовжиться програма «Доступні ліки», за якою люди мають можливість отримати ліки від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету ІІ типу безкоштовно або з незначною доплатою. На її фінансування виділяється 1 мільярд гривень. Також наступного року стартує програма покриття витрат громадян на проведення медичної діагностики. Фактично держава оплачуватиме громадянам вартість усіх досліджень, на які їх відправляють сімейні лікарі. На ці цілі в бюджеті закладено 2 мільярди гривень.

Загалом фінансування охорони здоров’я у 2019 році збільшиться на 9,5 мільярда гривень (до 92,3 мільярда гривень).

 

Соціальний захист

Головна мета всіх реформ, які проводить Уряд, – підвищення якості життя громадян. Людина є ключовим фокусом усіх реформ. у проект бюджету-2019 закладено подальше зростання соціальних стандартів. Зокрема, мінімальна заробітна плата зросте до 4173 гривень (на 450 гривень, або на 12% порівняно з січнем 2018 року).

У 2019 році вперше в історії України завдяки урядовій пенсійній реформі пенсії будуть перераховані автоматично в залежності від інфляції і зростання зарплати. В середньому після перерахунку пенсії зростуть приблизно на 15-20%.

З наступного року буде проведено монетизацію субсидій на ЖКП. Це означає, що субсидіанти отримуватимуть «живі гроші», а не зниження платежів на розмір держдопомоги, як зараз.

Уряд потурбувався про батьків новонароджених – з 1 вересня цього року кожний новонароджений отримуватиме «пакунок малюка» із речами, що необхідні в перші місяці життя. Вартість такого пакунка складає 5 тисяч гривень. У проекті бюджету-2019 закладені кошти на ці витрати і в наступному році.

 

Культура

Уряд приділяє особливу увагу розвитку культури, що вже дає свої результати. Зокрема, українські фільми стають популярними не тільки на Батьківщині, а й за кордоном. Наступного року буде продовжено бюджетну підтримку розвитку вітчизняного кіно. На ці цілі закладено 1 мільярд гривень. Крім того, Уряд запропонує принципово нову модель фінансування. З наступного року почне функціонувати так званий громадський бюджет. Громадяни самі вирішуватимуть, яку пам’ятку архітектури відновити у своєму регіоні, а держбюджет профінансує відповідні роботи. На ці цілі в проекті бюджету-2019 закладено 0,5 мільярда гривень.

 

Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України:

Ми завершили роботу над документом, який дає старт бюджетному процесу. Важливо, щоб цей бюджет був не тільки реалістичним, а й підтримував розвиток національної економіки і впровадження необхідних змін у війську, в освіті, в охороні здоров’я, інфраструктурі, а також виконання тих завдань, які визначені стратегією розвитку. Бюджет має дати відповіді на питання, як ми маємо жити в 2019 році. В головному кошторисі країни збережені всі ключові напрямки реформ, започатковані в попередні роки.

Далі у нас починаються тримісячні баталії. Але це вже третій наш бюджет. Країна живе, економіка розвивається. Якби нам не повісили на 1,3 трлн грн боргу, ми зробили б в сотні разів більше того, що зараз можемо собі дозволити. Але я впевнений, що системність наших дій стає відчутною і в зростанні заробітних плат, і у  відновленні дорожньої  інфраструктури, і в підвищенні якості медичних послуг, і в багатьох інших сферах.

 

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабінету Міністрів України