back

Проблеми легалізації зайнятості: 30% працездатного населення області не працюють на її економіку

10-07-2018 | 08:57

Брак кваліфікованих працівників наразі є однією з найгостріших проблем ринку праці. Куди поділися фахівці, де шукати та як втримати кадри? Про це йшлося на засіданнях «круглих столів» з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення, що відбулися минулого тижня в Новгород-Сіверській та Ніжинський міських радах.

Участь в обговоренні взяли представники органів влади, місцевого самоврядування, соціальні партнери та роботодавці. У Ніжині участь у заході взяла директор обласного центру зайнятості Лідія Падалка, в Новгород-Сіверському – її заступник Максим Торжевський.

Останнім часом на ринку праці Чернігівської області, як і України в цілому, відбувається зміна пріоритетів, – зазначила Лідія Падалка. – Якщо раніше треба було шукати вакансії для безробітних, то тепер актуальним є збереження трудового потенціалу та задоволення зростаючих потреб економіки в кадрах. Серед основних глобальних викликів у сфері зайнятості характерними для нашої області є кризова демографічна ситуація, зменшення кількості та погіршення якості трудових ресурсів, трудова міграція населення, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили.

За прогнозами Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук, чисельність населення України у 2050 році може скоротиться на 15% – до 36 мільйонів. Вчені прогнозують, що у недалекому майбутньому чисельність поколінь, що досягають пенсійного віку, значно перевищить чисельність тих, хто виходить на ринок праці.

– Дефіцит молодих кадрів у подальшому буде ще відчутнішим, – вважає Лідія Падалка. – Тому робітники віком старше 45 років та пенсіонери, які готові працювати на підприємствах області, фактично стануть безальтернативним трудовим ресурсом для місцевих роботодавців.

Проте, незважаючи на таку доволі не радісну перспективу, директор обласного центру зайнятості запевнила, що сьогодні на повному ринку праці ще існують внутрішні резерви робочої сили. Вона ознайомила присутніх з результатами дослідження, проведеного очолюваною нею установою. Так, з’ясовано, що 160 тисяч мешканців області (або 30% працездатного населення) не працюють на економіку Чернігівщини. Частина з них – громадяни, які працюють в «тіні», та трудові мігранти. При цьому більшість становлять кваліфіковані працівники чи молоді люди, яких можна залучити до офіційної праці. Саме на створенні стабільних та сприятливих умов життя й роботи для них має зосереджуватися увага державних органів та роботодавців.

Лідія Падалка охарактеризувала ситуацію на ринку праці області та ознайомила присутніх з послугами служби зайнятості та новаціями в її діяльності:

Головним пріоритетом для нас є індивідуальний підхід до кожного клієнта. У центрі уваги залишаються оперативне працевлаштування шукачів роботи, підвищення числа вакансій з гідними умовами праці, взаємодія з об’єднаними територіальними громадами для вирішення питань зайнятості їх жителів та профорієнтаційна робота з молоддю.

Виступаючі були одностайні в тому, що легалізація заробітної плати та зайнятості населення – загальна проблема всіх державних органів та роботодавців, тому й вирішувати її слід спільними зусиллями. Використання нелегальних трудових відносин призводить до ненадходжень коштів до фондів соціального страхування та місцевих бюджетів. А вони могли б спрямовувались на добробут громади та реалізацію програм соціально-економічного розвитку районів та міст. А ще тіньова зайнятість є причиною трудової міграції та невпевненості громадян у своєму майбутньому, оскільки неоформлений працівник позбавляється всіх соціальних прав та гарантій (пенсійного забезпечення, права на допомогу з тимчасової непрацездатності, оплачувану відпустку, допомогу з безробіття, охорону праці).

 

За інформацією Чернігівського обласного центру зайнятості