back

Монетизація пільг на проїзд: органи місцевого самоврядування вирішуватимуть чи давати гроші, чи залишити все, як є

02-04-2018 | 16:36

На гарячу лінію Кабінету Міністрів України «15-45» надходили скарги про те, що пільговикам–чорнобильцям, учасникам бойових дій, дітям з багатодітних сімей, ветеранам військової служби, особам з інвалідністю тощо відмовляють у безкоштовному проїзді в громадському транспорті. Були й нарікання перевізників, які заявляли про свої фінансові втрати, адже за щось потрібно ремонтувати транспортні засоби та підтримувати їх у належному стані.

Уряд нещодавно затвердив Порядок монетизації пільг на проїзд, відповідно до якого люди повинні отримувати гроші на руки і самостійно оплачувати проїзд у тому чи іншому громадському транспорті на міських, приміських та міжміських маршрутах.

До 1 червня цього року обласні державні адміністрації мають затвердити розміри щомісячних виплат пільговикам. А органи місцевого самоврядування — міські, районні та селищні ради — повинні вирішити: давати гроші людям на проїзд на руки чи залишити все, як є зараз.

Кожен регіон повинен визначити середню вартість поїздки саме в цій області і, вже виходячи з рівної кількості поїздок, затвердити мінімальну гарантовану суму виплати за формулою: середня вартість проїзду в місцевому транспорті*соціальна норма поїздок. Люди матимуть змогу використовувати кошти на свій розсуд: хтось може витратити їх на декілька десятків поїздок у трамваї, а комусь буде вигідніше три рази скористатися таксі.

Постановою Уряду визначено соціальний мінімум, який обов’язково має бути монетизований, — 30 поїздок на місяць на різні види транспорту. Однак орган місцевого самоврядування має право, враховуючи специфіку того чи іншого населеного пункту, збільшити кількість поїздок і відповідно надати пільговику для цього кошти.

За попередніми підрахунками Мінсоцполітики, в середньому на людину в місяць на проїзд потрібно 150-200 гривень. Щоб не створювати зайвих незручностей для людей, запропоновано синхронізувати дані Пенсійного фонду та органів соціального захисту населення: кошти пільговикам можуть надходити на їх рахунки, де вони отримують свої соціальні виплати.

Завдяки реформі децентралізації місцеві бюджети зросли вдвічі — з 146,6 мільярда гривень у 2016 році до 231 мільярда гривень у 2018-му. Тому аргументи про брак коштів на монетизацію пільг на проїзд Уряд не сприйматиме.

 

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабінету Міністрів України