back

Підготовлений Урядом та ухвалений Верховною Радою бюджет на 2018 рік передбачає економічне зростання в країні

11-12-2017 | 11:05

Пришвидшене зростання економіки дасть можливість в наступному році забезпечити середню заробітну плату на рівні 10 тисяч гривень.

 

7 грудня парламент 273 голосами проголосував у цілому за законопроект «Про Державний бюджет України на 2018 рік». Завдяки злагодженій роботі Кабінету Міністрів і ефективній співпраці з усіма учасниками бюджетного процесу вдалося покрасти край хибній практиці ухвалення головного кошторису країни «під ялинку». Вчасно ухвалений бюджет гарантує безперебійне фінансування видатків, забезпечення взятих Урядом зобов’язань щодо подальшого зростання соціальних стандартів, продовження надважливих реформ.

У бюджеті-2018 передбачене зростання видатків розвитку майже на 27 %. Пожвавлення економіки сприятиме подальшому зростанню зарплат. Зокрема, в наступному році середня зарплата по країні зросте до 10 тисяч гривень.

 

Видатки на армію зростуть на 25%

В умовах фактичної війни найперший з пріоритетів – безперечне забезпечення обороноздатності та безпеки держави. Тому в бюджеті на наступний рік Уряд забезпечив належне фінансування сектору безпеки і оборони. Видатки на оборону і безпеку зростуть більше ніж на 23 % до 170,5 мільярда гривень або понад 5 % ВВП.

Зокрема, на 17,2 мільярда гривень (на 25 %) до 86 мільярдів гривень збільшено ресурс для Міноборони. На бюджетну програму «Забезпечення діяльності Збройних Сил України та підготовка військ» виділено майже 60 мільярдів гривень. Ці кошти дозволять повністю забезпечити особовий склад продовольством, обмундируванням, а також усі види виплат, в тому числі підвищені зарплати військовим у зоні проведення АТО.

У наступному році збільшаться на 462 мільйони гривень видатки на лікування військових (до 1,9 мільярда гривень), а також на 106,6 мільйона гривень – на придбання житла для військовослужбовців Збройних Сил (до 857,6 мільйона гривень). Це означає, що 1300 сімей військових у наступному році отримають ключі від нових квартир.

Україна має оновлювати технічне забезпечення армії. Тому майже на 65 % (до 16,4 мільйярда гривень) зростуть видатки на розвиток, закупівлю і модернізацію військової техніки.

 

Рекордні 46,7 мільярда гривень – на нові дороги

У наступному році Уряд продовжить масштабний ремонт і будівництво доріг. Розвиток дорожньої інфраструктури залишається серед пріоритетів бюджетного фінансування. У 2018 році на ремонт і будівництво доріг буде виділено рекордні 46,7 мільярда гривень. Ці кошти дозволять відремонтувати і побудувати щонайменше 4 тисячі кілометрів доріг і 50 мостів. Зокрема, 4 мільярди гривень з державного бюджету буде виділено на будівництво і реконструкцію автомобільних доріг загального користування за маршрутом Львів – Тернопіль – Умань; Біла Церква – Одеса – Миколаїв – Херсон. Цільове фінансування передбачене на ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М-03 Київ – Харків – Довжанський, автомобільної дороги Н-31 Дніпро – Царичанка – Кобеляки – Решетилівка та дороги Харків – Охтирка. На кожну з цих доріг виділено по 2 мільярди гривень. Ще мільярд піде на покращення стану автомобільної дороги Житомир – Чернівці. Крім того, 357,6 мільйона гривень виділено на реалізацію державного інвестиційного проекту «Покращення стану автомобільних доріг загального користування у Львівській області».

 

120 тисяч родин отримають у наступному році «теплі» кредити

Уряд продовжує підтримувати реалізацію енергоефективних програм, які сприятимуть побудові енергонезалежної держави. Загалом на енергоефективність у наступному році буде витрачено 2 мільярди гривень. З них 1,6 мільярда гривень отримає Фонд енергоефективності. Окремо 400 мільйонів гривень передбачено на фінансування державної програми «теплих» кредитів. Це означає, що в наступному році державну допомогу на утеплення осель зможуть отримати ще принаймні 120 тисяч родин.

 

Мільярд гривень – на підтримку малих і середніх фермерів

Наступного року Уряд продовжить практику державної підтримки пріоритетних галузей економіки. У першу чергу, це стосується аграрного комплексу, який формує 12 % вітчизняного ВВП і є найбільшим джерелом валюти, яка надходить державі і забезпечує міць української гривні.

Видатки на агропромисловий комплекс збільшаться порівняно з 2017 роком на 15 % і складуть 7,3 мільярда гривень. З цих коштів понад мільярд гривень буде направлено на підтримку малих і середніх фермерських господарств. Дотація сільгоспвиробникам у бюджеті-2018 передбачена на рівні 2 мільярдів гривень. Окремо 4 мільярди гривень буде виділено на підтримку розвитку тваринництва. Також в 1,7 раза збільшиться обсяг коштів на здешевлення вартості вітчизняної сільськогосподарської техніки. На цю програму в проекті бюджету передбачено майже мільярд гривень.

 

Державна підтримка місцевих громад дозволить реалізувати 2 тисячі нових інфраструктурних проектів

Уряд продовжує процес децентралізації, який сприяє фінансовому зміцненню територіальних громад. У наступному році ресурс місцевих бюджетів складе біля 556 мільярдів гривень, що більше ніж на 15 % перевищить цьогорічний показник. Доходи місцевих бюджетів збільшаться на понад 22 % до близько 253 мільярдів гривень.

У головному кошторисі країни на наступний рік враховані міжбюджетні трансферти в обсязі 308,4 мільярда гривень для 1288 місцевих бюджетів, які мають взаємовідносини з державним бюджетом (з них 665 бюджетів об’єднаних територіальних громад).

Обсяги державної підтримки об’єднаних територіальних громад збільшені до майже 13 мільярдів гривень: 5 мільярдів гривень – субвенція на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку регіонів, біля 2 мільярдів гривень – субвенція для розвитку інфраструктури ОТГ, 6 мільярдів гривень – на фінансування ДФРР. Ці кошти дозволять реалізувати більше 2 тисяч нових інфраструктурних проектів.

 

Зарплати вчителів зростуть на чверть

У наступному році освіта залишиться одним із пріоритетів соціальних видатків. Тому видатки зведеного бюджету на освіту збільшаться майже на 20 % і складуть більше 219 мільярдів гривень.

Депутати підтримали пропозицію Кабінету Міністрів України збільшити зарплати вчителів на 25 %. Підвищені зарплати отримають понад 406 тисяч українських педагогів.

У бюджеті-2018 також закладені видатки на проведення освітньої реформи. Зокрема, мільярд гривень виділено на модернізацію початкової школи, 386,6 мільйона гривень – на підвищення кваліфікації вчителів початкових класів, 373,3 мільйона гривень – на підручники для учнів перших класів. Також гроші будуть виділені на створення національної електронної платформи для розміщення навчальних ресурсів. Розмір видатків за цією статтею – 54,6 мільйона гривень.

 

Видатки на науку зростуть на 28 %

Уряд ставить на меті відхід від сировинної моделі економіки і розвиток виробництва з високою доданою вартістю. Виконати це завдання неможливо без серйозної наукової підтримки. У наступному році на науку буде виділено 8,2 мільярда гривень, що на 28 % більше, ніж цього року. Загалом на фундаментальні і прикладні дослідження заплановано витратити 7,7 мільярда гривень. Істотне збільшення фінансування важливих для держави наукових досліджень дозволить зміцнити наш науковий потенціал, пришвидшити перехід до сучасної моделі економіки, підвищити конкурентоспроможність українських товарів на зовнішніх риках.

 

Мільярд гривень – на програму «Доступні ліки»

Здоров’я нації – пріоритет Уряду. Тому в наступному році загальні видатки на охорону здоров’я зростуть на 13,2 мільярда гривень ( майже на 13 %) до 115,2 мільярда гривень. Збільшується фінансування програми «Доступні ліки». На цю програму передбачено мільярд гривень, що на 300 мільйонів гривень більше проти нинішнього року. Це дозволить розширити перелік ліків, які включені до програми, та зробити лікування хронічних захворювань доступнішим. Близько 6 мільярдів гривень буде спрямовано на централізовану закупівлю ліків та вакцин, яка проводиться через міжнародні організації.

Уперше буде виділено кошти на розвиток в Україні послуг з трансплантації – 112 мільйонів гривень передбачено на реалізацію пілотного проекту з трансплантації органів. Програма лікування громадян за кордоном буде профінансована майже на 390 мільйонів гривень.

Продовжиться робота з розширення мережі центрів серцево-судинної хірургії. На це в бюджеті на наступний рік передбачено 150 мільйонів гривень. Завдяки цьому люди, у яких стався інсульт або інфаркт, зможуть отримати своєчасну якісну медичну допомогу, зменшиться рівень смертності й інвалідності від серцево-судинних захворювань.

 

71 мільярд гривень – на житлово-комунальні субсидії

Розвиток людського капіталу залишається найголовнішим пріоритетом Уряду. Бюджет на наступний рік передбачає чергове зростання мінімальної заробітної плати – до 3723 гривень (з цього року МЗП збільшено вдвічі – до 3200 гривень) або на 16,3 %. Загалом середня зарплата зросте до 10 тисяч гривень. У бюджет-2018 закладено достатній ресурс для виплат осучаснених пенсій і відновлення виплат пенсій у повному обсязі працюючим пенсіонерам.

Держава не залишає сам на сам і тих, хто не в змозі самостійно сплачувати комірне. Так, 71 мільярд гривень з державного бюджету будуть спрямовані на адресні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Загалом видатки на соціальні допомоги, пільги і субсидії складуть 126,8 мільярда гривень проти 117,6 мільярда гривень цьогоріч.

 

Мільярд гривень – на підтримку вітчизняного кіно

З цього року завдяки урядовим пропозиціям культура перестала фінансуватися за залишковим принципом. У бюджеті-2018 Кабінет Міністрів зберіг цей підхід до фінансування культури. Видатки на культуру за останні два роки виростуть майже вдвічі. Особлива увага приділяється програмам, спрямованим на збереження національної пам’яті та історії. Зокрема, в наступному році 200 мільйонів гривень буде направлено на організацію та проведення архітектурного конкурсу, проектування та будівництво Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності; 330,5 мільйона гривень – на добудову Національного музею «Меморіал жертв голодомору».

Уряд стимулює розвиток національного мистецтва. Близько мільярда гривень передбачено в бюджеті на наступний рік на розвиток вітчизняного кінематографу. Додаткове фінансування отримають національні театри, збільшаться видатки на забезпечення діяльності національних музеїв, національних і державних бібліотек та культурно-просвітницьких центрів.

 

 

За матеріалами Департаменту інформації та комунікацій
 з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України