back

Підбито підсумки соціально-економічного розвитку області за I квартал 2012 року

25-05-2012 | 14:06

25 травня відбулося розширене засідання Колегії облдержадміністрації, на якому розглянуто підсумки виконання програми економічного і соціального розвитку, місцевих бюджетів області за I квартал 2012 року.

Як зазначив начальник головного управління економіки облдержадміністрації Леонід Подоляк, за оцінкою діяльності обласних державних адміністрацій за січень-березень 2012 року область посіла 12-те місце, а без врахування міст Києва та Севастополя – 9.

У свою чергу, головне управління економіки здійснило оцінку результатів діяльності районних державних адміністрацій та виконкомів рад міст обласного підпорядкування.

Зокрема, за напрямом економічний розвиток лідерами є Менський, Бахмацький, Ічнянський, Варвинський, Семенівський райони, останні місця рейтингової драбини посідають Бобровицький, Срібнянський, Борзнянський, Сосницький та Новгород-Сіверський.

При цьому промисловий комплекс області за підсумками І кварталу мав приріст виробництва, а у березні продукції вироблено на 28,4% більше, ніж у лютому.

З початку року з позитивною динамікою спрацювали більшість галузей. Однак, проблеми залишаються у нафтопереробці, які без державної підтримки вирішити неможливо; поки що мінусує машинобудування, хоча цілеспрямовані зусилля керівництва ПрАТ «Чернігівський автозавод» щодо налагодження серійного виробництва тролейбусів та вантажних автомобілів вселяють надію щодо виходу галузі на позитивну динаміку вже в недалекій перспективі.

Тому першочерговими завданнями у промисловій сфері залишаються ретельний аналіз стримуючих її розвиток чинників та задіяння існуючих резервів, з метою забезпечення виконання завдань Програми, і як наслідок, створення надійного підґрунтя реалізації на місцях соціальних ініціатив Президента України Віктора Януковича.

Минулорічні вагомі здобутки області в аграрному секторі підкріплені позитивною динамікою виробництва валової продукції сільського господарства і у І кварталі цього року – 100,7%, у сільгосппідприємствах 104,8%.

Минулорічні рекордні врожаї дозволили сільгоспвиробникам збільшити в 1,9 рази обсяг грошових надходжень від реалізації продукції, який досяг майже 1 млрд.гривень. Обсяги реалізації продукції рослинництва зросли у 2,6 рази.

Будівельний комплекс області, який в минулому році продемонстрував 11-й результат по Україні, з початку року через аномально низькі температури зимових місяців поки що мінусує.

Як зазначив Леонід Подоляк, щоб вийти на заплановані показники, необхідно ще раз проаналізувати роботу підрядників і замовників, визначити стан та перспективи розпочатих будівництвом об’єктів, вжити заходів щодо введення в експлуатацію об’єктів з високим ступенем будівельної готовності, а також забезпечення будов проектно-кошторисною документацією.

Натомість обсяги введення в експлуатацію житла зросли проти І кварталу минулого року у 5,6 рази – 25 тис. кв. метрів.

У цьому році продовжується реалізація програм: «Доступне житло», підтримки житлового кредитування молоді, «Власний дім».

Крім того, на виконання завдань, поставлених Президентом України, розробляються обласні Програми із забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, а також доступного житла із відшкодуванням ставок по іпотечних кредитах.

У поточному році області передбачено майже 200 млн. гривень інвестиційних вкладень з державного бюджету, що на 17,7 % більше рівня 2011 року.

У рамках Програми ЄС та ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», реалізація ІІ-го етапу якої триває, з початку року ще 17 мікропроектів затверджено та 10 - профінансовано.

У зовнішньоекономічній діяльності зростання в 1,4 рази експорту дозволило відновити позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами, яке склало 3,9 млн. дол. США. Триває робота по налагодженню та поглибленню співпраці з міжнародними організаціями, регіонами близького і далекого зарубіжжя у встановленні ділових контактів, пошуку нових ніш у міжнародному розподілі праці та товарних ринках.

Незважаючи на позитивну динаміку власних надходжень до бюджету управління Пенсійного Фонду протягом січня-березня, існує проблема несвоєчасності розрахунків господарюючих суб‘єктів по соціальних платежах.

Якщо недоїмку до Пенсійного фонду по внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування протягом І кварталу зменшила 21 територія, то недоїмка по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування станом на 1 квітня вже досягла 20,7 млн. гривень.

У сфері підприємництва у центрі уваги облдержадміністрації залишаються питання налагодження діалогу між державними органами та підприємницькою спільнотою, забезпечення ефективної та безперебійної роботи дозвільних центрів за принципом “єдиного вікна”, реформування системи надання адміністративних послуг.

У рамках заходів обласної Програми розвитку малого підприємництва здійснюється оновлення матеріально-технічної бази дозвільних центрів, надання фінансової підтримки на реалізацію підприємницьких проектів та інформаційно-консультативної допомоги.

Індекс споживчих цін у березні 2012 року по відношенню до грудня 2011 року склав 99,9 %. Але незважаючи на збереження цінової стабільності, залишається актуальним здійснення упереджувальних заходів щодо недопущення необґрунтованого зростання цін.

За напрямом житлово-комунальне господарство лідерами стали Талалаївський, Срібнянський, Ріпкинський, Прилуцький та Ічнянський райони.

У рамках виконання завдань Програми реформування та розвитку галузі, для підтримки належного технічного стану житлових будинків з місцевих бюджетів виділено 1,4 млн. грн., профінансовано також на 13,9 млн. грн. роботи по благоустрою міст, селищ та сіл.

За напрямом населення та ринок праці верхні щаблі рейтингу займають Ріпкинський, Срібнянський, Куликівський, Коропський та Ічнянський райони.

Протягом І кварталу створено 5,4 тис. робочих місць зменшилась на 15,4% і кількість безробітних. До участі у громадських роботах залучено 2 тис. незайнятих осіб, які займались благоустроєм населених пунктів, розчисткою придорожніх смуг, надавали допомогу особам похилого віку, ветеранам війни та праці, працювали у сільському та лісовому господарствах.

Середньомісячна заробітна плата в області за січень-березень склала 2118 грн, що із врахуванням індексу цін більше на 17,3 %, ніж за І квартал минулого року.

У березні заробітна плата зросла порівняно з лютим на 10,8% і становила 2274 гривні, а відмітку у 2000 грн. перетнули 10 територій.

Начальник головного управління економіки облдержадміністрації підкреслив: подальшої уваги потребує питання своєчасності виплати заробітної плати. Станом на 1 квітня загальна сума боргів складала 20,8 млн. грн. 5 територій забезпечили скорочення заборгованості, в цілому ж вона відсутня у 16-ти районах.

Водночас міста Прилуки та Чернігів, а також три райони з початку року наростили борги.

Підвищення державних соціальних стандартів сприяло зростанню середнього розміру пенсій до 1162,7 грн. станом на 1 квітня, який на 38,7 % перевищив прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність.

З метою захисту прав дітей, які втратили піклування рідних батьків, до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, протягом І-го кварталу влаштовано ще 7 дітей. Всього ж сімейними формами виховання охоплено в області 74,5% дітей–сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

За напрямом освіта та охорона здоров’я лідирують Срібнянський, Ічнянський, Козелецький, Сосницький та Чернігівський райони.

В освітній галузі усіма формами дошкільної освіти охоплено 96,6% дітей віком від 3 до 6 років, у тому числі у дошкільних навчальних закладах - 87,2% дітей.

З метою підтримки талановитих дітей, їх творчого, інтелектуального і духовного розвитку з 1 січня відкрито обласний комунальний позашкільний навчальний заклад «Чернігівська мала академія наук учнівської молоді».

Діяльність системи медичної допомоги області спрямовується на реалізацію державної політики у сфері охорони здоров’я та реформування галузі.

На утримання лікувально-профілактичних закладів у І кварталі використано 239,4 млн. грн., що на 22,3% більше відповідного періоду минулого року.

Здійснювались заходи із поліпшення матеріально-технічного стану галузі – придбання сучасного медичного обладнання, відкрито нове приміщення травматологічного пункту Чернігівської міської лікарні №2.

У сфері культури на належному творчому рівні проведено низку мистецьких та фестивальних заходів. Продовжується розбудова історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч», проведено роботи з упорядкування території музейно-меморіального комплексу партизанської слави «Лісоград».

З метою увічнення пам’яті мирного населення, знищеного фашистськими окупантами у місті Корюківка, створено Комунальний заклад «Музейно-меморіальний комплекс пам'яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами». Проведено конкурс на кращу проектну пропозицію зазначеного комплексу.

У сфері фізичної культури та спорту забезпечено проведення масових фізкультурно-оздоровчих, спортивних та урочистих заходів.

На офіційних міжнародних змаганнях спортсменами області з початку року завойовано 34 медалі з яких 11 золотих. Продовжується робота із розбудови спортивної інфраструктури.

За напрямом рівень злочинності найкращими серед районів стали Менський, Ічнянський, Городнянський, Новгород-Сіверський та Бобровицький.

Найгіршу криміногенну ситуацію мають Срібнянський, Куликівський, Чернігівський, Борзнянський та Сосницький райони.

З огляду на вищезазначене, голова облавної державної адміністрації Володимир Хоменко наголосив: теперішнє 12 місце області у загальноукраїнському рейтингу проти 10-го, яке Чернігівщина посіла за підсумками року, свідчить про недостатнє використання потенціалу районів області. Тому керівникам територій, які допустили зменшення обсягів виробництва промислової та сільськогосподарської продукції, необхідно проаналізувати причини ситуації, що склалася, вжити заходів щодо подолання допущеного відставання та задіяння всіх невикористаних резервів. Адже Президент України, наголошує, що одним із пріоритетних завдань влади сьогодні є забезпечення розвитку реального сектору економіки.

Тому від того, як будуть розставлені акценти та визначені додаткові завдання на місцях, значною мірою залежить те, з якими результатами область вийде на кінець року.

Він акцентував увагу на керівників районів та міст на продовженні послідовної та конструктивної роботи у напрямі максимально можливого скорочення заборгованості із виплати заробітної плати та задіяння арсеналу всіх важелів впливу недопущенні її зростання.

Володимир Хоменко підкреслив: у сфері особливої уваги має бути і стабілізація роботи будівельної галузі. Необхідно ще раз поглиблено проаналізувати ситуацію в будівництві на підвідомчих територіях, з'ясувати причини заморожування недобудованих об'єктів і прийняти рішення, які б дозволили здати їх в експлуатацію. Тим більше, що дії Президента України і Уряду щодо дерегуляції підприємницької діяльності, спрощення дозвільних процедур, у тому числі у будівництві, спрямовані на вихід галузі на позитивну динаміку.

У свою чергу, на місцях необхідно забезпечити виконання власних рішень: співфінансування обласних Програм «Власний дім» та житлового кредитування молоді за рахунок коштів місцевих бюджетів, а також створити умови для успішної реалізації регіональної програми будівництва (придбання) доступного житла.

Подальший розвиток сучасного виробництва залежить від збільшення інвестицій, як внутрішніх, так і зовнішніх. Тому серед пріоритетних завдань залишається проведення ефективної політики імпортозаміщення, розширення ринків збуту, нарощування експортного потенціалу та можливостей внутрішнього ринку.

У полі зору керівників територій має бути організаційна робота по забезпеченню безумовного виконання рішень Уряду з питань насичення внутрішнього ринку продовольчими товарами (за прийнятними цінами) та збереження стабільної ситуації на продовольчому ринку. Серед інструментів досягнення, це в першу чергу проведення ярмаркових заходів, створення належних умов для участі у них місцевих переробних підприємств, сільськогосподарських і фермерських господарств.

В аграрній галузі пріоритетом є розвиток тваринництва та максимальна переробка сировини в області. Необхідно вжити заходів по виконанню завдань, визначених національним проектом «Відроджене скотарство», у першу чергу по стабілізації чисельності поголів’я худоби, продовженню будівництва сучасних доїльних залів. Це дасть можливість створити нові робочі місця у сільській місцевості, а товаровиробникам підвищити якість продукції.

Важливий блок питань стосується дотримання законодавства з питань реалізації державної регуляторної політики. Це, зокрема, недопущення розроблення та прийняття регуляторних актів з порушенням вимог законодавства, забезпечення безперебійної роботи дозвільних центрів із встановленням необхідної кількості посад державних адміністраторів, розвиток інфраструктури підтримки підприємництва.

«Кожен керівник району, міський голова зобов’язаний сконцентрувати зусилля на впровадженні державних реформ на місцях, підвищенні конкурентоспроможності регіону, якості життя населення та забезпеченні подальшої позитивної динаміки соціально-економічного розвитку», - резюмував керівник області.

Прес-служба облдержадміністрації