back

Наступного тижня почнуться виплати підвищених пенсій

06-10-2017 | 10:59

Всі регіональні відділення Пенсійного фонду України повністю готові розпочати  виплати підвищених пенсій більш ніж 9 мільйонам пенсіонерам.

Як будуть проходити виплати

3 жовтня Верховна Рада України підтримала урядову пенсійну реформу і ухвалила в цілому законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 6614. Після підписання документу Президентом Пенсійний фонд розпочне виплати підвищених пенсій.

Необхідні для цього гроші є: протягом року у Пенсійному фонді додатково акумульовано 26 мільярдів гривень. Додаткові надходження забезпечені завдяки зростанню заробітної плати і детінізації зарплатних виплат. Готовий Пенсійний фонд до виплат підвищених пенсій і організаційно: розроблено та протестовано програмне забезпечення, за допомогою якого автоматично у найближчі 2-3 дні будуть перераховані пенсії більше ніж 9 мільйонам пенсіонерам.

Виплата пенсій у жовтні здійснюватиметься по двох відомостях. Пенсіонери, в яких дата отримання пенсій припаде на період після набрання чинності закону, одержать гроші одразу: по одній відомості пенсію у попередньому розмірі, по іншій — додатково суму перерахунку. Ті пенсіонери, які з 4 жовтня, до набрання чинності закону, вже встигнуть отримати пенсію у «старому» розмірі, одержать відповідну доплату за окремою відомістю до закінчення виплатного періоду, тобто до 25 жовтня.

Аби поінформувати всіх пенсіонерів про розміри їх пенсій, органи Пенсійного фонду переглянуть графіки прийому громадян та залучать додаткову кількість працівників. Також проводитимуться виїзні прийоми за місцем проживання громадян. Крім того, необхідну інформацію можна отримати у контакт-центрі та на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Як буде впроваджуватися пенсійна реформа

З 1 жовтня цього року всі пенсії незалежно від року призначення будуть перераховані за єдиними правилами за матеріалами пенсійних справ. При перерахунку будуть використовуватися: єдиний показник середньої зарплати за останні 3 роки (2014-2016) у розмірі 3764,4 гривні; оновлений показник прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян на рівні 1452 гривні. Всі перерахунки пенсій будуть зроблені без звернень пенсіонерів. Підвищення пенсій не носить інфляційний характер, тому не може призвести до підвищення цін.

Надалі всі пенсії щорічно будуть індексуватися — на 50% середньої заробітної плати і на 50% від зростання інфляції. У 2019-2020 роках для перерахунку буде братися показник середньої заробітної плати за попередній рік. З 2021 року — показник середньої зарплати за три попередні роки.

Посилюється роль страхового стажу для визначення права на пенсію. Пенсійний вік не підвищується: ті, хто сумлінно працював і набув необхідного страхового стажу, зможуть вийти на пенсію в 60 років. З січня 2018 року для виходу на пенсію за віком необхідно мати 25 і більше років страхового стажу. Особа, яка не працювала або працювала на себе (не сплачувала страхові внески), не буде отримувати пенсію за рахунок інших і вийде на пенсію пізніше — мінімальний страховий стаж для права на пенсію залишається на рівні 15 років (при досягненні 65 років).

Ті, хто працюють в секторі неформальної зайнятості або за кордоном, можуть сплачувати внески до Пенсійного фонду самостійно або «купити» стаж за період, коли такі внески не сплачувалися (не більше, ніж 2 роки).

Зберігається право на достроковий вихід на пенсію для: матерів, які виховали 5 дітей або осіб з інвалідністю з дитинства (у 50 років); військових — учасників бойових дій (55 років); артистів (за наявності вислуги від 20 до 35 років); журналістів у разі поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час виконання службових обов’язків у місцях надзвичайних подій; «чорнобильців» (із зниженням пенсійного віку) тощо.

Скасовується обмеження виплати пенсій для пенсіонерів, які працюють. Пенсіонер, який заробив собі пенсію, з 1 жовтня 2017-го буде отримувати її в повному обсязі. Відміняється зменшення розміру пенсії жінкам, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію по досягненню 55 років.

Солідарна система буде позбавлена невластивих видатків, що передаються до державного бюджету.

Наступний крок — підготовка окремого законопроекту про осучаснення пенсій військовим.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: «Зараз ми переходимо до практичного впровадження реформи — перерахунку пенсій більш ніж 9 мільйонам пенсіонерам. Це масштабна робота, яку нам потрібно провести в стислі терміни. Президент до понеділка підпише закон, що дасть можливість почати з наступного тижня виплати підвищених пенсій за жовтень. Робота має бути організована належним чином — з великою повагою до наших пенсіонерів. Органи Пенсійного фонду мають повідомити кожного про розмір підвищення і розмір перерахованої пенсії.

Кошти для проведення пенсійної реформи є в повному обсязі. В тому числі, це кошти, які Пенсійний фонд отримав від детінізації економіки. Законодавство дозволяє місцевим органам влади контролювати питання детінізації заробітних плат, що дозволить збільшити надходження до Пенсійного фонду і до місцевих бюджетів. І головне — це має захистити найманих працівників».

Читати також: Перерахунок пенсій необхідно здійснити в жовтні, — Прем'єр-міністр

 

 

За повідомленням Департаменту інформації та комунікацій
з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України