back

У 2018 році доходи держбюджету вперше перевищать 1 трильйон гривень

21-09-2017 | 11:41

Підготовлений Урядом бюджет розвитку сприятиме подальшому відновленню економіки і збільшенню інвестицій в людський капітал

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман презентував проект державного бюджету на наступний рік. Уряд запропонував Верховній Раді розглянути бюджет зростання, який трансформує економічні успіхи в підвищення рівня життя українців. Доходи зведеного бюджету збільшаться на 15% і вперше перевищать 1 трильйон гривень. Зростання бюджетних надходжень буде досягнуто без підвищення податків і лише за рахунок зростання економіки. Надходження бюджету дозволять профінансувати вкрай важливі реформи, ініційовані Урядом: пенсійну, освітню, медичну, підтримати пріоритетні сектори економіки, збільшити видатки на соціальну сферу.

 

Соціальні стандарти зростатимуть швидше за інфляцію

Розвиток людського капіталу залишається найголовнішим пріоритетом Уряду. Проектом бюджету на наступний рік передбачено чергове зростання мінімальної заробітної плати – до 3723 гривень ( цього року МЗП становить 3200 гривень), або на 16,3%. Таке підвищення відповідає динаміці розвитку економіки і сприятиме подальшому виведенню зарплат із тіні, що посилить соціальний захист працюючих українців. Прожитковий мінімум зростатиме таким чином: з 1 січня 2018 року – 1700 гривень, з 1 липня – 1777 гривень, з 1 грудня – 1853 гривні. Поступово збільшуватимуться наступного року і мінімальні пенсії. З 1 липня вони виростуть до 1435 гривень, з 1 грудня – до 1497 гривень (зараз мінімальна пенсія складає 1373 гривень). Тобто за рік мінімальна пенсія збільшиться на 9%. Таким чином соціальні стандарти зростатимуть швидше за інфляцію, яка наступного року має скласти 7%. У бюджет-2018 закладено достатній ресурс для виплат осучаснених пенсій і відновлення виплат пенсій у повному обсязі працюючим пенсіонерам.

У 2018 році підтримку від держави отримають всі, хто її потребує. Видатки на соціальну допомогу наступного року загалом складуть 122,7 мільярда гривень проти цьогорічних 117,6 мільярда гривень. У тому числі 55,1 мільярда гривень будуть спрямовані на адресні субсидії на оплату комунальних послуг.

 

Видатки на безпеку та оборону зростуть до 164,9 мільярда гривень

В умовах фактичної війни найперший з пріоритетів – безперечне забезпечення обороноздатності держави і безпеки громадян. Тому Уряд забезпечив фінансування сектору безпеки та оборони на рівні 5% ВВП. Загалом видатки на цю сферу наступного року збільшаться майже на 15% – до 164,9 мільярда гривень.

Зокрема, 60 мільярдів гривень закладено в законопроекті на забезпечення діяльності Збройних Сил України та підготовку військ, що на 22,4% більше, ніж цього року. Україна також має оновлювати технічне забезпечення армії. Тому видатки на розвиток, закупівлю і модернізацію військової техніки наступного року зростуть на 65,7% і складуть 16,4 мільярда гривень. 63,9 мільярда гривень закладено в проекті бюджету на фінансування органів МВС, охорону держкордону та ліквідацію надзвичайних ситуацій, що на 20,3% більше, ніж в бюджеті-2017.

 

Рекордні 44 мільярди гривень – на ремонт доріг

Наступного року видатки бюджету на дорожню інфраструктуру складуть 44 мільярди гривень, що на 11,8 мільярда гривень більше, ніж цьогоріч. Зокрема, надходження до державного Дорожнього фонду мають скласти 32,6 мільярда гривень з можливістю збільшення при перевиконанні надходжень від митних платежів. З державного бюджету буде виділено на будівництво і реконструкцію автомобільних доріг загального користування за маршрутом Львів – Тернопіль – Умань; Біла Церква – Одеса – Миколаїв – Херсон 4 мільярди гривень. Ще 2 мільярди гривень передбачено в загальному фонді Державного бюджету на наступний рік на ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення М-03 Київ – Харків – Довжанський. Також 357,6 мільйона гривень виділено на реалізацію державного інвестиційного проекту «Покращення стану автомобільних доріг загального користування у Львівській області».

 

400 мільйонів гривень – на теплі кредити

Уряд будує енергонезалежну державу і здійснює поступові кроки, які дозволять наблизитися до європейської моделі споживання та обліку енергоресурсів. Наступного року Фонд енергоефективності отримає бюджетне фінансування в розмірі 400 мільйонів гривень. Ще на 800 мільйонів гривень Фонд має поповнитися за рахунок залучення коштів міжнародних донорів. Аби стимулювати громадян до енергозберігаючих заходів, Уряд у 2018 році продовжить програму підтримки енергомодернізації житла. На «теплі» кредити буде направлено 400 мільйонів гривень.

 

Видатки на АПК зростуть на 32%

У проекті бюджету-2018 Уряд передбачив стимули для розвитку ключових сфер економіки, які є головними інвесторами бюджету. В першу чергу, це стосується сільського господарства. Наступного року на фінансування АПК буде направлено 7,3 мільярда гривень. Обсяги фінансової підтримки аграріїв складуть не менше 1% ВВП від обсягу виробництва сільського господарства. Зокрема, понад 1 мільярд гривень отримають протягом наступного року фермерські господарства, 2 мільярди гривень передбачені в бюджеті на надання бюджетної дотації, 2,3 мільярда гривень – на розвиток тваринництва. Вдвічі, до 1 мільярда гривень, збільшиться обсяг коштів, які будуть направлені на здешевлення вітчизняної сільськогосподарської техніки.

 

Зарплати вчителів зростуть на 25%

У 2018 році освіта стане одним із пріоритетів соціальних видатків. Тому наступного року видатки зведеного бюджету на освіту збільшаться майже на 20% і складуть 217,8 мільярда гривень. Необхідно підвищувати якість освіти, починаючи із середньої. Найперший і найважливіший крок у цьому напрямку – гідна оплата праці тих, хто навчає дітей. Тому Уряд запропонував депутатам підтримати підвищення вчительських зарплат на 25%.

У проекті бюджету на наступний рік також закладені видатки на проведення освітньої реформи. Зокрема, 1 мільярд виділено на модернізацію початкової школи, 386,6 мільйона гривень – на підвищення кваліфікації вчителів початкових класів, 373,3 мвльйона гривень – на підручники для першачків.

 

Майже 6 мільярдів гривень – на державну закупівлю ліків

Здоров’я нації – пріоритет уряду. Тому наступного року загальні видатки на охорону здоров'я збільшуються – з 101,3 мільярда гривень до 112,5 мільярда гривень. Закладене в бюджеті фінансування (на рівні майже 6 мільярдів гривень) дозволить покрити стовідсоткову потребу в ліках для тяжкохворих. Це, зокрема, стосується онкохворих, інфікованих на ВІЛ/СНІД, а також тих, хто страждає діабетом. У проекті державного бюджету на 2018 рік закладено 1 мільярд гривень на компенсацію вартості ліків (реімбурсацію) для трьох категорій хронічно хворих громадян: що страждають на серцево-судинні захворювання, діабет і астму. В бюджет також закладені кошти (150 мільйонів гривень) на закупівлю ангіографічного обладнання. Обладнання клінік новітньою технікою в перспективі дозолить знизити кількість смертей від серцево-судинних захворювань. Уперше в бюджеті буде закладено кошти (112 мільйонів гривень) на реалізацію пілотного проекту з трансплантації органів. Також 1 мільярд гривень наступного року буде вкладено в розвиток медицини на селі.

 

Читати також: Держбюджет-2018: проект ухвалено Урядом

 

Матеріали Департаменту інформації та комунікацій
з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України