back

На часі – попередження загибелі людей на водних об’єктах та запобігання виникненню пожеж у лісових масивах області

11-05-2012 | 16:29

Стан готовності обласних управлінь, організацій і підприємств, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування до захисту лісів, торфовищ і сільгоспугідь від пожеж у весняно-літній період 2012 року та попередження загибелі людей на воді розглянули на засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яке 11 травня провів перший заступник голови облдержадміністрації Станіслав Прокопенко.

За інформацією начальника територіального управління МНС України в Чернігівській області Володимира Мухи, за весняно-літній пожежонебезпечний період 2011 року в лісових масивах Чернігівської області виникло 93 пожежі, що на 70 пожеж, або майже на 43 відсотки менше, ніж у попередньому році (163 пожежі). Збитки від лісових пожеж склали 800 тис.грн, у 2010 році – 12,0 тис. грн. Також, у весняно-літній період минулого року виникло 8 пожеж торфу на загальній площі 1,22 га, 1 пожежа на території сільгоспугідь площею 28,0 га та 160 пожеж сухої трави.

З початку 2012 року на території області зареєстровано 86 пожеж сухої трави на площі 147,5 га. З метою попередження пожеж в природних екосистемах розпорядженням голови облдержадміністрації від 23 березня 2012 року № 91 заборонено випалювання сухої рослинності і її залишків. Проте, спалювання сухої рослинності, на жаль, все одно мають місце, створюючи загрозу як лісовим масивам, так і населеним пунктам.

Станом на 1 травня 2012 року на території області виникло 4 лісові пожежі на площі 4,46 га.

Для забезпечення охорони лісів від пожеж в лісгоспах управління створено 22 лісові пожежні станції. Для виявлення пожеж на спостережних вежах працює 11 телевізійних систем спостереження. В поточному році планується встановити ще 7 спостережних систем в Городнянському, Чернігівському, Остерському, Корюківському, Семенівському Новгород-Сіверському і Холминському держлісгоспах.

Недоліком, який характерний для всіх лісокористувачів на території області, за словами Володимира Мухи, є захаращеність лісових масивів та необхідність розчищення шляхів лісогосподарського та протипожежного призначення після зимового періоду. Також лісові масиви потребують облаштування додаткових рекреаційних пунктів, виготовлення і встановлення шлагбаумів.

Не менш актуальним на сьогодні, як відмітив начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації В’ячеслав Рига, є питання попередження загибелі людей на водних об’єктах у весняно-літній період поточного року. У своєму виступі він зокрема, зазначив, що аналіз трагічних випадків на водних об’єктах у 2011 році свідчить, що заходи, які були вжиті з боку обласної державної адміністрації, відповідних обласних структур, райдержадміністрацій та міськвиконкомів щодо попередження загибелі людей на водних об’єктах у цілому дали позитивні результати, адже вдалося значно зменшити кількість трагічних випадків як у літній період, так і протягом зимового періоду.

У 2011 році на водних об’єктах області загинуло 59 осіб, у тому числі 3 дитини. Найбільша кількість трагічних випадків була зареєстрована у Ріпкинському районі (9), м. Чернігові (7), Козелецькому районі (7), Ічнянському і Менському районах (по - 5), Бахмацькому, Городнянському районах (по -4). У порівнянні з 2010 роком кількість загиблих (за 2010 рік – 95 осіб) зменшилася на 37,9 %. Аналіз причин загибелі людей на водних об’єктах у минулому році свідчить, що переважна більшість нещасних випадків трапилась внаслідок порушення населенням елементарних правил поведінки на воді, купання в необладнаних місцях, де відсутні рятувальні пости та невідомий стан дна водойм.

Значна частина трагічних випадків на водних об’єктах зумовлена недостатнім рівнем організаційної і практичної роботи з боку місцевих органів виконавчої влади та органів самоврядування щодо обладнання пляжів і місць відпочинку на воді та створення та забезпечення функціонування сезонних рятувальних постів і медичних пунктів.

Місцевими органами виконавчої влади було визначено 71 місце масового відпочинку на воді, з яких тільки 25 було обладнано задовільно (35,2%). У місцях масового відпочинку поблизу водних об’єктів було утворено 25 сезонних рятувальних постів, організовано постійне патрулювання представників управління МВС в області, проведено обстеження і очищення дна акваторій 19 пляжів.

Управлінням з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації розроблена „Програма з охорони життя людей на водних об’єктах у Чернігівській області на 2012-2015 роки”, яка узгоджена з головним фінансовим управлінням передана на розгляд постійних комісій обласної ради. Затвердження Програми і виділення коштів, на думку В’ячеслава Риги, дасть можливість провести превентивні заходи із запобігання загибелі людей на воді та поліпшити стан готовності і ефективність оперативного реагування обласної рятувально-водолазної служби.

Учасники засідання також розглянули та обговорили стан санітарної очистки населених пунктів і міст області, заходи щодо поліпшення експлуатації полігонів твердих побутових відходів. Як зазначалося, на території Чернігівської області для захоронення твердих побутових відходів функціонує 401 полігон та сміттєзвалищ загальною площею 409 га, з яких 63 (15,7%) загальною площею 64,2 га – перевантажені, а 2,9% (площа 11,9 га) - не відповідають нормам екологічної безпеки. У 2011 році на полігонах та звалищах було захоронено 1,240 млн.м3 твердих побутових відходів.

У більшості населених пунктів покращилась робота з виявлення й ліквідації стихійних та несанкціонованих сміттєзвалищ. У 2011 році ліквідовано 1495 несанкціонованих сміттєзвалищ.

Особливе занепокоєння визиває перевантаженість полігонів м. Чернігова та м. Корюківка. На даний час площа під розміщення відходів на полігонах практично вичерпана. У зв'язку з відсутністю альтернативних варіантів їх експлуатація продовжується.

За результатами засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій готується відповідне протокольне доручення.Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації