06-07-2017 | 14:30
Обговорити питання доступу жителів Чернігівської області до якісної питної води зібралися за «круглим столом» вчора, 5 липня, члени двох комітетів Громадської ради при облдержадміністрації – з реалізації Програми «Зелене намисто Чернігівщини» та з питань санепідеміологічного благополуччя і життєдіяльності людини. Також участь у заході взяли представники Департаменту екології та природних ресурсів ОДА, Головного управління Держпродспоживслужби в області, Чернігівводоканалу, обласного лабораторного центру.
Представила аналіз ситуації з річкою Остер та питною водою в Ніжинському районі керівник громадської організації «Мама-86-Ніжин» Валентина Щокіна. Вона зазначила, що 16% ніжинців і 93% мешканців району користуються послугами децентралізованого водопостачання – в основному колодязями. Проте дослідження показують – 70% колодязної води забруднено нітратами. Гостро стоїть і питання доступу ніжинців до послуг каналізації, адже 53% його не мають.
Ще одна проблема Ніжинського району – забруднення Остра. До речі, річка набула статусу каналу меліоративної системи. А екологічний стан зазначеного водного об’єкту в значній мірі впливає на якість і безпеку води в регіоні.
Під час засідання обговорили і ситуацію з питною водою в Жавинці Чернігівського району. Керівник Чернігівської філії Громадської спілки «Захист громадського здоров’я» Олег Бережинський повідомив, що поблизу зазначеного села діють об’єкти, що становлять підвищену екологічну небезпеку, і вже багато років люди не можуть користуватися колодязною водою через її забруднення. Тож місцеві жителі хочуть, щоб їхньому населеному пункту надали статусу забрудненої території та наполягають на проведенні екологічної експертизи підприємств, що розташовані поблизу Жавинки.
Головний інженер КП «Чернігівводоканал» Юрій Федорченко розказав, що дійсно існує проблема зі зношеністю очисних споруд, колекторів. Проте наразі проводяться підготовчі роботи з побудови нових очисних споруд.
Після обговорення члени «круглого столу» зробили висновок, що питання потребує подальшого вивчення, адже в багатьох населених пунктах районів Чернігівської області якість води з водогонів є на недостатньому рівні. Серед пунктів резолюції заходу – необхідність внесення коректив в існуючі районні програми «Питна вода на 2016—2020 роки» стосовно проведення моніторингу стану мереж водопостачання та посилення контролю за дотриманням норм щодо промивки та дезінфекції мереж водопостачання, дотримання норм санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні колодязів.
Учасники засідання наголосили, що забезпечення громадян якісною питною водою можливе тільки за умови спільних дій обласної влади, органів виконавчої влади та громадськості.
Також члени комітетів Громадської ради при ОДА вважають доцільним створення Координаційної ради з питань біобезпеки та біозахисту при облдержадміністрації.
Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації