back

Боротьба з епідеміями - проблема не суто медична

31-05-2017 | 12:01

Стратегія прискореного подолання епідемії ВІЛ – інфекції Fast Track (2020), проголошена Генеральною асамблеєю ООН, поставила перед світовою спільнотою амбітну мету — до 2020 року виявити 90% людей, які живуть з ВІЛ, надати 90% з них антиретровірусну терапію (АРТ) та забезпечити ефективне лікування для 90% осіб, які на ній перебувають.

Україна не стала у цьому винятком, адже на сьогодні тут офіційно зареєстровано більше 130 тисяч ВІЛ-позитивних осіб. На жаль, кількість таких хворих у нашій країні постійно зростає, і, на думку фахівців, їх реальне число значно більше офіційно зафіксованого.

На Чернігівщині станом на перше квітня оціночна кількість людей, які живуть з ВІЛ, складає близько шести тисяч осіб, під наглядом медиків перебувають 3 838 з них, отримують АРТ — 2 135, мають невизначальний рівень вірусного навантаження 1 950 осіб. Тож і виконання рекомендацій ООН та розпорядження Кабміну «Про схвалення Стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу, в тому числі хіміорезистентного, та ВІЛ-інфекції/СНІДу на період до 2020 року та затвердження плану заходів щодо її реалізації» на часі.

Тим більше, що ситуація із захворюваністю на туберкульоз в області не менш загрозлива.

Проект регіонального плану заходів щодо реалізації Стратегії було обговорено вчора, 30 травня, на черговому засіданні обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при облдержадміністрації.

Як зазначалося на засіданні, роботою якого керувала заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Наталія Романова, реалізація плану відбуватиметься в умовах поступового переходу від фінансування за рахунок коштів донорів (переважно Глобального фонду) до фінансування з державного та місцевого бюджетів.

На сучасному етапі реформування системи охорони здоров’я, — зауважила Наталія Романова, — відбуваються кардинальні зміни в організаційних підходах до лікування як ВІЛ-інфікованих, так і хворих на туберкульоз. Це децентралізація медичних послуг, наближення їх до пацієнтів. Неабияка роль при цьому відводиться сімейним лікарям та фельдшерам Центрів первинної медико-санітарної допомоги. А в числі рушійних моральних факторів видужання людини має бути те, що вона забезпечена ліками та може лікуватися у зручних для неї умовах.

За інформацією заступника головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Ніни Товчиги, в області вже реалізуються різні моделі амбулаторного контрольованого лікування — пацієнт-орієнтовані технології. Їх результативності сприяє тісна взаємодія медичних установ з громадськими організаціями, діяльність яких спрямована на підтримку хворих на ВІЛ-інфекцію та туберкульоз, їх медико-соціальний супровід. Найбільш ефективно у цьому напрямку в області працюють відділення благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», обласна організація Товариства Червоного Хреста України.

Останнім часом на Чернігівщині активно реалізується проект «Розробка та впровадження оптимальної моделі амбулаторного лікування хворих на туберкульоз та їх соціального супроводу». А оскільки переважна більшість таких хворих веде асоціальний спосіб життя і далеко не завжди усвідомлює важливість повного курсу лікування, актуальність даного проекту не викликає сумнівів.

У ході засідання ради було детально обговорено не лише медичні аспекти подолання епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, а й питання формування у суспільстві, передовсім у молоді, засад здорового способу життя та запобігання негативним поведінковим проявам.

 

Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації